DAJ CYNK

PTC i Centertel o wspólnej sieci

21.07.2011

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6214

Ważne 0

0

PTC i Centertel podpisały dziś umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

PTC i Centertel podpisały dziś umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Podpisana dzisiaj umowa i powstanie spółki NetWorkS! to znaczący krok w dalszym rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Wspólne zarządzanie i rozbudowa infrastruktury sieciowej obu operatorów w krótkim czasie przyniosą klientom wymierne korzyści: polepszenie zasięgu i jakości sieci oraz dostęp do najnowszych technologii. Dzięki tej współpracy każdy z operatorów będzie mógł bardziej efektywnie inwestować środki i szybciej rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Istotnym jest też fakt, że dwie czołowe na polskim rynku firmy telekomunikacyjne - na co dzień ostro ze sobą konkurujące i to się w żaden sposób nie zmieni - są w stanie połączyć siły z pożytkiem dla dobra rynku i klientów. Razem będziemy zarządzać najlepszą i największą w Polsce infrastrukturą telefonii mobilnej - powiedział Miroslav Rakowski, prezes PTC.

Naszym nadrzędnym celem zawsze jest dbanie o satysfakcję klientów. Dzięki tej umowie nasi użytkownicy będą korzystać z sieci o lepszym zasięgu, co da im znacznie wyższy komfort korzystania z telefonów, laptopów i tabletów. To jeden z niezwykle ważnych kroków w naszej strategii. W praktyce zapewnimy klientom dostęp do dobrych jakościowo usług na terenie całego kraju. To da nam przewagę konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym i konsolidującym się rynku - powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Jak napisano w komunikacie, jednym z głównych celów współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji widoczną poprawę jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu.

Ma to pozwolić obu operatorom na:
wzrost zasięgu sieci, zarówno geograficznego, jak i w odniesieniu do zasięgu wewnątrz budynków, co wspierać będzie dostarczanie nowych usług - w tym szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu - dla coraz większej liczby klientów,
zapewnienie wysokich parametrów jakości sieci w oparciu o odpowiednie umowy gwarantujące jakość obsługi oraz poprzez kontrolę operatorów nad nową spółką,
redukcję kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych.

Największe korzyści związane są z przyspieszeniem modernizacji radiowych sieci dostępowych (RAN) oraz dostosowaniem ich do standardów wspierających najnowocześniejsze technologie. Inwestycje w pierwszych trzech latach pozwolą długoterminowo zaoszczędzić do 29% całkowitych kosztów sieci radiowych, m.in., w związku z redukcją liczby stacji bazowych.

Dzięki współpracy operatorzy będą mogli wyeliminować duplikujące się stacje bazowe w zbliżonych lokalizacjach i współkorzystać z pozostałych stacji na terenie całego kraju. Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych każdego operatora. Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych każdy z nich będzie obsługiwał swoich klientów za pomocą około 10000 stacji - znaczący wzrost w stosunku do aktualnej sytuacji, gdzie PTC dysponuje około 7 tys. stacji, a Centertel około 6,4 tys. Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów utrzymania sieci oraz pozwoli operatorom na inwestowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z korzyścią dla klientów i środowiska.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 roku, natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 roku. w wybranych rejonach kraju. Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą swoich pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych.

Umowa została zawarta na okres 15 lat, z możliwością przedłużenia. Współpraca PTC z Centertelem będzie ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostanie właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy nadal będą konkurować na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

Źródło tekstu: PTC, Centertel

Komentarze
Zaloguj się
63. pablo_79
0

2011-07-31 20:03:45

@62, na fuzję UKE nie dałoby zgody, więc ten wariant całkowicie odpada. Ja na razie na zasięg i szybkość internetu w PTC nie narzekam... Choć w pakiecie bez limitu danych w Heyah i TT włącza się limit prędkości. ;)

Odpowiedz

62. ~marek79
0

2011-07-24 14:09:13

Właśnie. Tu nie mam mowy o fuzji. A jeśli nie mówimy o monopolu to na takiej współpracy klienci mogą tylko zyskać. Poza tym jak chodzą słuchy oszczędności prawdopodobnie zostaną przeznaczone na rozwój szybkiego mobilnego internetu.

Odpowiedz

61. pablo_79
0

2011-07-23 21:00:36

@42, ale obie firmy będą współpracować tylko w zakresie infrastruktury. Oferty mają zostać konkurencyjne - a na połączeniach międzyoperatorskich się zarabia. Poza tym T-Mobile jako wewnątrzsieciowe daje też połączenia międzynarodowe ;) A za darmo w sieci z tej dwójki jest tylko w Heyah - smsy w sieci zawsze darmowe, rozmowy w sieci darmowe po doładowaniach. I współpraca w zakresie ofert nie może mieć miejsca, bo T-Mobile i Orange szybko stali by się monopolistami na rynku.

Odpowiedz

60. ~
0

2011-07-22 16:23:40

@ZZZ 59. Kiedy jeszcze ten projekt był w sferze odległych planów to już wówczas Polkomtel wyrażał się sceptycznie o takim wspólnym projekcie. Ja tylko przypomnę że projekt wyszedł od Centertela za rządów pani Oliwy więc już sporo czasu w stecz. Play niestety w takich projektach się nie liczy gdyż ma bardzo małe zasoby radiowe i dużo mniej stacji bazowych. Gdyby został dopuszczony do takiej spółki właściwie stałby się półpasożytem na obcej infrastrukturze. Praktycznie mógłby się obejść bez roamingu krajowego nic nie wnosząc do spółki. W takich projektach bezkolizyjnie mogą uczestniczyć firmy o porównywalnych potencjałach i technicznych i porównywalnych ilościach klientów oraz na pewno nie może mieć preferencyjnych warunków na rynku usług a jak wiesz Play jeszcze przez półtorej roku będzie miał asymetrię. @ZZZ 59. Kiedy jeszcze ten projekt był w sferze odległych planów to już wówczas Polkomtel wyrażał się sceptycznie o takim wspólnym projekcie. Ja tylko przypomnę że projekt wyszedł od Centertela za rządów pani Oliwy więc już sporo czasu w stecz. Play niestety w takich projektach się nie liczy gdyż ma bardzo małe zasoby radiowe i dużo mniej stacji bazowych. Gdyby został dopuszczony do takiej spółki właściwie stałby się półpasożytem na obcej infrastrukturze. Praktycznie mógłby się obejść bez roamingu krajowego nic nie wnosząc do spółki. W takich projektach bezkolizyjnie mogą uczestniczyć firmy o porównywalnych potencjałach i technicznych i porównywalnych ilościach klientów oraz na pewno nie może mieć preferencyjnych warunków na rynku usług a jak wiesz Play jeszcze przez półtorej roku będzie miał asymetrię.

Odpowiedz

59. ~ZZZ
0

2011-07-22 16:00:29

Ja już dawno się dziwiłem dlaczego wszystkie sieci nie budują wspólnych masztów. Inną kwestią jest własność całego osprzętu. To bardzo racjonalna decyzja TM i Orange. Po co budować 40.000 budowli i płacić za wynajem terenu i podatki gruntowe. Całe to W4 mogło by mieć 10.000 nadajników + te 2tyś na te tereny co teraz brak jest zasięgu. W ten sposób wszyscy mogli by mieć taniej całościowe pokrycie Polski. No oczywiście jak każdy z nich zainstalowałby by swój osprzęt na tych wspólnych masztach(tu już niech działa konkurencja:)

Odpowiedz

58. ~guruguru
0

2011-07-22 13:56:44

@ZICO Ja np nie liczę wcale na to, że współpraca tychże sieci sprawi, że nagle diametralnie spadną ceny natomiast uważam, że to krok na przód jeśli chodzi o wspomniany zasięg i mobilny internet. A wizje, które kreślisz są moim zdaniem mało realne.

Odpowiedz

57. ~ZICO
0

2011-07-22 13:45:19

Osoby, które liczą na obniżki cen w związku ze współpracą DT i FT srogo się zawiodą, bo takich obniżek nie będzie. Tak jak już wcześniej napisał np #55 poprawią się zapewne parametry i zasięg, który ędzie uzupełnany raz nadajnikami FT a raz DT. Co do samych cen to przewiduję tu raczej ich wzrost ponieważ kiedy połączą się w tej dziedzinie dwie "prestiżowe" sieci to będziemy mieli "superprestiżowy" internet z "superprestiżowymi" parametrami i zapewne w ten sposób FT i DT będą chcieli wmówić klientom potrzebę podwyżki cen - również do poziomu "superprestiżowych" ;-).

Odpowiedz

56. ~guruguru
0

2011-07-22 13:10:04

Jeszcze przed rebrandingiem Prezes T-Mobile, Rakowski mówił o tym, że sieć będzie mierzyła w nowoczesne technologie i widać pierwszy krok ku LTE już poczynili.

Odpowiedz

55. jujeahip
0

2011-07-22 12:51:03

Bez przesady, może nie odczujemy bezpośrednio tego w kieszeni, ale po pierwsze będzie poprawa zasięgu po drugie modernizacja samej sieci zwłaszcza pod kątem transmisji danych. Wdrożenie nowego standardu będzie znacznie tańsze jeśli rozłoży się na dwóch operatorów.

Odpowiedz

54. ~@53
1

2011-07-22 12:29:15

Akurat kieszenie klientów to jako ostatnie odczują jakiekolwiek korzyści. Więcej kasy popłynie do inwestorów i koniec tematu.

Odpowiedz

53. ~astri
-1

2011-07-22 10:28:12

Jest jeszcze inny wymiar tej umowy. Niższe koszty obu sieci to także potencjalna korzyść dla klientów obu sieci, którzy mniej lub bardziej powinni to odczuć w proponowanych ofertach.

Odpowiedz

52. ~Murat
0

2011-07-22 09:56:54

~50 Wiesz jeśli stoją dwa nadajniki obok siebie to może być nie optymalne utrzymywanie ich obu. Aczkolwiek, pamiętać można również o ugodach w sprawie niższych stawek MTR (operatorzy zobowiązali się do inwestycji w infrastrukturę) połączone budżety PTC i Centertel będą mogłyby pozwolić na naprawdę duuuużo.

Odpowiedz

51. ~ZICO
0

2011-07-22 09:49:20

Solorz-Żak musi się spieszyć z finalizacją przejęcia Polkomtela i wdrożeniem LTE żeby jak najwięcej na tym zarobić bo konkurencja zapewne nie będzie zasypiać gruszek w popiele.

Odpowiedz

50. ~marek
0

2011-07-22 09:35:03

Optymalizacja nie oznacza przecież zmniejszenia ilości nadajników, a może raczej oznaczać przekierowanie tych które się nakładają do lokalizacji, w których obie sieci mają ewentualnie jakieś dziury. Z punktu widzenia użytkownika będzie to oznaczało tylko poprawę zasięgu.

Odpowiedz

49. ~em
0

2011-07-22 08:42:47

@42 tak, wszystko za darmo, może jeszcze każdemu wg potrzeb? A opex i capex proponuje żebyś pokrył z własnej kieszeni

Odpowiedz