DAJ CYNK

Qualcomm pod lupą Federalnej Komisji Handlu

19.01.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 24

Ważne 1

1

Qualcomm ponownie jest oskarżony o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku. Tym razem w Stanach Zjednoczonych.Qualcomm ponownie jest oskarżony o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku. Tym razem w Stanach Zjednoczonych.

Oskarżenie padło ze strony Federalnej Komisji Handlu. Qualcomm jest oskarżany o szereg nieuczciwych praktyk. Firma pobiera zawyżona opłaty za podzespoły, np. 60 dolarów za moduł modemu LTE przy jego normalnej cenie 10 dolarów. Oprócz tego w przypadku kiedy producent chce wykorzystać w swoich konstrukcjach podzespoły innej firmy, to Qualcomm podnosi opłaty za licencje, które ten producent i tak musi wykupić (np. za rozwiązania dotyczące łączności). Dzięki temu producenci ostateczne musieli zaprzestać korzystać z podzespołów innych firm lub podnosić ceny produktów, przenosząc koszty licencji na klientów.

Póki co Komisja wezwała Qualcomm do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk. Qualcomm odpiera zarzuty, ale nie przedstawia żadnych konkretnych dowodów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to na firmę może spaść kolejna dotkliwa kara. Wystarczy przypomnieć, że w Chinach wnosiła ona prawie miliard dolarów.

Zobacz: Ponad 850 mln dolarów kary dla Qualcommu
Zobacz: Koniec sporu Meizu i Qualcommu

Źródło tekstu: tomshardware; wł

Komentarze
Zaloguj się