DAJ CYNK

Polskie startupy i rewolucja w branży IoT

20.12.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3522

Ważne 3

1

Big data, analityka i Internet rzeczy to główne obszary działalności polskich startupów - wynika z "Raportu Polskie Startupy 2017", przygotowanego przez Fundację Startup Poland.Big data, analityka i Internet rzeczy to główne obszary działalności polskich startupów - wynika z "Raportu Polskie Startupy 2017", przygotowanego przez Fundację Startup Poland.

Z raportu, który objął 621 młodych firm technologicznych wynika, że ponad 3/4 z nich działa na rynku B2B, sprzedając technologie i usługi innym przedsiębiorcom, natomiast 14% (87) tworzy technologie w obszarze Internet of Things (IoT, Internet rzeczy).

Polskie startupy z obszaru IoT nie tylko mają szansę podbić świat, ale już to robią. Jak wynika z raportu, przygotowanego przez naszą fundację, już teraz połowa z nich eksportuje swoje produkty za granicę. Ciekawym przykładem globalnych sukcesów w tym obszarze mogą być firmy Kontakt.io i Estimote, które sprzedają swoje inteligentne sensory - tzw. beacony - na całym świecie. Te dwa startupy rozsławiły swój rodzinny Kraków na tyle, że w branży mówi się już o małopolskiej Beacon Valley - powiedziała Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.

Najwięcej polskich startupów działa w obszarach big data, analityka, Internet rzeczy, narzędzia deweloperskie i nauki przyrodnicze. Obszar IoT jest więc jednym z ważniejszych dla tego typu firm. Jak podaje IDC, wartość inwestycji w Internet of Things w Polsce ciągle wzrasta. W 2014 roku były to 2 mld dolarów, natomiast w przyszłym roku kwota może wynieść ponad 3,7 mld dolarów, by w końcu osiągnąć poziom 5,4 mld dolarów w 2020 roku.

Duże nakłady finansowe na Internet rzeczy przekładają się też na sukcesy polskim startupów w tej dziedzinie. Przykładem może być krakowska firma Silvair, która korzystając z IoT opracowała sposób na inteligentne zarządzanie oświetleniem wykonanym w technologii ledowej. Zakłada on możliwość dostosowania oświetlenia do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Firma Silvair pracuje także nad wdrożeniem w urządzeniach specjalnych sensorów emitujących sygnał ułatwiający lokalizację przedmiotu. System ten będzie potrafił wskazać, czy dany przyrząd znajduje się na trzecim, czy może na szóstym piętrze, na przykład szpitala, pozwalając w ten sposób zaoszczędzić bardzo cenny czas, szczególnie w branży medycznej. Za bezprzewodową łączność ma odpowiadać nowy standard Bluetooth Mesh, który Silvair rozwija jako jedna z niewielu firm na świecie. Startup ten jest też liderem w Bluetooth SIG. Jest to organizacja, która zrzesza gigantów, takich jak Google, Intel czy Microsoft.

Sukcesy polskich firm wykorzystujących Internet rzeczy niezmiernie nas cieszą. Powinny też sprawić, że zainteresowanie rozwiązaniami IoT wśród polskich startupów wzrośnie jeszcze bardziej. Koncepcja ta została sklasyfikowana przez firmę analityczno-doradczą Gartner jako jeden z najgorętszych trendów 2018 roku - powiedział Paweł Kacperek, niezależny ekspert w branży Internet of Things. Na rynku obserwujemy wysyp platform wspierających biznesowy rozwój startupów. Można do nich zaliczyć m.in. inkubatory, akceleratory, fundacje, fundusze czy różne programy. Pomimo dużego zainteresowania wschodzących firm koncepcją Internetu rzeczy, dostrzegalne jest nikłe zaangażowanie tych podmiotów we wspieranie startupów działających w dziedzinie IoT. Brakuje narzędzi i know-how, które umożliwiłoby młodym firmom rozwój i zdobycie klientów na rynkach międzynarodowych.

W dniach 17-18 kwietnia 2018 roku odbędzie się w Warszawie pierwsza edycja targów IoT Poland Show. Podczas wydarzenia polskie startupy będą mogły wymienić się swoimi doświadczeniami związanymi z Internetem rzeczy, a także otrzymają możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań.

IoT Poland Show to ewenement niespotykany do tej pory w naszym kraju. Chcemy, żeby targi stały się cyklicznym wydarzeniem do nawiązywania relacji biznesowych dla przedstawicieli branż, takich jak smart city, smart home, fintech czy connected cars oraz wszystkich innych, które wykorzystują Internet rzeczy. IoT Poland Show pomoże startupom zmonetyzować ich produkty i usługi - powiedział Paweł Kacperek, główny pomysłodawca i organizator targów IoT Poland Show.

Zobacz: Krakowski Silvair pierwszym dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh

Źródło tekstu: d*fusion

Komentarze
Zaloguj się