DAJ CYNK

Przedsiębiorcy popierają aukcję na częstotliwości LTE

31.10.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2478

Ważne 4

1

Zdaniem ekspertów, powszechny dostęp do szybkiego internetu przyspieszy rozwój przedsiębiorczości, a tym samym będzie impulsem do znaczącego wzrostu PKB kraju.

Zdaniem ekspertów, powszechny dostęp do szybkiego internetu przyspieszy rozwój przedsiębiorczości, a tym samym będzie impulsem do znaczącego wzrostu PKB kraju.

Zagospodarowanie nowej częstotliwości upowszechni dostęp do szybkiego i mobilnego internetu, a to będzie miało oczywiście wpływ na nas wszystkich i na naszą gospodarkę - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, która w swoim oświadczeniu jednoznacznie opowiedziała się za przeprowadzeniem aukcji. Popierają ją też zrzeszone w Konfederacji firmy Orange, T-Mobile i Polkomtel.

10 października Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję na częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz. Do wylicytowania jest 5 rezerwacji po 5 MHz częstotliwości z pasma 800 MHz, szczególnie ważne pod względem zapewnienia usług dostępu do szybkiego internetu, oraz 14 rezerwacji w paśmie 2600 MHz. Oferty wstępne można składać do 24 listopada. Rozpoczęcie akcji zaplanowano na 24 grudnia.

Aukcja na częstotliwości dla LTE miała nastąpić już rok temu. Na drodze stanęły problemy proceduralne. Jak podkreśla Mordasewicz, to przekłada się na realne kwoty. Deloitte w 2012 roku szacował, że do 2020 roku dzięki technologii LTE polskie PKB może zyskać dodatkowe 106 mld zł. To kilkanaście miliardów złotych rocznie i nie stać nas na ich stratę.

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Magdalena Gaj prognozowała, że efekty pozytywnie rozstrzygniętej aukcji - w postaci szybkiego internetu - w najmniejszych gminach mogą być odczuwalne już na przełomie 2015 i 2016 roku.

Dostęp do mobilnego internetu LTE będzie stymulował innowacyjność przedsiębiorców, którzy dzięki temu będą mogli oferować nowe usługi, nowe produkty na rynku. To z kolei wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego - mówi Jeremi Mordasewicz.

Eksperci podkreślają, że dzięki ogłoszonej przez UKE aukcji mamy większe szanse na realizację wytycznych Europejskiej Agendy Cyfrowej. Przewiduje ona, że do 2020 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej ma mieć dostęp do szybkiego internetu.

Nowe pasma będziemy mogli wykorzystać do oferowania usług mobilnego, szybkiego internetu o parametrach, jakich wymaga od nas Europejska Agenda Cyfrowa. Potrzebujemy zdrowego miksu zarówno rozwiązań stacjonarnych, jak i mobilnych oraz hybrydowych, tak by wszystkie gospodarstwa domowe mogły uzyskać dostęp do internetu o wysokich parametrach - przekonuje Jeremi Mordasewicz.Zobacz: Gaj: Termin składania ofert wstępnych jest prawidłowy

Zobacz: Startuje aukcja LTE!

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
4. ~Paranoiczny
-2

2014-10-31 20:10:11

To pewnie Niemcy nas zatrzymuja, bysmy sie nie rozwineli, albo Rosjanie czy inne USA

Odpowiedz

3. ~sosik
2

2014-10-31 09:02:39

No właśnie Agenda Cyfrowa to bubel prawny gdyż określa jedynie jeden parametr usługi jak wyznacznik realizacji jej celów czyli prędkość pobieranych danych. Nie określa natomiast takich parametrów jak czas dostępu prędkość pobierania danych , istnienie lub nie limitów danych przez co realizacja celów agendy jest pokazówką niczym realizacja celów słynnej ustawy śmieciowej, gdyż tak jak ustaw śmieciowa nic nie zmieniła w zakresie recyklingu tak realizacja celów agendy cyfrowej też nić przyniesie za sobą żadnych zmian ot rząd się pochwali jak to ludziom żyje się lepiej

Odpowiedz

2. ~stef
2

2014-10-31 08:41:40

Po co mi szybki internet Z LIMITEM. Ta cała Agenda Cyfrowa zostanie wykonana, ale tak by tylko była. Jeśli Plus ma mi zakładać lejek po pobraniu 50GB to dziękuje za taki nolimit LTE. A 50 GB to wcale nie tak dużo.

Odpowiedz

1. ~z
1

2014-10-31 08:18:53

wszystko jedno jak rozdzielić dobro wspólne najwyższy czas zakończyć zabawę,anulowanie aukcji będę traktować jako celową niemoc

Odpowiedz