DAJ CYNK

Rynek gotowy na NFC

23.02.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1698

Ważne 0

0

Według firmy doradczej Frost & Sullivan, rynek NFC przeszedł już z etapu "innowacji" do etapu "wczesnych nabywców" oraz od badań do pierwszych wdrożeń komercyjnych.

Według firmy doradczej Frost & Sullivan, rynek NFC przeszedł już z etapu "innowacji" do etapu "wczesnych nabywców" oraz od badań do pierwszych wdrożeń komercyjnych.

Temat rozwoju usług Near Field Communication (NFC) był jednym z ważniejszych podczas ostatniego Mobile World Congress w Barcelonie. Android w wersji Gignerbread wpiera już technologię NFC, Samsung przygotował kompatybilny system bada 2.0, a według plotek moduł NFC trafi też do nowego iPhone'a.

Kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest upowszechnienie zastosowania NFC w telefonach komórkowych. Frost & Sullivan szacuje, że do roku 2015 na światowym rynku znajdzie się 863 milionów telefonów komórkowych wyposażonych w moduł NFC, co będzie stanowić ponad 53% całego rynku.

Według analiz Frost & Sullivan, w 2015 roku NFC będzie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem służącym do realizowania płatności mobilnych. Całkowita wartość płatności dokonywanych za pośrednictwem NFC na całym świecie osiągnąć ma w 2015 roku wartość 111,19 miliardów euro, zaś w samej Unii Europejskiej 41,87 miliardów euro.

Już od niemal dekady rozwiązanie NFC zmaga się z problemami natury politycznej i komercyjnej. Większość sektorów zaangażowanych w próby zastosowania NFC nie chce się dzielić znaczącymi dochodami, generowanymi przez to rozwiązanie.

Przykładem może być spór pomiędzy bankami a operatorami sieciowymi. Początkowo, każda ze stron chciała zmusić drugą do przyjęcia swojego modelu biznesowego. Po nabyciu banków przez operatorów sieciowych i operatorów przez przedsiębiorstwa finansowe, okazało się, że kompromis i współpraca są najlepszym rozwiązaniem.

Rynek NFC posiada potencjał generowania dochodów dla całego ekosystemu. Nawet jeśli wydaje się, że w przypadku samego sprzętu - takiego jak karty SIM i kontrolery NFC - dochody spadną, to jednak przychody całego rynku wciąż będą rosły.

Źródło tekstu: Frost & Sullivan

Komentarze
Zaloguj się
4. a_lex
0

2011-02-25 16:46:41

Czytam już od dłuższego czasu te wiadomości o NFC i nie kumam - zdawało mi się, że sprzętowo to jest bardzo proste, bo sam mam kartę z PayPass, jest na niej chip i to wystarcza... A tu Samsung i Google to w ogóle nową wersję systemu wypuszczają w tym celu, Apple pewnie doliczy kolejne 100$ za moduł ... Jaki moduł, przecież to zwykły chip zbliżeniowy, dają takie na darmowych kartach płatniczych!!!!!!

Odpowiedz

3. ~
0

2011-02-23 19:18:50

@1 platnosc paypass najczesciej wymaga i tak polaczenia online, tylko wybrane karty maja funkcjonalnosc offline.

Odpowiedz

2. ~
0

2011-02-23 13:55:01

ciekaw jestem co taki mPay i SkyCash mysla o NFC?

Odpowiedz

1. ~ala
0

2011-02-23 13:14:31

NFC skończy jak WAP i LTE, wiele szumu o nic... lepiej już PIN-pad z chip i łączę GPRS/stałe...

Odpowiedz