DAJ CYNK

PTC i Centertel rozpoczynają testy HSPA+ na 900 MHz

02.09.2011

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9670

Ważne 1

0

We wrześniu spółka PTC i Centertela - NetWorks! - rozpocznie testowanie wspólnej sieci HSPA+ na 900 MHz w dwóch miastach - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

We wrześniu spółka PTC i Centertela - NetWorks! - rozpocznie testowanie wspólnej sieci HSPA+ na 900 MHz w dwóch miastach - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

NetWorks! planuje postawienie 7 stacji w Chojnicach i 1 w Charzykowach oraz 16 w Nowym Sączu i 1 w Starym Sączu. Test będzie przeprowadzany na wspólnej nośnej o szerokości 4,2 MHz, co sugeruje użycie sprzętu Nokia Siemens Networks.

Każdy z operatorów przeznaczy ze swoich zasobów na 900 MHz po 2,1 MHz, czyli po 11 kanałów GSM. Biorąc pod uwagę alokację pasma dla konkretnych operatorów, PTC przeznaczy na to najprawdopodobniej kanały 80-90, a Centertel - 91-101. W tym rejonie na GSM pozostaną zatem PTC 34 kanały, a Centertelowi - 23.

Na 900 MHz swoją sieć HSPA+ buduje także Aero2 i P4, a testował Polkomtel w 6 lokalizacjach.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
48. ~antyblu
0

2012-05-13 19:18:44

Mamy 2012 rok.Prędzej doczekamy się końca świata niż tego,że T-Mobile poprawi przesył danych w swojej sieci.

Odpowiedz

47. ~
0

2011-09-05 21:44:58

Z moich testów wynika (dużo jeżdże po kraju) że Orange i T-Mobile mają najlepszy zasięg. A neta w Heyah i wcześniej z BC korzystałem w mega dziwnych miejscach, więc jeśli giganci wzięli się do współpracy, to będą niepokonani :D

Odpowiedz

46. ~Camaro
0

2011-09-05 13:51:43

Czyli zaczynają się pierwsze wymierne korzyści dla klientów obu operatorów płynące ze wspólnej rozbudowy infrastruktury. Zobaczymy co będzie się działo, zwłaszcza w przyszłym roku.

Odpowiedz

45. musslik
0

2011-09-05 13:16:33

@44 u mnie w praktyce z 4G Play w weekend chodzi jak edge z T-mobile, Play działa tylko na zewnątrz a T ma zasięg wewnątrz chałupy i jest znacznie mniej "stabilny"

Odpowiedz

44. ~
0

2011-09-04 22:12:54

43, play przycina prędkość. Nie wiadomo jak zrobi orange i t

Odpowiedz

43. ~
0

2011-09-04 21:40:16

Jeśli testy będą udane i uruchomią komercyjnie UMTS 900 to prędkości będą podobne do tych w Play?

Odpowiedz

42. Rogi
0

2011-09-04 13:34:30

NSN produkuje też w Europie, ba nawet w PL. A że z chińskich części to jak wszystko.

Odpowiedz

41. ~Monika
0

2011-09-04 13:20:42

Internet 3 g z Orange mi dziala idealnie , teraz siedze w altance na wsi i zlego slowa nie moge powiedziec .

Odpowiedz

40. ~
0

2011-09-04 09:35:26

@37. A jak Witek ma zweryfikować błędne informacje? Przykładowo Rakowski opowiadał o 5% CHURNie w skali miesiąca (60% rocznie!) w pre-paidzie. O tym, że blisko 1/3 przenoszonych numerów to nowo aktywowane startery. Jeżeli potrafisz te dane potwierdzić to bardzo prosimy. Tylko problemem jest twoja wiarygodność ;).

Odpowiedz

39. ~CzasNaKawe o przyszla
0

2011-09-04 08:18:30

~~ 36 NSN nie wybiora gdyz lada chwila bedzie to ZTE :) a musza wybrac dwoch !!!

Odpowiedz

38. ~
0

2011-09-04 07:43:06

wazny news..wojna o klientow mobilnego netu bedzie ciekawa.za rok bedzie o wiele lepiej.moze sie doczeka oferty typu 60zl 20Gb nocki od 22do8rano bez limitu..wtedy net po kablu dla wielu straci sens.mirekb

Odpowiedz

37. ~
0

2011-09-03 22:40:30

@27 Witek -czysta rzetelnosc dziennikarska nakazuje skomentowanie wywiadu w ktorym sa ewidentne bledy - vide UMTS1800... w kotlinie klodzkiej nie bylo triala ;) Odnosnie zas UMTS 4.2 to w tym momencie komercyjnie dziala w P4 i na pewno nie na NSN ...

Odpowiedz

36. ~CzasNaKawę
0

2011-09-03 15:49:22

35- to są testy, a pojęcie to oznacza, że dana technologia/sprzęt nie musi być wdrożona od razu na stałe. Nie spodoba im się kwestia szybkości i pola działania na (tanim, ale awaryjnym poniżej -10''C) sprzęcie Huawei to wybiorą Nokia Siemens Networks, ZTE lub stabilnego, szybkiego (choć drogiego) Ericssona.

Odpowiedz

35. NetWorks!
0

2011-09-03 15:37:39

W Nowym Saczu trial bedzie realizowany na sprzecie Huawei. W glownej mierze jest to podyktowane możliwościami produkcyjnymi tej firmy. Umts 3.8 jest ficzerem Huawei i wymagają modemów tegoż producenta.

Odpowiedz

2011-09-03 13:18:50

Czemu zasięg 3g jest taki słaby u operatorów by mogli robić tak jak play i wszędzie obok gsm stawiać umts może i nie mają zasięgu wszędzie ale chociaż to jest plus :)

Odpowiedz