DAJ CYNK

Powstanie raport o wpływie na zdrowie emitowanych przez stacje bazowe pól elektromagnetycznych

26.04.2016

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15

Ważne 11

2

Collegium Medicum UJ oraz Instytut Łączności podpisały porozumienie o współpracy, której efektem ma być przygotowanie raportu o wpływie pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej na zdrowie mieszkańców.

21 kwietnia Collegium Medicum UJ oraz Instytut Łączności podpisały porozumienie o współpracy, której efektem ma być przygotowanie raportu o wpływie pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej na zdrowie mieszkańców.

Na podstawie badań własnych oraz dostępnych międzynarodowych opracowań na ten temat Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi raport, w którym zebrany zostanie aktualny stan wiedzy z badań oraz diagnostyki medycznej na temat oddziaływania fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. Specjaliści z Instytutu Łączności-PIB stworzą na tej podstawie kolejne opracowanie - raport dotyczący oddziaływania PEM w aspektach zdrowotnym, środowiskowym, technicznym i prawnym.

Obie instytucje będą też prowadziły wspólnie akcje edukacyjne i informacyjne dotyczące PEM oraz właściwego korzystania z telefonów komórkowych.

Porozumienie oraz przygotowanie raportu ma związek z opracowaniem i skierowaniem do Sejmu RP projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz debatą społeczną o potencjalnym niepożądanym wpływie pól elektromagnetycznych na zdrowie ludzkie.

Pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP 19 kwietnia powołany został zespół roboczy ds. przygotowania projektu ustawy dedykowanej problematyce potencjalnych niepożądanych emisji pól elektromagnetycznych (PEM). Jego zadaniem będzie przedyskutowanie w gronie ekspertów, strony społecznej oraz przedstawicieli operatorów, opartych na bazie prac Collegium Medicum UJ i Instytutu Łączności założeń do projektu ustawy, która umożliwi pożądany rozwój nowoczesnych mobilnych technologii telekomunikacyjnych w zgodzie z interesem mieszkańców.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy