DAJ CYNK

Polscy operatorzy kablowi w 2009 roku

10.03.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3299

Ważne 0

0

Prawie wszyscy operatorzy kablówek działający na polskim rynku świadczą usługi dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej. Liderem na rynku dostępu do Internetu jest UPC, w przypadku telefonii prym wiedzie Multimedia Polska.

Prawie wszyscy operatorzy kablówek działający na polskim rynku świadczą usługi dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej. Liderem na rynku dostępu do Internetu jest UPC, w przypadku telefonii prym wiedzie Multimedia Polska.

Według danych PIKE z końca 2009 roku, drugą po UPC pozycję wśród dostawców Internetu zajmuje Multimedia Polska, za nią znajdują się Vectra i Aster. Pod względem telefonii UPC znalazło się na drugiej pozycji, za Multimedia Polska, trzecie miejsce zajmuje Aster świadczący też usługi telefonii komórkowej.

Z usług operatorów kablowych korzystało w 2009 roku około 4,6 mln Polaków. Poniżej prezentujemy zestawienie zbiorcze 6 największych operatorów kablowych:

Operatorzy kablowi w 2009 roku
Operator Abonenci ogółem (tys.) Udział Internet (tys.) Telefon(tys.)
UPC Polska 1090,5 24,23% 460,6 183,9
Vectra 753 16,73% 250 56
Multimedia Polska 673 14,96% 323 216
Aster 380 8,44% 169 65*
Toya 160 3,56% 72 15
Inea 137 3,04% 67,5 18,5

* dodatkowo 38 tys. abonentów telefonii komórkowej

Źródło tekstu: PIKE

Komentarze
Zaloguj się
14. ~
0

2010-03-19 11:43:18

YYYY.. Nie bardzo rozumiem, 10 zł miesięcznie za telefon z kablówki to jest niby dużo? To śmieszna kwota! Za podłączenie zapłaciłem 1 zł, miesięczny abonament 10 zł i jest tak już 20 minut gadania i darmocha wewnątrz sieci. Przepłacam? No tak, dzieci neostrady chcą wszystko za darmo. Mnie nie interesuje konfigurowanie bramek, kombinowanie. Działanie telefonu jest na głowie operatora, święty spokój.

Odpowiedz

13. ~Longman
0

2010-03-11 10:15:40

@nes(12), tak, pewnie przyczyną jest overbooking i masz rację w 100%. Czasem dzięki overbookingowi możliwe takie magiczne sztuczki jak zwiększenie szybkości i ilości abonentów, bez zmiany szkieletu, jak w poznańskiej Inei, he he. @asior(11), pewnie masz rację a ja dodałbym do tego pokaźną liczbę abonentów Netii, którzy korzystają z VoIPa nawet o tym nie wiedząc. Zupełnie jak molierowski pan Jourdain który przez 40 lat mówił prozą, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy :-D

Odpowiedz

12. ~nes
0

2010-03-11 09:55:45

a mi vectra wlasnie cos zamula, ale mysle, ze spowodowane to jest duza iloscia uzytkownikow, mieszkam w dosyc nowym bloku, gdzie tylko vectra oferuje net i bylem jednym z pierwszych co zakladal u nich, mam 1Mb, w nocy przyspiesza do 4MB i wiecej nic mi nie trzeba, na poczatku przez kilka miechow chulaj ponad norme, czy to p2p czy inne zasysanie, szlo ponad max, a teraz juz wszystko siada i nie osiaga tego co powinno, slabo na tym znam sie, ale znajomy mowi, ze za duzo klientow podlaczyli w bloku i ten net jakos tam niby rozdziela sie na wszystkich

Odpowiedz

11. ~asior
0

2010-03-11 09:16:53

multimedia ma dużo użytkowników telefonów ponieważ przejęła starych operatorów telefonii pstn typu teler gdzie 99% użytkowników miało kiedyś tylko telefon. Co do voip to u mnie śmiga na 512/128 bez problemowo.

Odpowiedz

10. ~
0

2010-03-11 09:13:20

a moja kablówka dostarcza świetnego neta i tyle, nie spowalnia nic. To się nazywa nielimitowany dostęp!! www.rtk.net.pl ;)

Odpowiedz

9. ~Longman
0

2010-03-11 00:12:54

@8, bez przesady w przypadku kodeków G.711 i G.722 starczy 107,2 kbps (uwzględniam już wszystkie dodatkowe dane jak nagłówek Ethernet i IP oraz UDP i RTP overhead). Inne kodeki są mniej wymagające na przykład takiemu G.729 wystarczy 53,2 kbps, a G.723 i iLBC nawet połowę tego. U mnie na neostradzie i z Fritzboksem da się przeprowadzić trzy rozmowy naraz, mimo że upload to 512 kbps. I zgodzę się z Simplusowcem, że osoby zamawiające VoIPa u operatorów kablowych dają się straszliwie robić w trąbę. Trochę mi ich żal, bo nawet nie wiedzą jak bardzo przepłacają. Lepiej wybrać sobie coś samemu.

Odpowiedz

8. ~
0

2010-03-10 23:12:27

@7 W VoIP uplad się liczy ;-P

Odpowiedz

7. ~Simplusowiec
0

2010-03-10 21:45:54

A po co brać telefon w kablówce? Chcą za niego 10 a nawet 20zł miesięcznego abonamentu! Wolę VOIPy bezabonamentowe i z nizszymi cenami rozmów.Jeśli ktoś już ma łącze minimum 1Mb/s to powinien zainwestować w telefon VOIP! Odradzam telefonię stacjonarną w formie kablówek! Polecam etelefonia.pl.

Odpowiedz

6. ~nowy
0

2010-03-10 21:15:24

2 i 4: moze lepiej spraedzic na jakims rapidzie, bo tylko tam bedzie obiektywnie, a nie z góry zakładać. Zeby na p2p pobierać to ktoś jeszcze Wam musi sie zrzucić na taki upload.

Odpowiedz

5. TomekO
0

2010-03-10 21:13:27

@3 racja :) Zbyt byłoby pięknie. Według tej tabelki abonenci ogółem 3,1935 mln. i internetowych 1,3421 mln. Jest szansa na więcej w tych pozostałych sieciach kablowych.

Odpowiedz

4. ~
0

2010-03-10 20:58:53

hehe Vectra przecie tak samo spowalnia p2p

Odpowiedz

3. ~
0

2010-03-10 20:56:51

TomekO - 4,6 mln = TV + Internet + telefon.

Odpowiedz

2. ~chellloo
0

2010-03-10 20:37:15

Chello upc limituje p2p. Jest to opisane na forum chello.

Odpowiedz

1. TomekO
-1

2010-03-10 20:37:07

Czyli kablówki mają 2,3x więcej użytkowników internetu niż TP (ADSL 2,071 mln.) ? Czyżby przepaść technologiczna dawała o sobie znać. Trochę dobrych wiadomości wieczorem :)

Odpowiedz