DAJ CYNK

Powstanie szerokopasmowa sieć w Polsce Wschodniej

04.10.2007

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3291

Ważne 0

0

10 operatorów telekomunikacyjnych przystąpiło do projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej", w ramach którego budowana jest regionalna infrastruktura zapewniająca dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl, marszałkowie z 5 województw Polski Wschodniej (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego) oraz przedstawiciele 10 operatorów telekomunikacyjnych (Telekomunikacja Polska, Netia, Exatel, Telekomunikacja Kolejowa, GTS Energis, Multimedia Polska, Nordisk Polska, Telefonia Dialog, Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST, MNI Telecom) podpisali porozumienia w sprawie współpracy w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej".

Projekt ten jest jednym z kluczowych przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jego całkowity koszt to 300 mln euro, z czego 255 mln będzie pochodziło ze środków europejskich, a 45 mln euro z budżetów województw Polski Wschodniej.

Program zakłada rozbudowę sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu, szczególnie na obszarach zagrożonych tzw. "wykluczeniem cyfrowym", czyli takich które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem świadczenia usług dostępu do szerokopasmowego Internetu. W Polsce wschodniej takich miejsc jest bardzo dużo. Z ok. 2 mln 700 tys. gospodarstw domowych aż milion nie ma możliwości korzystania z szerokopasmowego Internetu. Inwestycje na tych obszarach są nieopłacalne dla operatorów.

Infrastruktura wybudowana w ramach projektu będzie własnością poszczególnych województw Polski Wschodniej. Sieci powstałe w ramach projektu będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Polski Wschodniej. W ten sposób podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci dostępowe na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie.

Źródło tekstu: Computerworld, wł

Komentarze
Zaloguj się
21. ~rockfor
0

2007-10-09 17:27:02

miło słyszeć, że Polska idzie do przodu, ale coś tak czuję, że sytuacja będzie taka sama jak wszędzie. Netia będzie uderzać promocjami, a reszta trochę będzie spała. no ale nic :) jak inwestują to niech inwestują.

Odpowiedz

20. ~nick
0

2007-10-05 20:50:30

8. ~ 2007-10-04 20:13 bqt77.neoplus.adsl.tpnet.pl - galicja zaniedbywana? ładuja w cholerny śląsk??? Bzdury piszesz. Ze statystyka na speedtest.net wynikaże ludzi tam mają solidne łacza - często ponad 10mbit uploadu i dloadu. Co do ładowania kasy w sląsk - centrum Katowic a mozna mieć tylno ta zasrana neostrade.

Odpowiedz

19. ~ukenamuniu
0

2007-10-05 20:48:45

z ambon wystarczy ogłosić, ze kable szklane i nie pokradną

Odpowiedz

18. ~nick
0

2007-10-05 20:46:29

A po co budować sieć na scianie wschodniej? Przeierz tam bida z nędzą, jeszcze kable pokradną na złom.

Odpowiedz

17. ~ukenamuniu
0

2007-10-05 18:40:47

I bardzo dobrze, niech infrastruktura będzie własnością województw. Tylko czy nicniemający nie wymusi LLU, BSA, WLR na wojewodzie (?) i "podmiotach komercyjnych"

Odpowiedz

16. doktor
0

2007-10-05 17:15:55

a gdzie OST z Tyczyna ?:)

Odpowiedz

15. ~frytko
0

2007-10-05 11:58:43

14: ja bym jeszcze do tego sloganu dodal INTERNRT JEST WSZEDZIE i to nie wazne u jakiego OPA

Odpowiedz

14. ~dt
0

2007-10-04 22:38:29

#2 - masz przeciez HSDPA z Plusa. Przy odpowiednim modemie nawet 7,2 Mb/s !

Odpowiedz

13. ~mirekb
0

2007-10-04 21:56:43

byloby najkorzystniej dla klienta gdyby wiedzial ile procent jego regonu jest w jego zasiegu bo w skali kraju pieknie to wyglada (np orange w zasiegu edge DO 98%populacji)ale w regionie juz gorzej.Pani Aniu moze skonczymy z tym zaklamaniem na korzysc opów??i stworzymy nierelatywne kryterium ktore będzie zawarte w umowie z opem-tego nam od lat brakuje-tj:mapka regionu z okresleniem wspolrzednych geograficznych okreslonych prawnie??z mozliwoscia rozwizania umowy?np ktos z woj.świetokrzyskiego zabaczy reklame ze w orange jest 3,6Mb/s a gdy spojrzy na mapke(nie spojrzy bo uwierzy reklamie zabaczy 3,6Mb/s)a w tym woj tego nie ma i co??glupi i kupi??FRANCE TELEKOM-CI KTORZY MYSLA NA TO NIE PÓJDA. ale liczycie na tych co pójda ;-)wasze edge to 120kb/s na max.w CAŁYM KRAJU-NIE WIERZCIE W REKLAME

Odpowiedz

12. ~robaas
0

2007-10-04 21:53:07

#8: chyba nie zrozumiales o co mi chodzilo, dalem do zrozumienia ze nie rozgraniczalbym tego tylko na sciane wschodnia tylko na tereny gdzie takie inwestycje sa potrzebne, a wszyscy wiedza ze nie tylko wschod ale sa tez inne tereny (jak widac w kometarzach) gdzie inwestycje sa potrzebne...

Odpowiedz

11. Pablos_
0

2007-10-04 21:11:02

Jak zwykle dotacje na wschod a "bogaty" zachod sam sobie poradzi. Moze we Wielkopolsce jest ciut lepsza sytuacja niz. np na Podlasiu, ale az tak rozowo nie jest.

Odpowiedz

10. ~nokiafun
0

2007-10-04 21:02:42

2 ja też mieszkam w płocku

Odpowiedz

9. ~
0

2007-10-04 20:32:58

bilu--> Program ten stanowi dodatkowy element wsparcia z funduszy strukturalnych, który wzmocni działanie innych programów na obszarze pięciu następujących województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

Odpowiedz