DAJ CYNK

Sąd rozstrzygnie o czym URTiP zapomniał

19.09.2005

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1108

Ważne 0

0

Sąd zdecyduje, czy atrakcyjne częstotliwości dostanie Polkomtel, PTC, a może żadna z tych firm. W tle sprawy jest Polpager.

Sąd zdecyduje, czy atrakcyjne częstotliwości dostanie Polkomtel, PTC, a może żadna z tych firm. W tle sprawy jest Polpager.

URTiP przydzielił spółce OSP Polpager częstotliwości w paśmie 883-887 MHz. Firma jest operatorem sieci telefonii stacjonarnej z dostępem radiowym Sferia. Wkrótce potem Polkomtel stwierdził, że te fale znajdują się tak blisko jego zakresu, że powodują zakłócenia. Dlatego też w maju 2004 r. wystąpił do URTiP o zarezerwowanie dla niego do wykonywania usług telefonii GSM częstotliwości 880-890 MHz i 925-935 MHz. URTiP odmówił, argumentując, że o te same częstotliwości wystąpiła PTC, a w tej sytuacji nie wolno dać zgody na przydział fal żadnej z firm i trzeba rozpisać przetarg. W tym czasie zmieniło się Prawo Telekomunikacyjne. Nowe obowiązuje od września 2004 r.

Przepis przejściowy, który nakazuje prowadzić postępowania sprzed zmiany prawa według dawnych przepisów, wskutek decyzji URTiP nie stosuje się do naszego wniosku o przydział. To postępowanie jest już bowiem zamknięte, zakończone decyzją odmowną — tłumaczy mec. Elżbieta Barenbruch, radca prawny Polkomtela.

W piątek Polkomtel starał się podważyć decyzję URTiP w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Zdaniem mec. Barenbruch, URTiP nie powinien był odmawiać przydziału, tylko jak najszybciej rozpisać przetarg.

Sprawy pewnie by nie było, gdyby URTiP od razu rozpisał przetarg na zakres żądany przez Polkomtela i PTC. Prawo nakazuje mu uczynić to niezwłocznie, lecz nie później niż sześć miesięcy od wpłynięcia pierwszego wniosku o przydział. Ten termin minął w październiku 2004 r.

Spór ma też drugie dno. Polkomtel kwestionuje przydzielenie częstotliwości Polpagerowi. Nie było planu ich zagospodarowania i nikt inny nie występował o nie, bo nie wiedział, że URTiP będzie je oddawał — mówi mec. Barenbruch.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się