DAJ CYNK

Postępy operatorów w budowie sieci - 1H2010

17.07.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7772

Ważne 0

0

UKE zaktualizował spis stacji bazowych, które uzyskały pozwolenie radiowe. Pierwszy raz taki spis został opublikowany we wrześniu 2007 roku. Wraz z kolejnymi staramy się śledzić postępy operatorów w budowie sieci - tak jest i teraz, kiedy analizujemy I półrocze 2010 roku.

UKE zaktualizował spis stacji bazowych, które uzyskały pozwolenie radiowe. Pierwszy raz taki spis został opublikowany we wrześniu 2007 roku. Wraz z kolejnymi staramy się śledzić postępy operatorów w budowie sieci - tak jest i teraz, kiedy analizujemy I półrocze 2010 roku.

Dokument opisujący stacje wraz z obsługiwaną przez nich częstotliwością i technologią, dokładnym adresem, a nawet szerokością i długością geograficzną, zawiera dane aktualne na 7. lipca tego roku. Poprzednie porównanie robiliśmy na początku stycznia.

Oto tabele ilustrująca ilość pozwoleń radiowych dla stacji GSM (900/1800) i UMTS (900/2100) poszczególnych operatorów oraz przyrost w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Analizując dane należy pamiętać, że jest to liczba zezwoleń, a nie działających stacji. Niektóre stacje mogą działać bez uzyskanego zezwolenia (wniosek złożony w UKE, ale jeszcze bez decyzji), a niektóre mogą jeszcze nie działać mimo uzyskanego zezwolenia.

Tylko w wypadku Polkomtela da się określić, jak liczba pozwoleń ma się do realnie działających stacji. Z oficjalnych danych operatora wynika, że na koniec 2009 roku miał on 6383 stacji GSM i 2833 UMTS. Oznacza to, że miał on 41% więcej pozwoleń UMTS i ponad 20% więcej pozwoleń GSM (a to przy bezpiecznym założeniu, że każda stacja GSM900 ma także GSM1800). Takich danych nie można miarodajnie odnieść do innych operatorów, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Polkomtel ma wyraźnie większy "zapas" pozwoleń niż konkurencja, co potwierdzają obserwacje "łowców BTS-ów" skupionych wokół serwisu BTSearch.pl.

Polkom- tel

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

0

7549

2573

4009

07.2010

6

7575

2594

4094

Przyrost

6

26

21

85


PTC

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

-

6908

2467

3430

07.2010

-

7091

2554

3610

Przyrost

-

183

87

180


Center- tel

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

-

5235

3923

2911

07.2010

-

5422

4039

3031

Przyrost

-

187

116

120


P4

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

-

2311

-

3493

07.2010

-

2524

-

3602

Przyrost

-

213

-

109


Aero2 i Moby- land

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

355

-

175

-

07.2010

355

-

350

-

Przyrost

0

-

175

-


Center- Net

UMTS900

GSM900

GSM1800

UMTS2100

01.2010

-

-

117

-

07.2010

-

-

125

-

Przyrost

-

-

8

-



W wypadku CenterNetu, zdecydowana większość lokalizacji stacji bazowych pokrywa się z tymi należącymi do Mobylandu. Wynika to z faktu, że CenterNet używa sieci Mobylandu w modelu RAN Sharing, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Dokładną listę stacji, wraz z adresami, można znaleźć na stronach UKE. Raport o postępach budowy sieci ze stycznia tego roku można zobaczyć w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
53. ~customerEra
0

2010-07-20 19:21:52

całkiem nieźle Era rozbudowuje 3g, może za 10 lat w mojej wiosce będzie HSDPA

Odpowiedz

52. ~
0

2010-07-19 16:51:15

Ktoś tu pisał, że jest jakaś aplikacja na Sony Ericssona do badania poziomu sygnału, cell info z sektorów itp. Można prosić o link ? Witold

Odpowiedz

51. ~kronos
0

2010-07-19 11:24:02

Mieć stacje telekomunikacyjną w oknie na poddaszu to w zimie na nartach w karkonoszach to normalka dla orange,playa i plusa. Już kilka lat tak jeżdze i tylko era działa normalnie i o dziwo! nie zrywa rozmów. @49 bylem w Maju w Wetlinie i zasięg był bez zarzutu:)

Odpowiedz

50. ~
0

2010-07-18 23:25:35

@40: Możesz jaśniej? Dla mnie słowa "a to przy bezpiecznym założeniu, że każda stacja GSM900 ma także GSM1800" są jednoznaczne i nie oznaczają tego co napisałeś w kom. #40.

Odpowiedz

49. ~Krystian
0

2010-07-18 22:10:42

Białe plamy to przedewszystkim tzw "sciana wschodnia" każdy tam operator ma duże zaniedbania a polityka oszczednościowa jest krótko wzroczna a wykorzystują ja operatorzy ukraińscy i słowaccy a szkoda bo bieszczady to perła turystyczna

Odpowiedz

48. PLAY
0

2010-07-18 21:55:25

A mówili że Polkomtel nie jest największą siecią, a tu nadajników ma najwięcej.Może ktoś wie, jak się nazywa stacja Node B do testów? Chodzi mi po angielskim znaczeniu.Handover nie to jak?

Odpowiedz

47. ~r
0

2010-07-18 15:51:34

#45: prawie 3GB na trzy miesiące to nie jest wcale znowu jakoś dużo. Szczególnie przy marnym taktowaniu. A chodziło mi głównie o prędkość i pingi. 0,3-0,4Mb/s i pingi na poziomie 700-800ms są żałosne a niestety tak to u mnie działa. No ale jak tobie to wystarcza to... chyba śmieszny jesteś :-D Rozumiem że na korzystanie z mini opery w telefonie to aż nadto. No ale na mini operę to i 25MB starczy więc bądź poważniejszy trochę.

Odpowiedz

46. ~berdys
0

2010-07-18 15:13:58

Biale plamy na poludniu polski nadal sa i maja sie dobrze. Mowie o woj malopolskim, podkarpackim i bieszczadach. Gdyby bylo inaczej, nie musialbym kupowac tel satelitarnego.

Odpowiedz

45. ~
0

2010-07-18 14:56:18

@39 twierdzisz, że prawie 3GB transferu w OFnK wystarczy tylko na przeczytanie wiadomości?.. Śmieszny jesteś. Ja doładowuję czesto, bo dużo dzwonię i mam tyle darmowych gigabajtów, że nie wiem co z nimi robić.

Odpowiedz

44. ~Krystian
0

2010-07-18 14:05:55

Za pomocą aplikacji w telefonie zwanej w SE "Tech Mode" lub Nokii Net Monitor tam sa dokladne wskazania poziomu sygnalu odebranego i wiele innych danych.

Odpowiedz

43. ~Poll
0

2010-07-18 13:58:05

A jak to jak telefon "widzi" można sprawdzić?

Odpowiedz

42. ~Krystian
0

2010-07-18 13:36:08

Przy tzw zasiegu jest tak wiele zmiennych w czasie i przestrzeni ze trzeba sprawe brać indiwidualnie gdzie sie mieszka pracuje itd itp dodam ze telefony potrafią odebrać sygnał niższy niż dopuszcza to konfiguracja sieci. Np w sieci Plusa to najniższy dopuszczalny dla GSM 900 -106db choć mój SE widzi nawet -117db Tak wiec proste słowo zasięg kryje tak w zasadzie duzo pojęć pod sobą i jest dużo bardziej skomplikowane niż by sie wydawało na prosty rzut okiem tzw "kresek" w telefonie.

Odpowiedz

41. mac
0

2010-07-18 11:58:09

UKE liczy "zasięgi" jako kółka bardzo śmieszne...Potem w statystyce wychodzi 99% zasięg a w rzeczywistości jest pełno miejscowości gdzie telefony ledwo działają i np. żeby odbierać SMS telefon musi być w oknie...Gratuluje UKE optymistycznego podejścia do zasięgu sieci, operatorzy na pewno są zachwyceni ludzie mniej...

Odpowiedz

40. WitekT
0

2010-07-18 10:56:48

34: nie zrozumiałeś, o co mi chodziło w założeniu i jego "bezpieczeństwie". "Połączenie" wszystkich stacji GSM900 i GSM1800 w zestawieniu z danymi Polkomtela, który mówi tylko o stacjach 2G, pozwala wyznaczyć dolne minimum nadmiaru pozwoleń względem realnie działających stacji. A w szacunki ile stacji jest GSM900 only, ile GSM1800 only, a ile GSM900+1800, to bawić się nie chcę.

Odpowiedz