DAJ CYNK

Przetarg na częstotliwości z pasma 1800 MHz rozpoczęty

20.08.2012

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5104

Ważne 0

0

Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz.

Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz.

Na przetarg wystawiono pięć rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz. Zostały one przeznaczone do świadczenia mobilnych usług telekomunikacyjnych na obszarze całego kraju.

Kryteriami, które będą decydowały o rozstrzygnięciu przetargu, są:
wysokość kwoty zadeklarowanej przez uczestnika przetargu,
zachowanie warunków konkurencji przez uczestnika przetargu,
wiarygodność finansowa uczestnika przetargu.

Najistotniejszym kryterium oceny ofert w niniejszym przetargu będzie kryterium zachowania warunków konkurencji.

Każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31. grudnia 2027 roku. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego Internetu.

Zainteresowane podmioty mogą złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty. Każda oferta będzie traktowana niezależnie. Oferty składać można do dnia 22. października 2012 roku.

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się
39. ~M
0

2012-08-22 04:46:08

@35, pewnie, że 10-15 wystarcza do komfortowego korzystania z sieci. Tylko, że u mnie w domu nie jest jeden komputer więc realnie wychodzi mi koło 10 Mb/s na komputer.

Odpowiedz

38. ~
0

2012-08-21 16:54:36

@37. No to w takim wypadku ze 150 mln Orange/T-Mobile przeciw 100 mln Play zrobi się 200 mln.

Odpowiedz

37. WitekT
0

2012-08-21 16:46:59

36: a ja już dowiedziałem się swoimi kanałami, że ta duża bańka powinna zostać przekroczona w wypadku P4. ;-) Jak sobie potwierdzę w drugim źródle, to będę pewniejszy co do konstrukcji formuł w Excelu. ;-)

Odpowiedz

36. ~
0

2012-08-21 16:43:04

@24 Witku, bilans jaki mam przed sobą w tym momencie dotyczy lat 2008-2009. Wynika z niego, że w 2009 r. wartość rzeczowych aktywów trwałych operatora (majątek, bez wartości niematerialnych i prawnych i aktywów obrotowych) wzrosła o ok. 200 mln zł - z tego środki trwałe w budowie (wliczając zaliczki) zwiększyły się rok do roku o ponad 125 mln zł.

Odpowiedz

0

2012-08-20 23:55:01

@34. Też mam w tej chwili UPC 25 Mb/s, wcześniej miałem 10 Mb/s i stwierdzam, że większej różnicy nie widzę. Większość serwerów z multimediami jest przeciążona i nie widać zauważalnych dużych różnic. Optymalna prędkość łącza to 10-15 Mb/s. więcej mało kto jest w stanie efektywnie wykorzystać. Nawet modemy i karty sieciowe z paroletnim stażem nie są przystosowane do 100 Mb/s. Także kto się zna potraktuje to tylko jako chwyt marketingowy, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Odpowiedz

34. ~M
0

2012-08-20 21:42:00

@33, mam w domu UPC 25 i wierz mi, że przy VoD czy HD YT jest to wykorzystywane. No stabilność poza konkurencją (czyt. mobilnym). Jeśli P4 wprowadzi LTE to pewnie nie będzie jakieś do 10 Mb/s i faktycznie będzie w tych okolicach działać jak ma to miejsce w HSPA+. Teoretycznie można do 21 Mb/s, ale ucięte w zależności od umowy.

Odpowiedz

0

2012-08-20 21:12:29

Tylko po co komu teoretyczne 100 czy nawet 50 Mb/s w internecie mobilnym? Tu spokojnie starczają prędkości na poziomie 5-10 Mb/s. Grunt żeby to było stabilne, niekoniecznie super szybkie. Ja wolałbym żeby tak się marketingowo nikt nie pchał z tym superszybkim LTE, tylko dał wolniejsze łącza z większymi limitami (chociażby w nocy).

Odpowiedz

32. ~M
0

2012-08-20 20:17:09

@29, jak z całego pasma 50 MHz dla użytkownika? To nigdy tak nie działa. Sam pewnie wiesz, że mimo napisów o 100 Mb/s realnie to połowa, czasem 2/3. Wszystko przecież zależy od wielu czynników (obciążenie, rodzaj dosyłu do stacji, etc.), ale tłumaczyć tobie pewnie nie muszę bo widzę, że się orientujesz w temacie. ;)

Odpowiedz

31. ~daniel
0

2012-08-20 19:58:11

jesli fioletowi wzieliby powyzej 10 MHz to w oczywisty sposob godzi w cala reszte (no moze poza Polkomtelem) i wtedy bajki o konkurencyjnosci mozemy sobie dalej opowiadac

Odpowiedz

30. ~
0

2012-08-20 19:12:48

No trzeba przyznać bez bicia, że na te kryteria najbardziej odpowiada PTC z PTK, które w sumie współdziałają o udział w pasmach. Jeśli połączą ich kapitał jako jeden z kryteriów to wygraną mają w kieszeni a projekt NetworkS! to by dopiero stworzył konkurencję ;)

Odpowiedz

29. ~alejajca
0

2012-08-20 19:04:30

@26 i 27 Mr S. ma 30 MHz. Różowi i pomarańczowi jak kupią w sumie 10 to też będą mieli. Ale wtedy glut nawet z 15 schodzi w niszę. Te 50 to tak z całego pasma w sektorze dla jednego użyszkodnika dasz?

Odpowiedz

28. ~alejajca
0

2012-08-20 18:58:48

No i Mucha też dziś przywalił: skoro właściciele P4 chcą wyjść z inwestycji to tak będzie taniej i tylko niech pomarańczowi to kupią przez jakiś fundusz. Ale trza być wczorajszym by nie dostrzec blefu. Nie jest nudno. Jest jajcarsko jak za grajbosia.

Odpowiedz

27. ~M
0

2012-08-20 18:58:19

Trochę źle napisałem. Z wymienionych sensowne są trzy. Ogólnie jakby było np. 30 MHz to jeszcze lepiej, ale gdzie tyle dostać...?

Odpowiedz