DAJ CYNK

Plus testuje smartfony z LTE, komercyjna oferta w 2013 roku

13.12.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 16886

Ważne 0

1

Plus wprowadzi ofertę ze smartfonami LTE. Stało się to możliwe dzięki implementacji technologii CSFB. Na razie trwają testy konsumenckie na kilkuset osobach. Komercyjna oferta pojawi się w 2013 roku.

Plus wprowadzi ofertę ze smartfonami LTE. Stało się to możliwe dzięki implementacji technologii CSFB. Na razie trwają testy konsumenckie na kilkuset osobach. Komercyjna oferta pojawi się w 2013 roku.

Pierwszym krokiem umożliwiającym sprzedawanie usług głosowych wraz z dostępem do transmisji w sieci LTE jest zastosowanie technologii Circuit Switch Fallback (CSFB). W skrócie polega to na tym, że w momencie nadchodzącego połączenia do smartfonu wysyłane jest żądanie przelogowania się do sieci 2G/3G - wtedy zestawiane jest połączenie głosowe. Bez zastosowania CSFB, wszyscy dzwoniący na numer smartfonu zalogowanego w sieci LTE otrzymywaliby komunikat o niedostępności numeru.

Kolejnym krokiem w rozwoju sieci LTE jest technologia VoIPoLTE (ang. VoIP over LTE), a ostatecznym - VoLTE (ang. Voice over LTE). Tę ostatnią technologię jaki pierwsze wdrożyły 2 miesiące temu sieci w Korei Południowej.

W I kwartale 2013 roku udostępnione zostaną także MMS-y w sieci LTE. Teraz odbiór i wysyłka możliwa jest tylko w sieci 2G/3G. Roaming LTE w zagranicznych sieciach przewidywany jest na I połowę przyszłego roku.

Aby korzystać z LTE w smartfonie w Plusie, trzeba mieć kartę USIM oraz odpowiedni telefonem. Testowe telefony to Nokie Lumia - 820 oraz 920. Jak informuje Polkomtel, jest on jedynym operatorem w Polsce, który ma te urządzenia z odblokowanym LTE.

W styczniu w ofercie Plusa pojawią się specjalne wersje LTE telefonów takich, jak Samsung I9300 Galaxy S III, Samsung Galaxy Note II, Sony Xperia V, ASUS PadFone 2, HTC One SV. Dodatkowo - tablet z funkcją głosową, czyli Samsung Galaxy Note 10.1.

Jak powiedział Wojciech Pytel, członek zarządu telekomu, pojawili się już pierwsi MVNO działający w sieci Polkomtelu, którzy chcą aneksować swoją umowę i korzystać z transmisji LTE.

Plus planuje też wprowadzenie oferty transmisji LTE w prepaidzie, ale konkretna data nie została podana.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się