DAJ CYNK

Porozumienie ws. inwestycji komórkowych do końca roku

08.11.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

UKE chce do końca roku ustalić warunki porozumień z operatorami komórkowymi dotyczących inwestycji na rynku w zamian za wyhamowanie spadku stawek MTR.

UKE chce do końca roku ustalić warunki porozumień z operatorami komórkowymi dotyczących inwestycji na rynku w zamian za wyhamowanie spadku stawek MTR.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca. Jak podał UKE, omówiono dotychczas koszty budowy stacji bazowych, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu obniżki stawek hurtowych, lokalizację białych plam, podział i współdzielenie inwestycji w białych plamach. Szerzej o propozycjach UKE pisaliśmy w tej wiadomości.

Teraz jest planowane jeszcze jedno spotkanie w sprawie sporów sądowych i lokalizacji "białych plam", a potem osobne spotkania z poszczególnymi operatorami i rozmowa o wartości inwestycji - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska dodając, że operatorzy ustnie zadeklarowali gotowość porozumienia.

Proponowane wysokości stawek MTR przy założeniu zobowiązań inwestycyjnych operatorów, kształtują się na poziomie 0,15 zł od lipca 2011 roku, 0,14 zł w styczniu 2012 roku i 0,12 zł w lipcu 2012 roku. Aktualna stawka wynosi 0,1677 zł.

Wszyscy europejscy operatorzy komórkowi, którzy w dniu 1. stycznia 2013 roku prowadzili działalność dłużej niż 4 lata, zobowiązani będą do kalkulowania kosztów zakańczania połączeń w swoich sieciach w oparciu o wyniki modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs). Zdaniem Streżyńskiej, stawka MTR u polskich operatorów może wtedy spaść nawet do 0,03 zł. Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że stawka MTR powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę, czyli od około 0,06 zł do 0,12 zł.

Źródło tekstu: PAP, wł

Komentarze
Zaloguj się