DAJ CYNK

Ruszyły konkursy na rozbudowę sieci szerokopasmowych

07.01.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3035

Ważne 6

0

Do końca stycznia przedłużono firmom telekomunikacyjnym czas na składanie zgłoszeń w pierwszym konkursie w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Do końca stycznia przedłużono firmom telekomunikacyjnym czas na składanie zgłoszeń w pierwszym konkursie w Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W obecnej perspektywie finansowej na rozbudowę sieci przeznaczono ponad miliard euro. W ramach poprzedniej perspektywy finansowej prowadzono działania na terenie czternastu województw.

Teraz będą realizowane projekty w ramach pierwszej osi priorytetowej programu operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC) - informuje agencję Newseria Biznes Maciej Koziara, prezes zarządu firmy Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe. Dzięki niemu mają powstać przede wszystkim sieci dostępowe, a nie tzw. hurtownie, do których przyłączają się operatorzy dostarczający Internet użytkownikom końcowym.

Jak wynika z opisu PO PC w ramach pierwszej osi priorytetowej Powszechny dostęp do szybkiego Internetu w obecnej perspektywie finansowej wspierane będą działania umożliwiające korzystanie z sieci szerokopasmowych. Na realizację osi przeznaczono 1 mld 20 mln euro, ale wysokość poszczególnych dotacji ma być uzależniona od potrzeb inwestycyjnych zidentyfikowanych na danym obszarze, lokalnych uwarunkowań, w tym szczególnie oceny ekonomicznej inwestycji (obecność infrastruktury, dostępność usług, gęstość zaludnienia, typ zabudowy, ukształtowanie terenu itp.).

Pomoc ma być kierowana przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i ma polegać na wsparciu budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci telekomunikacyjnych, które będą miały na celu zapewnienie szerokopasmowego dostęp do szybkiego Internetu, czyli o prędkości 30 Mb/s i większej.

Pod koniec września br. w Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłoszono zasady naboru, a w listopadzie rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do pierwszego ogólnopolskiego konkursu. Procedura miała potrwać do końca 2015 roku, jednak ostatecznie przedłużono ją do końca stycznia.

Sieć światłowodowa jest infrastrukturą XXI wieku, porównywalną z autostradami - tłumaczy Maciej Koziara. Dzięki niej można mieć łatwiejszy dostęp do aplikacji, które są wymagane, i w rezultacie prowadzić działalność gospodarczą, nie wychodząc z domu, mieszkając w swoim terenie, nie migrując do innych miast. Będzie to również miało znaczenie dla poszczególnych gmin, bo podatki pozostaną na miejscu. To możliwość rozwijania przedsiębiorczości na danym terenie.

W ramach poprzedniej perspektywy finansowej sieci szerokopasmowe realizowane były na terenie czternastu województw. Jednak zdaniem Macieja Koziary dotychczas nie ma wśród nich liderów, bo różny był między innymi poziom dofinansowania. Pięć województw prowadziło tego rodzaju inwestycje w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Łącznie do realizacji skierowano kilkadziesiąt projektów z budżetem przekraczającym 1 mld zł.

Na razie nie da się ocenić rentowności, walczymy o to, żeby nie przynosiły strat - wskazuje Maciej Koziara. Obniżenie stawek spowodowałoby nieopłacalność inwestycji. Zobaczymy, jak będzie kształtował się rynek. Najważniejszy jest popyt. Jeżeli wzrośnie świadomość społeczeństwa, że sieci światłowodowe to infrastruktura XXI wieku, to operatorzy hurtowi mieliby zapewnione funkcjonowanie przez następne lata , a projekty byłyby rentowne.

W przyszłości planowany jest drugi konkurs, ale jego założenia nie są jeszcze znane.

Mam nadzieję, że zmienią się trochę warunki - przekonuje Maciej Koziara. Projekty powinny podpinać się do sieci wybudowanej w ramach poprzedniej perspektywy finansowej, co zapewniłoby wsparcie. Mogłaby ona funkcjonować już po włączeniu wszystkich operatorów na danym obszarze.

Jak wynika z raportu Digital Agenda for Europe Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z najmniej zinformatyzowanych krajów UE. Pod względem tzw. penetracji łączy szerokopasmowych (liczba na 100 mieszkańców), zajmuje przedostatnie miejsce w Europie i wyprzedza tylko Rumunię. Sytuacja najgorzej wygląda na wsi, gdzie dysproporcja między większością państw europejskich a Polską jest jeszcze większa. O ile w krajach UE tzw. wskaźnik pokrycia wynosi około 83%, to na polskiej prowincji tylko 58%. Z raportu wynika, że pozamiejskie tereny większości państw UE mają wyższy wskaźnik niż Polska ogółem, wliczając miasta, aglomeracje oraz stolicę.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
12. ~telecomreg.wordpress.com
0

2016-01-11 08:52:56

Tak gwoli wyjaśnienia:- zgodnie z zapowiedziami p. Minister Streżyńskiej konkurs ma być przedłużony do lutego - POPC dotyczy realizacji sieci dostępowych a nie szkieletowych;- co do informacji nt. sieci szkieletowo dystrybucyjnych zapraszam na stronę www.telecomreg.wordpress.com, tam są mapy, oferty itp.

Odpowiedz

0

2016-01-07 23:47:35

Każdy patrzy na megabity, a ping nieraz potrafi *** nawet szybkie łącze. Ping i upload do poprawy. Download w okolicach 80 Mbit powinien zaspokoić każde gospodarstwo domowe. 200-600 Mega tylko firmy wykorzystają efektywnie.

Odpowiedz

10. ~katon
0

2016-01-07 21:15:25

U mnie na wsi Inea po domach podłączała, z jakiegoś unijnego projektu.Nie opłacało się brać 500Mb/s, bo było 15zł droższe, więc wziąłem 250Mb/s i wystarcza.Teraz w miarę to śmiga, wcześniej miałem niby 10Mb/s z Orange, a działało tak na ok. 4 Mb/s (ten tekst w pracy z podobnego Orange piszę).

Odpowiedz

9. ~Jo
0

2016-01-07 18:20:02

Dokładnie to podobno 1 mld 20 mln EURO - ja pierdziu, tyle kasy do wzięcia, ciekawe może bym poleciał po dotację z jakimś prezentem do urzędasów, potem kupić z 50km jakiegoś "kabla" zatrudnił parę osób z łopatami, po pół roku ogłosił upadłość... a potem na Hawaje... :P .. ale pewnie tam już kolejka od pół roku na ten pomysł jest... i wygrywający przetarg też już pewnie dawno wybrani przez tych wybranych, co wybierają... :P

Odpowiedz

8. ~Jo
0

2016-01-07 18:10:11

****wiadomość dobra tak 50/50 - tzn. 50% tej kwoty będzie na łapówki dla dzielących te pieniądze, i dla tych co dostaną dotacje, a drugie 50% (jak dobrze pójdzie) na budowę "sieci".... :) i wilk syty, i owca cała :)

Odpowiedz

7. elcidx
0

2016-01-07 17:55:47

Można gdzieś zobaczyć co było już rozbudowane i co będzie? Ciekaw jestem czy w mojej okolicy zagości. Bo już powoli mam dość lte :)

Odpowiedz

6. ~Quarag
2

2016-01-07 15:00:40

Czyli co znowu budowa sieci szkieletowej? A tam gdzie już powstała np lubuskie około połowa skrzynek stoi nie podłączona. Brakuje ostatniej mili.I znowu tam gdzie internet mieli np 1Mbps ( ale mieli ) to teraz mają tyle że o wiele lepszy, a tam gdzie nie ma dalej nie będzie, bo opłacalność budowy ostatniej mili jest ujemna. Tzn trzeba więcej dołożyć niż potem otrzymać.Tylko oczywiście po wybudowaniu tej sieci, urzędasy cieszą mordy jaki to teraz szybki internet jest.Ukamienować to mało powiedziane ze takie coś.

Odpowiedz

5. ~istota dotacji
1

2016-01-07 14:02:14

istota dotacji. buduja cos co niebjest potrzebne bo zaden rzadowy geniusz nie wie ze szkieletu mamy duzo a brakuje nam przylaczy. Tylko cisco i juniper zyskal na tych 8 razy przewymiarowanych sieciachteraz kolejny konkurs ma wymusic do nich podpiecie a nie przez swoj szkielet.szkoda gadac.

Odpowiedz

4. ~racuch
1

2016-01-07 11:27:27

u mnie na wsi już to jest swiatlowod do domu podłoczenie 1zl 30 Mb/s 40zł.

Odpowiedz

3. ~BK
-1

2016-01-07 11:17:35

@zajadacz Pytanie czy w Bułgarii masz wolny rynek telekomunikacyjny. U nas w kraju nie ma go już od ponad 10 lat jak zaczęły się regulacje. Ciężko więc przewidzieć co by było, gdybyśmy mieli faktycznie wolny rynek.

Odpowiedz

0

2016-01-07 10:45:42

Bo to są najważniejsze wydatki w tym kraju i wolny rynek np. w takiej Bułgarii sobie nie poradził z zapewnieniem szybkiego dostępu do internetu.

Odpowiedz

1

2016-01-07 10:19:53

gdzie mam wysłać pustego smsa by wygrać dostęp do światłowodów? Za mało informacji, co to za lewy konkurs :P

Odpowiedz