DAJ CYNK

Prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego

10.12.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8016

Ważne 0

0

Prezydent podpisał dziś nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowuje polskie przepisy do uregulowań unijnych. W życie wejdzie 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Kraje członkowskie miały na to czas do 25. maja 2011 roku.

Prezydent podpisał dziś nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowuje polskie przepisy do uregulowań unijnych. W życie wejdzie 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Kraje członkowskie miały na to czas do 25. maja 2011 roku.

Chodzi m.in. o regulację usług telekomunikacyjnych, łączności elektronicznej, dostępu do internetu, usług powszechnych oraz ochrony danych osobowych. Celem zmian jest rozszerzenie uprawnień abonentów i użytkowników, wzmocnienie ochrony danych osobowych oraz zwiększenie konkurencyjność w zakresie usług telekomunikacyjnych.

Szczególne znaczenie mają zapisy ustawy dotyczące umów, regulaminów i cenników, które muszą mieć zrozumiałą i dostępną dla klientów formę. Wprowadzono możliwość przeniesienia numeru telefonicznego do innego operatora w ciągu 24 godzin. Operatorzy nie będą nie mieli możliwości wymuszania na abonentach podpisywania długoterminowych i niekorzystnych umów - pierwsza umowa nie będzie obowiązywać dłużej niż dwa lata, będzie także można podpisać umowę na czas krótszy niż rok.

Wprowadzono także możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej operatora. Umożliwi to zawieranie i zmianę umowy bez wychodzenia z domu, a jednocześnie pozwoli na spokojne zapoznanie się z proponowanymi warunkami umowy i podjęcie przez konsumenta w pełni świadomej decyzji.

Zmieniono także czas przechowywania przez operatorów informacji o połączeniach z 24 miesięcy na 12 miesięcy.

Nowelizacja uwzględnia też powołanie nowego Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC). Zgodnie z ustawą jeżeli rozstrzygnięcia - m.in. w sprawach nałożenia, zniesienia, utrzymania lub zmiany obowiązków regulacyjnych w stosunku do przedsiębiorcy telekomunikacyjnego o znaczącej pozycji lub nieposiadającego takiej pozycji, mogą mieć wpływ na stosunki handlowe między państwami członkowskimi, Prezes UKE, niezwłocznie po zakończeniu postępowania konsultacyjnego i rozpatrzeniu stanowisk uczestników tego postępowania, będzie rozpoczynał postępowanie konsolidacyjne, przesyłając Komisji Europejskiej - i właśnie Organowi Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej - oraz organom regulacyjnym innych państw członkowskich projekty rozstrzygnięć wraz z ich uzasadnieniem.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
35. ~
0

2012-12-18 19:47:22

Umowy to lipa. Wolę prepaid (mam w Heyah), a z umowy jak mi się skończy to już nie przedłużę.

Odpowiedz

34. ~Małgosia
0

2012-12-18 19:47:19

bardzo dobrze! mam nadzieję, że teraz nasze dane osobowe będą dobrze chronione. Czy zwiększy się konkurencyjność nie wiem, bo i tak mam wrażenie, że jest dość duża. Moim zdaniem np, nom ma bardzo dobrą ofertę, jak na moje oko, obecnie najlepszą na rynku.

Odpowiedz

33. ~Salomon
0

2012-12-11 15:48:14

jakoś nie wspomnieli o zapowiadanym ukróceniu zapisów w umowach o szybkości usługi dostępu do sieci Internet, w stylu "do 30Mbps", a miało być, np. "conajmniej 30 Mbps", lub "nie wolniej niż 30Mbps" i z karą umowną dla użytkownika, gdyby parametry usługi były niższe, w określonym przedziale czasu, co wynikałoby z kontroli prędkości usługi, na życzenie abonenta lub z urzędu, wyrywkowo, przez niezależny organ, tester urzędowo (UKE) upoważniony do takich kontroli.

Odpowiedz

32. ~
0

2012-12-11 11:53:32

@31 umowę rozwiązać możesz w każdej chwili czy to była zmiana regulaminu czy też jej nie było . Płacisz tylko kare i po sprawie :)

Odpowiedz

31. ~Gość
0

2012-12-11 11:32:33

Jestem ciekaw jak to będzie z rozwiązywaniem umów z tytułu zmiany regulaminu. Teoretyznie jeżeli zmiana regulaminu wynika ze zmiany prawa to nie można. Ale czy wszystkie podpunkty regulaminu zmienią się zgodnie z ustawą, czy nie to się okaże. Ja tam tylko zekam na lis z zawiadomieniem i zacznę porównywać tożsamość reguilaminu i cennika z ustawą :)

Odpowiedz

30. wlo
0

2012-12-11 08:39:35

A co do umów... Powinny być podpisywane na czas nieoznaczony - tylko i wyłącznie. Bez żadnych kontraktów terminwych, promocji na sprzęt itp. Jestem zwolennikiem płacenia abonamenyu akurat, jednak chciałbym, zeby to za co płacę to był stały abonament za utrzmanie "linii" i opłata za usługi - z dołu płacona a nie z góry. Jeśli z góry, to coś w rodzaju ryczałtu, ale tylko za nielimitowane usługi. Jeśli limitowane, to tylko pakiet kwotowy, żebym wiedział za co i ile płacę, oraz oczywiście - w części dotyczącej usług - w całości do wykorzystania w kolejnych okresach rozliczeniowych, jeśli w danym miesiącu się nie wykorzysta. Uważam, zę w takiej sytuacji niepotrzebne by były żadne kontrakty terminowe. Telefon w każdym sklepie można kupić.

Odpowiedz

29. wlo
0

2012-12-11 08:25:39

11. niezwłocznie po złożeniu podpisu przez prezydenta ;-) Jeśli wczoraj podpisał, to dzisiaj pewnie będzie opublikowana. Jest elektroniczny Dziennik Ustaw od tego roku (wyłącznie elektroniczny), więc wystarczy śledzić - o ile to dla Ciebie ważne ;-)

Odpowiedz

28. ~Roman
0

2012-12-11 06:27:29

@22 i @23 - niewiedza jednak jest śmieszna :)błysk waszego wątpliwego iq oznacza tylko brak znajomości regulacji dotyczących promulgacji aktów prawnych. Nawet gdyby napisał Prezydent: 23i24 to i tak akt podlega promulgacji :)

Odpowiedz

27. ~
0

2012-12-11 06:18:18

@24 - ja bym za nic nie zmienił polskich regulacji i rynku komórkowego na hamerykański. Piszesz tylko o pozytywach, zgrabnie pomijając negatywy.

Odpowiedz

26. ~Erowiec
0

2012-12-10 22:55:08

Witek Dziekuje za odpowiedz. Zapomnialem że prawo nie działa wstecz!

Odpowiedz

25. ~mirekb
2

2012-12-10 21:30:31

@24 w pl to jesze marzenia.konkurencja?pozorna to fakt ale silniejsza,zwroc uwage na poziom regulacji tych kwestii

Odpowiedz

24. sorbo
4

2012-12-10 21:25:07

Powiem jak wygląda przenoszenie numeru w USA kilka lat temu. Skończona umowa sieć Sprint nie wszędzie działa zmiana na Cingular wizyta w punkcie mówię że chcę zachować numer. Wybieram plan i telefon po kilkunastu minutach działa. Po kilku dniach stwierdzam że też są problemy z zasięgiem. Zwracam telefon mówię że jaki jest problem a pani z uśmiechem odbiera telefon i unieważnia umowę. Został Verizon trochę droższy ale ma najlepszy zasięg. Jestem w punkcie Verizon-a podaję swój numer id pan sprawdza w systemie już jest wolny. Wybieram plan i telefon po 15 min działa.

Odpowiedz

23. ~
3

2012-12-10 21:02:34

a podpisał ją w "... bulu i nadzieji..." ? :)

Odpowiedz