DAJ CYNK

Przejęcia sposobem na odróżnienie się na rynku

18.06.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Polkomtelowi, Centertelowi i PTC będzie się trudno od siebie odróżnić - uważają eksperci. Mają podobne wyniki finansowe, liczbę klientów i usługi. Sposobem na zdystansowanie konkurencji może być duże przejęcie - pisze Parkiet.

Polkomtelowi, Centertelowi i PTC będzie się trudno od siebie odróżnić - uważają eksperci. Mają podobne wyniki finansowe, liczbę klientów i usługi. Sposobem na zdystansowanie konkurencji może być duże przejęcie - pisze Parkiet.

W ten sposób eksperci komentują zapowiedź Jarosława Bauca, prezesa Polkomtela, o nadchodzącej dywersyfikacji rynku, o której pisaliśmy w tej wiadomości.

Czasy, kiedy operatorzy komórkowi mogli mieć odmienne strategie, dawno minęły. Mieli oni możliwość różnicowania sposobów działania, gdy usługi komórkowe były wysokomarżowe, a telefon komórkowy był dobrem rzadkim - uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, była szefowa Centertela.

Piotrowska-Oliwa słowa Bauca rozumie bardziej jako zapowiedź zmian wynikających z dążenia operatorów do obniżania kosztów. Sposobem na to mogłoby być wniesienie umów i masztów operatorów do jednego podmiotu - np. TP Emitela - pod warunkiem, że Telekomunikacja Polska przestałaby go kontrolować.

Analitycy uważają, że wyróżniłby się także ten, kto przeprowadziłby duże przejęcie. Tu na celowniku jest, już etatowo, P4, którego przejęcie pozwoliłoby na wyraźną zmianę wielkości biznesu. Do wzięcia jest także Hawe i Exatel (z ogólnopolskim szkieletem światłowodowym, wycena na poziomie 600 mln zł) oraz Netia (wycena na poziomie 1,9 mld zł) i Dialog (choć ten za kilkanaście-kilkadzesiąt miesięcy, aktualna wycena na poziomie 400-500 mln zł).

Grupa TP ma raczej wszystko, co potrzeba - telefonię stacjonarną (TP), komórkową (Centertel), ogólnopolski szkielet i maszty (TP Emitel), chociaż prezes Maciej Witucki sygnalizował zainteresowanie przejęciem P4.

Polkomtel, według informacji Parkietu, może zostać kapitałowym partnerem Hawe w nowej spółce. Przygląda się też posiadającemu sieć szkieletową Exatelowi, a z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że robił już nawet due dilligance spółki, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Prościej niż innym podmiotom może mu też przyjść przejęcie Dialogu, bo udziałowcem Polkomtela jest właściciel stacjonarnego telekomu - KGHM. Z pewnością wykorzystałby także szansę zakupu P4 i na pewno byłoby go na to stać.

Najmniej informacji w sprawie potencjalnych przejęć i intencji płynie z PTC.

Źródło tekstu: Parkiet, wł

Komentarze
Zaloguj się