DAJ CYNK

Rusza LoVo

26.09.2007

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4347

Ważne 0

0

Od października rusza nowy operator - Mobilna Telefonia Internetowa (MTI), oferujący usługę LoVo. Usługa LoVo to telefonia internetowa VoIP realizowana przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych w szerokopasmowy dostęp do internetu w technologii WiFi i/lub UMTS.

Od października rusza nowy operator - Mobilna Telefonia Internetowa (MTI), oferujący usługę LoVo. Usługa LoVo to telefonia internetowa VoIP realizowana przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych w szerokopasmowy dostęp do internetu w technologii WiFi i/lub UMTS.

MTI oferuje w pełni funkcjonalną telefonię mobilną w technologii UMA, nie jest ona jednak związana z żadnym operatorem komórkowym (dotychczasowe pionierskie rozwiązania UMA zawsze wiązały się z koniecznością współdziałania z jedną, konkretną siecią GSM, oferującą tego typu usługę) i umożliwia wykorzystanie usług wszystkich operatorów GSM. Kluczowa funkcja UMA, która polega na płynnym przełączaniu rozmowy pomiędzy technologią internetową (VoIP) i GSM jest realizowana z dowolnym operatorem komórkowym. Użytkownik, który rozmawia za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją LoVo, łącząc się z punktem dostępowym WiFi po wyjściu z zasięgu bezprzewodowego Internetu, jest automatycznie przełączany na technologię GSM. Proces ten działa też w druga stronę. Inna zaletą usługi LoVo, jest płynny roaming pomiędzy sieciami WiFi i 3G - to znaczy, że jeżeli w czasie prowadzenia rozmowy jakość sygnału WiFi (lub jego siła) spadnie poniżej zadanej wartości, system płynnie przełączy rozmowę VoIP na UMTS w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Dodatkową wartością jest przyznanie stacjonarnego numeru telefonu (w numeracji 39xx z rejonizacją ogólnopolską), na który można "wdzwonić" się w momencie, gdy słuchawka jest w zasięgu Internetu (sieci WiFi lub UMTS) - działają wtedy dwa numery - GSM i stacjonarny. Zintegrowany dialer (część aplikacji telefonu, która umożliwia wybór numeru telefonu z książki telefonicznej) umożliwia korzystanie z jednej książki telefonicznej dla połączeń VoIP i GSM oraz automatyczny wybór technologii połączenia pod kątem najniższej ceny połączenia (jeżeli dostępny jest bezprzewodowy Internet).

Implementacja zaawansowanych technologii na platformie LoVo jest wynikiem 2 letniej współpracy firmy MTI (dawniej Echotel) z irlandzkim partnerem, Netgear Poland. Na mocy umów, MTI jest wyłącznym użytkownikiem systemu na rynku polskim i środkowoeuropejskim.

Jak to działa :
Na telefonach abonenckich instalowana jest aplikacja LoVo. Aktualnie słuchawki, które spełniają wymagania usługi to Nokia serii E60, 61, 65, 70, Nokia N80 oraz większość smarphone'ów i PDA oparte na systemie WindowsMobile 5.0, w tym wiele popularnych urządzęń firmy HTC. Aplikacja jest w pełni skonfigurowana i jedyne, co trzeba wpisać to login i hasło, które system LoVo przysyła po wstępnej rejestracji użytkownika. Aby móc dzwonić poprzez WiFi konieczne jest oczywiście skonfigurowanie bezprzewodowego punktu dostępowego i podłączenie do niego bezprzewodowo słuchawki lub uruchomienie na swoim koncie GSM usługi szerokopasmowego ryczałtowego dostępu 3G (ważne, aby w wybranej usłudze UMTS operator GSM nie naliczał opłat za każde kolejne kilobajty danych, bo wtedy okaże się, że rozmowa internetowa będzie droższa od standardowego GSM).

Dla kogo:
MTI na początku adresuje swoją usługę do klienta biznesowego oraz do entuzjastów nowych technologii telekomunikacyjnych. Oferta dla firm to nowatorskie podejście do rozwiązań telefonii biurowej - MTI proponuje, aby pracowników wyposażyć w służbowe telefony komórkowe wyposażone w aplikację LoVo, zamiast budować sieć telefoniczną wewnątrz firmy, stawiać centrale, budować systemy back-up'owe. W pomieszczeniach firmy stawiany jest punkt lub sieć punktów bezprzewodowego internetu WiFi i pracownicy przychodząc do biura dołączają się do wewnętrznej sieci bezprzewodowej. Każdy aparat mobilny staje się wtedy jednocześnie telefonem komórkowym jak również "biurkowym", podłączonym do w pełni funkcjonalnej wirtualnej centrali PBX.

A w domu?
Aplikacja LoVo umożliwia ustawienie 3 równoległych profili VoIP, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik firmy po przyjściu do domu jednym ruchem przełączał profil biurowy na domowy i uzyskiwał swój własny 'domowy' numer stacjonarny wykonując połączenia na swoje własne konto. MTI specjalnie z myślą o takich klientach wprowadziła usługę DOM, która jest pierwszym na polskim rynku prepaidowym telefonem domowym.

Zobacz: cennik usługi LoVo.

Źródło tekstu: MTI

Komentarze
Zaloguj się
26. ~jajco
0

2007-09-27 14:32:41

No to jest to! Bardzo dobrze że ktoś chce wejść w ten segment usług! Nieistotne jaka cena - ważne że rozwiązanie jest przyszłościowe i na pewno wpłynie na zmianę cen w dół...

Odpowiedz

25. ~Tomasz
0

2007-09-27 09:12:23

Szanowny Autorze, Szanowna Readakcjo! Jak takie dno można wypuścić, masa błędów stylistycznych, językowych, autor wyraźnie myli ze sobą kilka pojęć technicznych i do końca nie wie o czym piszę, "siła sygnału"? Gdzie tutaj jest siła? Przykłada się siłę do słuchawki czy jak? "na swoim koncie GSM usługi szerokopasmowego ryczałtowego dostępu 3G" - czy ktoś tu nie widzi różnicy pomiędzy siecią 2G (GSM) a siecią 3G (UMTS), Jak można wypisywać takie bzdury??? To, że ktoś wrzuci kilka nazw do jednego wora to jeszcze nic nie znaczy, poza tym w Polsce mamy operatorów sieci komórkowych, bo obsługują oni sieć GSM jak i UMTS. DNO DNO I JESZCZE RAZ DNO.

Odpowiedz

24. ~
0

2007-09-26 22:21:18

I co to takiego "rejonizacja" ogólnopolska? Czy to taka ponowna jonizacja w telekomunikacji?

Odpowiedz

23. ~
0

2007-09-26 22:19:43

"MTI specjalnie z myślą o takich klientach wprowadziła usługę DOM, która jest pierwszym na polskim rynku prepaidowym telefonem domowym." - pamięta ktoś może kiedy wystartował IPFON i czy tam są tylko abonamenty?

Odpowiedz

22. ~misio
0

2007-09-26 21:33:18

Fajny w cenniku jest też przykład rozliczania sekundowego. Cena rozmowy do Niemiec 35 gr za minutę, a w przykładzie rozliczania sekundowego jest 64 gr. Słabo z matmą i czytaniem dokumentów przed publikacją.

Odpowiedz

21. Szalony
0

2007-09-26 20:49:09

Ja tam nie wiem ale mi voipdiscount darmowo na lokalne nie chce działać i Gizmo także - dzwonię lokalnie a na giżmo mi gada że nie dzwonię lokalnie :-) Wogóle czy darmowe połączenia na telefony stacjonarne w voip są dostępne ? Czy to taka bajka.:)

Odpowiedz

20. ~
0

2007-09-26 20:45:08

Cennik nie przekonuje.

Odpowiedz

19. ~
0

2007-09-26 20:41:50

To jak właściciele merców z instalacją LPG rotfl

Odpowiedz

18. ~
0

2007-09-26 20:39:56

Kolo kupił n95 i rozmawia przez voipa LOL

Odpowiedz

17. ~o
0

2007-09-26 19:12:04

Nic nowego!!! Od dawna dzwonie z n95 przez voipdiscount i to za free

Odpowiedz

16. ~golfiarz
0

2007-09-26 18:34:09

wlo*** póki co zasięg umts jest zabawny a ceny za słuchawki umts bajońskie :/ (przynajmniej w promocjach u opów). Nie ma się co dziwić, że mało osób z tego korzysta.

Odpowiedz

15. :)
0

2007-09-26 17:59:21

hehe.. fajny cennik - 50 gr+vat to wg niego: 66 gr :))))

Odpowiedz

14. ~
0

2007-09-26 17:55:43

Za drogo. Voip przyzwyczail mnie do stawek 90% nizszych. Co do polaczen na stacjonarki i do Ery - w takich cenach dzwonie bez kombinacji z wifi z prawie kazdego miejsca. No i bez oplat za numer i abonamentow. Ale poczekamy na konkurencje, ona swietnie wplywa na operatorskie dojarki. Co do sieci wifi - wystarczyloby zeby ludzie udostepnili swoje punkty (i zabezpieczyli kompy) zebysmy pokryli wiekszosc kraju bezprzewodowym internetem. Dla pytajacych - sam zostawilem wolny dostep do mojego punktu bo osobiscie korzystalem z takiej mozliwosci w Holandii gdy bylem w potrzebie.

Odpowiedz

13. ~
0

2007-09-26 17:29:18

na razie mało kto w pełni wykorzystuje możliwości umts-u, bo nie jest dostępny na szeroką skalę, a operatorzy trzymają ceny transmisji danych na wysokim poziomie, ale ta sytuacja na pewno nie potrwa długo

Odpowiedz

12. ~B
0

2007-09-26 17:26:35

wlo: sam należysz do (jak z przekąsem nazwałeś miejscowych forumowiczów) entuzjastów nowych technologii telekomunikacyjnych, a mimo to nie wierzysz w szybki postęp techniczny (lub/oraz spadek cen) urządzeń i usług telekomunikacyjnych?! :P

Odpowiedz