DAJ CYNK

Seiko Epson lepsze od Samsunga

16.04.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1469

Ważne 0

0

Pisaliśmy o nowym wyświetlaczu LCD do komórek Samsunga, o rozdzielczości 400 pikseli na cal. Okazuje się, że Seiko Epson poszło jeszcze dalej i zaprezentowało ekran LCD o rozdzielczości 667ppi.

We wtorek pisaliśmy o nowym wyświetlaczu LCD do komórek Samsunga, o rozdzielczości 400 pikseli na cal. Okazuje się, że Seiko Epson poszło jeszcze dalej i zaprezentowało ekran LCD o rozdzielczości 667ppi.

Jak podaje producent, nowy panel ma tak wysoką rozdzielczość, że ludzkie oko nie jest w stanie rozpoznać pojedynczego piksela. Model prototypowy o przekątnej 1,6 cala oferuje rozdzielczość 960 x 540 pikseli, co odpowiada jednej czwartej jakości HDTV. Ekran posiada plamkę wielkości 12um, podświetlenie LED, a jego jasność wynosi 300cd/m2. Dotychczas stosowane w telefonach komórkowych 2-calowe ekrany LCD miały rozdzielczość wynoszącą około 200ppi, tak więc nowe urządzenie jest co najmniej trzykrotnie lepsze. Producent nie ujawnił wielkości zużycia energii.

Nowość Seiko Epson posiada wysokotemperaturowy, polikrystaliczny, krzemowy wyświetlacz TFT, wykorzystywany typowo m.in. w projektorach, który w odróżnieniu od innych rodzajów paneli LCD umożliwia łatwiejszą redukcję rozmiarów i zwiększenie rozdzielczości.

"Obecnie, produkcja paneli LCD o rozdzielczości większej niż 600ppi jest możliwa tylko przy wykorzystaniu technologii wysokotemperaturowych polikrystalicznych wyświetlaczy Si TFT" - powiedział przedstawiciel Seiko Epson. Firma zdecydowała się zaprezentować swój prototyp, aby sprawdzić wielkość zainteresowania rynku małymi panelami LCD o rozdzielczości 600ppi i większej.

Jak podało Seiko Epson, zanim nastąpi komercyjna premiera urządzenia firma musi się jeszcze uporać z dwoma problemami: kolorowymi filtrami i ogromnymi kosztami produkcji.

Obecnie nie jest możliwa masowa produkcja kolorowych filtrów umożliwiających wyświetlanie obrazów w wysokiej rozdzielczości, a technologia wysokotemperaturowych polikrystalicznych wyświetlaczy Si TFT wymaga stosowania podłoża kwarcowego (zamiast szklanego), co ogromnie zwiększa koszty produkcji.

Źródło tekstu: 4Press

Komentarze
Zaloguj się