DAJ CYNK

Polska będzie miała wojska cybernetyczne

09.10.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 43

Ważne 8

8

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, podczas Cybersec Forum w Krakowie, utworzenie wojsk cybernetycznych w Polsce.Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, podczas CYBERSEC Forum w Krakowie, utworzenie wojsk cybernetycznych w Polsce.

W Krakowie trwa III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017, zorganizowane przez Instytut Kościuszki. Obecny na wydarzeniu szef MON zapowiedział, że podjęto decyzję o utworzeniu w Polsce wojsk cybernetycznych. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na ten cel 2 mld złotych.

Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojny, nie ma w tym momencie jednostki, która nie byłaby narażona na zagrożenia cybernetyczne. To również kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego państwa. Wojska cybernetyczne Cyber Unit są więc koniecznością - powiedział Antoni Macierewicz.Działania MON w tym zakresie będą koordynowane z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, a także departamentem ds. wyzwań cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera, którego powołanie zapowiedziała dziś w Krakowie premier Beata Szydło.

W Polsce doświadczyliśmy ataków cybernetycznych tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Także w tym roku, pod koniec czerwca wirus Petya zadał poważne straty Ukrainie i przedsiębiorstwom ukraińskim. Z kolei w lipcu zaatakowano amerykańskie elektrownie, w tym elektrownie jądrowe. Podczas nielegalnego referendum w Katalonii rosyjscy hakerzy pomogli złamać blokady na serwerach gromadzących głosy, założone przez rząd Hiszpanii. Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji swoją najważniejszą broń. Wykorzystywane są wszelkie środki, dzięki którym można zmanipulować opinię publiczną. Całe społeczeństwa mogą być zainfekowane narzędziami propagandowymi - mówił szef resortu obrony. MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności - dodał Macierewicz.

O tym, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów polskiego rządu, mówiła też Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Cyfrowe państwo musi być bezpieczne. Jestem przekonana, że dzięki ustawie nad którą teraz pracujemy, Polska będzie krajem bardziej odpornym na ataki i zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni.

Działania polskiej administracji państwowej w zakresie cyberbezpieczeństwa są komplementarne z działaniami, jakie w tym zakresie prowadzi Komisja Europejska. Bezpieczeństwo w sieci jest tak samo istotne, jak poza nią. Narodowe cyber-prawa powinny obowiązywać globalnie, tak jak to jest w przypadku praw niezwiązanych ze sferą cyber. Zespoły szybkiego reagowania powoływane są już w całej Europie. Należy skupić się na odporności, ograniczaniu i obronie - powiedział Sir Julian King, unijny komisarz ds. bezpieczeństwa.

Źródło tekstu: CYBERSEC Forum

Komentarze
Zaloguj się