DAJ CYNK

Ponad połowa Polaków ma obawy o swoją prywatność

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2082

Większość Polaków zgadza się z tym, że zmiany technologiczne w naszym życiu codziennym są nieuniknione. Jednak ponad połowa z nas boi się utraty prywatności, jako konsekwencji rozwoju technologicznego.Większość Polaków zgadza się z tym, że zmiany technologiczne w naszym życiu codziennym są nieuniknione. Jednak ponad połowa z nas boi się utraty prywatności, jako konsekwencji rozwoju technologicznego.

"Polacy wobec zmian technologicznych" to badanie zrealizowane metodą internetowych wywiadów CAWI przez firmę badawczą Satisface na zlecenie Blue Media na reprezentatywnej grupie 1054 dorosłych Polaków. Wynika z niego, że 63% Polaków zgadza się z tym, że zmiany technologiczne w naszym życiu codziennym są nieuniknione. Około połowy respondentów przyznało, że postęp technologiczny ułatwia życie, dlatego większość tej grupy korzysta z nowych rozwiązań. Nieufność wobec nowinek technologicznych wyraża 1 osoba na cztery (27%).W debacie publicznej coraz głośniej przebijają się głosy zwracające uwagę na negatywne aspekty zmian technologicznych. Docierają do nas informacje, jak te o chińskim "systemie zaufania społecznego", profilującym obywateli na podstawie danych uzyskanych z Internetu, i na tej podstawie oceniającym ich status społeczny. Kultura masowa też nie próżnuje, by wymienić choćby modne seriale jak "Black Mirror" czy "Westworld" - powiedział Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media.

Zmiany technologiczne wzbudzają w Polakach szereg różnych obaw. Ponad połowa z nas boi się utraty prywatności, przy czym częściej dotyczy to kobiet oraz osób ze starszej grupy wiekowej. Czego jeszcze się obawiamy? Wzrostu zagrożenia cyberterroryzmem (46%), całkowitego uzależnienia od internetu i technologii (31%) oraz sztucznej inteligencji, która będzie od nas mądrzejsza (21%). Obawy przed utratą pracy deklaruje 12% badanych, z czego zdecydowana większość należy do młodszej grupy wiekowej.Afera związana z Facebookiem, w której prywatne dane użytkowników zostały użyte przez zewnętrzną firmę do politycznych rozgrywek, wywołała szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa i wykorzystywania naszych danych w dobie masowej cyfryzacji. Mimo deklarowania obaw o naszą prywatność, dalej bez problemu lajkujemy na Facebooku i wrzucamy zdjęcia na Instagrama. Czyżbyśmy nie widzieli związku? Z problemami tego typu zderzamy się dopiero od kilku lat. Dlatego na jednoznaczne oceny, jakie będą długofalowe skutki dobrowolnego wyzbywanie się prywatności w mediach społecznościowych przyjdzie nam jeszcze poczekać - powiedział Sebastian Ptak.

30% mężczyzn i 8% kobiet stwierdziło w badaniu, że niczego się nie boi w związku z rozwojem nowych technologii. Przy podziale na grupy wiekowe, takiej odpowiedzi udzieliło 27% osób z młodszej grupy i 9% z grupy starszej.

Zobacz: raport "Polacy wobec zmian technologicznych"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Blue Media

Źródło tekstu: Blue Media

Przewiń w dół do następnego wpisu