DAJ CYNK

Rozwarstwienie Androida to fakt

28.10.2011

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7846

Ważne 0

0

Google co jakiś czas udostępnia statystyki dotyczące coraz mniejszego rozwarstwienia platformy Android. Jednak jakkolwiek by nie zaklinał rzeczywistości, to problem ten wciąż istnieje. Jak jest on duży? Postanowił to zbadać serwis The Understatement. Efekt? Problem jest duży. A nawet większy niż Google to przedstawia.

Google co jakiś czas udostępnia statystyki dotyczące coraz mniejszego rozwarstwienia platformy Android. Jednak jakkolwiek by nie zaklinał rzeczywistości, to problem ten wciąż istnieje. Jak jest on duży? Postanowił to zbadać serwis The Understatement. Efekt? Problem jest duży. A nawet większy niż Google to przedstawia.

The Understatement przygotował zestawienie 18 telefonów wprowadzonych na rynek amerykański do lipca 2010 wraz z informacją o wersjach systemu oraz aktualizacjach, które one otrzymały. Wyniki zestawienia są miażdżące zarówno dla Androida, jak i producentów telefonów.

Aż 15 z 18 telefonów nigdy nie otrzymało aktualizacji oprogramowania do wersji 2.3 Gingerbread, która pojawiła się na rynku w grudniu 2010 roku. 13 z 18 modeli telefonów nie otrzymało żadnej aktualizacji systemu nawet pod koniec ich sprzedaży lub wkrótce po jej zakończeniu.

W przypadku 11 z 18 telefonów wsparcie w postaci aktualizacji systemu zakończyło się na mniej niż rok po wprowadzeniu go na rynek. 10 z prezentowanych modeli posiadało system o dwie generacje wcześniejszy niż aktualny. 12 z 18 telefonów z zestawienia działało na najnowszej wersji oprogramowania zaledwie kilka tygodni po pojawieniu się na rynku. 7 z telefonów nigdy nie otrzymało najnowszej wersji systemu, nawet w dniu premiery.

Jakby tego było mało, już teraz wiadomo, że kolejne z nowszych telefonów nie otrzymają oficjalnej aktualizacji systemu Android do najnowszej jego wersji, czyli 4.0 Ice Cream Sandwich. Taki los spotka na pewno telefon Google Nexus One oraz, według indyjskiego oddziału LG, nie mającego jeszcze roku Optimusa 2X (premiera w lutym 2011).

Dla porównania, użytkownicy iPhone’ów mogą liczyć co najmniej na dwuletnie wsparcie producenta, podczas gdy wszyscy właściciele telefonów z Windows Phone 7 już otrzymali aktualizację swojego systemu do najnowszej jego wersji, WP7 Mango.

Wyjaśnienie:
Zamieszczona grafika przedstawia wersje systemu Android, które trafiły na wybrane z rynku amerykańskiego telefony. Kolor zielony oznacza, że dany telefon posiadał w danym okresie (podział na lata i miesiące) najnowszą wersję systemu, kolor żółty - poprzednią, pomarańczowy - dwie wcześniejsze, natomiast czerwony, że telefon pracował pod kontrolą systemu o trzy generacje starszego niż najnowszy.

Źródło tekstu: The Understatement, wł

Komentarze
Zaloguj się
45. ~m
0

2011-11-02 09:10:47

Dlaczego brakuje niektorych komentarzy?

Odpowiedz

44. tymis
0

2011-10-31 19:57:20

Nie jest istotne, przynajmniej dla mnie, czy Nokia wypuszcza 17-tą czy 170-tą aktualizację. Istotne jest co ta aktualizacja wnosi i to powinno być istotą rzeczy. Tymczasem w change logu żadnych konkretów, tylko typowa paplanina (poprawa stabilności i takich tam dyrdymały). Nokia ''monituje'' mnie, że na mój telefon jest nowa wersja oprogramowania (510.21.009). Krótkie zapytanie do wujka Google i wiadomo, że to kompletny niewypał. Nie wiadomo co poprawiono, ale wiadomo jak dużo popsuto. Dlaczego użytkując bez problemów telefon od 1,5 roku mam instalować jakiś badziew i narażać się na problemy??? Co do samego Androida. Coś jest nie tak skoro telefony z Adroidem niemal ''zaraz'' po zakupie wymagają aktualizacji. Pojawia się aktualizacja i zaraz wygląda się następnej. To w końcu poprawiono coś, czy nie? A jeśli nie, to co to za aktualizacja? Przy okazji, kiedy system, który już jest kilka lat po starcie w końcu dojrzeje? Bo na razie wygląda, że nie chodzi o to, żeby złapać króliczka tylko, żeby go gonić.

Odpowiedz

43. ~xanq
0

2011-10-31 12:41:14

Nokia ostatnio wypuściła 17-stą z kolei aktualizację oprogramowania (60.0.003) do modelu 5800XM. Ponad 3 lata po premierze :).

Odpowiedz

42. ~Chinka
0

2011-10-31 11:45:01

ale oprócz kiepskiego wyniku Google Android ogólnie, to bardzo rzuca się w oko słabe podejście kolegów z Motoroli. Ameryka coraz gęściej kuleje.

Odpowiedz

41. ~TMx
0

2011-10-31 10:08:41

Zgodnie z grafiką iPhone został wydany 29/6/2007 i przez 3 lata miał pełny support. Można zatem wnioskować, że dało się na niego oficjalnie załadować iOS4. Dodatkowo podkreślam fakt, iż nawet jeśli da się wgrać nowsze oprogramowanie to nie zawsze dostajemy pełną funkcjonalność (np. SIRI).

Odpowiedz

40. Q!
0

2011-10-31 10:08:02

@Hexe - z grafiki wynika, że _każdy_ iPhone wspierany był co najmniej dwa lata. Słowo-klucz (na szarym polu w tabeli): "X year after release".

Odpowiedz

39. ~Hexe
0

2011-10-31 10:06:21

Z grafiki wynika, ze iPhone mozna zaktualizowac do najwyszej wersji systemu. Podejrzewam, ze w chwili powstawania tego wykresu byla to jeszcze 4.

Odpowiedz

38. Q!
0

2011-10-31 09:23:22

@TMx - z grafiki wynika, że dotyczy to okresów po wprowadzeniu telefonu na rynek. Tak więc przez pierwsze 2 lata wszystkie iPhone''y mają wsparcie.

Odpowiedz

37. ~TMx
0

2011-10-31 08:35:09

z grafiki wynika iż, iphone''y 1 i 2 generacji można zaktualizować do iOS5 poza tym nawet w przypadku iPhone 4 nie mamy pełnej funkcjonalności firmware''u...

Odpowiedz

36. ~geniu
0

2011-10-29 23:23:32

Jedni aktualizują, inni nie. Dla mnie priorytetem jest użyteczność tego co kupiłem. Jak mi daje poczucie stabilości działania i minimum oczekiwanego komfortu to nie będę już ekserymentować. Gdy wymieniłem Eclerca na Froyo (2.2 od producenta), to miałem olbrzymi dyskomfort, dopiero po 2.2.1 odetchnąłem. A rozwarstwienie Androida nie boli mnie. Jak będę potrzebował nowszej wersji to 2, 3 lub 4-letni sprzęt i tak trzeba będzie wymienić na nowy. MS wydając nową wersję Win podaje zawsze minimum sprzętowe wymagane do uruchomienia tego systemu, tylko kto z tego korzysta w praktyce, pasjonaci i ... (dyletanci ?).

Odpowiedz

35. ~
0

2011-10-29 20:23:55

@8, ja wiem, że to wielu może polecić ale ja w ogóle nie widzę integracji ze środowiskiem. Oczywiście, że testowałem Simple Calendar Widget. Testowałem też kilkanaście innych aplikacji spełniających te czy inne funkcje w tym temacie. Za niektóre zapłaciłem ot tak, żeby wspomóc twórców. Czekam na odzew ale widzę, że mam marne szanse. Zresztą tu przecież nie chodzi o to, żeby zapłacić domorosłemu programiście za byle-widżet. Kurde, to co oferuje Android OOTB to po prostu miernota i prymityw - dlaczego w Nokii wystarczyło doinstalować idiotyczną aplikacją i to działało rok czy dwa? Mi chodzi o coś naprawdę prostego: na pulpicie mam zadania, które ustaliłem sobie. Klikam na zadanie i wchodzę w opcje: usunąć, edytować, odfajkować jako zakończone. W praktyce do tego trzeba paru kliknięć. Dlaczego na Androidzie trzeba kilkunastu? I po jaką cholerę mi te tematy graficzne? Badania dowiodły, że najlepsze dla oczu i baterii są: jasna czcionka i ciemne tło...

Odpowiedz

34. wlo
0

2011-10-29 14:02:47

~tadek - mogę o sobie tak powiedzieć... bo od dawna jest aktualizacją (akurat symbian) ale z braku czasu albo inaczej - przy okazji na pewno będę przeglądał zasoby książki i innych rzeczy - a czego zanim zacznę to robić, robić mi się nie chce i szkoda mi na to czasu, nie aktualizuję ;-) A z pewnością bym zaktualizował, bo wychodzę z założenia, ze nowe oznacza ulepszone. Nie spotkałem się z sytuacjami, zę gorzej telefon by mi chodził po aktualizacji o czym niektórzy mówią dość często na forach.

Odpowiedz

33. ~dawid
1

2011-10-29 11:58:24

nie ma co porównywać iOS do Andka, bo Apple wyprodukowało 1 telefon i łatwiej jest zrobić aktualizację niż w przypadku kilkudziesięciu/kilkuset telefonów o różnych parametrach

Odpowiedz

32. ~tadek
0

2011-10-29 10:57:08

Moze nie system z łapanki:) , ale android jest bardzo chaotycznym systemem. Weżmy np taka Motorole Milestone ,która lubiła sie wieszac ,resetować. Aktualizacja do Froyo nic nie zmieniła. Dopiero Xda rozwiazało problem połowicznie, ale czy to jest wyjscie dla kogos kto idzie do sklepu po aparat i chce sie nim cieszyc minimum rok ?

Odpowiedz