DAJ CYNK

Płynny obiektyw Philipsa

05.03.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 17504

Ważne 0

0

Podczas targów CeBIT prezentowany będzie miniaturowy obiektyw o zmiennej ogniskowej, stworzony w laboratoriach firmy Philips.

Podczas targów CeBIT prezentowany będzie miniaturowy obiektyw o zmiennej ogniskowej, stworzony w laboratoriach firmy Philips. Obiektyw FluidFocus nie posiada ruchomych elementów mechanicznych, lecz - podobnie jak ludzkie oko - płynne soczewki, które regulują ogniskową poprzez modyfikację swojego kształtu.

Miniaturowy obiektyw FluidFocus ma 2,2 mm długości, a jego średnica to 3 mm. Składa się z dwóch płynów o różnych właściwościach optycznych. Pierwsza z cieczy to wodna substancja przewodząca prąd, druga - olej o cechach izolatora. Obie substancje są zamknięte w niewielkim walcu o przezroczystych końcach, a ich ułożenie jest regulowane przez przykładanie napięcia do ścianki walca. Zmieniając napięcie, można zmieniać kształt soczewek, dzięki czemu ogniskową można ustawić w przedziale od 5 cm do nieskończoności, a taka zmiana trwa niespełna 10 ms. Kolejną zaletą technologii jest fakt, że obiektyw przy zmianie ustawień ogniskowej w zasadzie nie zużywa prądu.

Rozwiązanie FluidFocus już wkrótce ma trafić do masowej produkcji. Szybkie, małe obiektywy o zmiennej ogniskowej trafią do aparatów cyfrowych, modułów fotograficznych dla telefonów komórkowych, endoskopów oraz systemów monitoringu.

Źródło tekstu: 4Press

Komentarze
Zaloguj się