DAJ CYNK

Play w rozmowach o sieci

02.07.2015

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8169

Ważne 10

15

Marcin Gruszka, rzecznik Play, zaprosił czytelników swojego bloga na wideospotkanie z szefem zespołu utrzymania i monitoringu sieci Play - Tomaszem Pogodą.

Marcin Gruszka, rzecznik Play, zaprosił czytelników swojego bloga na wideospotkanie z szefem zespołu utrzymania i monitoringu sieci Play - Tomaszem Pogodą.

Poniżej prezentujemy najciekawsze odpowiedzi na pytania.

Pierwsza poruszona kwestia to HD Voice w połączeniach miedzy Play, a T-Mobile. Testy trwają i są one dość zaawansowane, ale nie można określić jeszcze daty oficjalnego uruchomienia. Wykorzystywany będzie średni bitrate kodeka, ponieważ jest on wystarczający dla jakości przesyłanego głosu.

Odnośnie wprowadzenia LTE Advanced to operator się przygląda technologii, ale w tej chwili nie ma konkretnych planów i dat, które mógłby podać. Bliżej sprecyzowanych planów nie ma odnośnie technologii LTE Broadcast.

Parę słów padło na temat terminu refarming - czyli zmiany przeznaczenia danej częstotliwości na inną technologię. Play zakończył niedawno refarming częstotliwości 900 MHz z technologii GSM na technologie UMTS. Odnośnie refarmingu częstotliwości 2100 MHz, na którą trafić ma także LTE - temat dla operatora jest ciekawy i nad nim pracuje. W temacie wyłączenia sieci 2G i przeznaczenia zasobów na LTE, to obecnie takich planów nie ma. W tej chwili jeszcze bardzo duży procent użytkowników używa terminali 2G.

W sprawie blokady roamingu w Orange wyjaśniono, że ponieważ sieci Orange i T-Mobile pracują na tych samych stacjach i mają podobny zasięg, to podjęto decyzję, że głównym partnerem roamingowym będzie sieć T-Mobile. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje dostępu do pomarańczowej sieci, to powinien się skontaktować z BOK Play i taką roamingową możliwość otrzyma. Roaming z Plusem także pozostaje bez zmian.

Użytkownicy pytali czy operator ma dużo wież mobilnych, nazwanych "wozem Drzymały". Operator ma ich kilkadziesiąt sztuk i cały czas je wykorzystuje - one nie stoją i nie czekają na parkingu.

Jak w każdej sieci zdarzają się awarie - takich dotyczące poszczególnych stacji jest kilka dziennie. Głównym powodem awarii jest problem z zasilaniem i utrata transmisji. Problemy takie usuwa się w czasie od kilkunastu minut do kilku godzin. Dzięki akumulatorom stacja może parę godzin dziać bez prądu. A trudniejszych przypadkach przywożony jest agregat prądotwórczy, który podtrzymuje działanie danej stacji.

Ciekawe pytanie było o rejony kraju, w których występuje większe lub mniejsze zużycie transmisji danych. W tej spawie nie ma reguły i zależy bardziej od danej społeczności. Przykładem może być Warszawa i dzielnica Ursynów, gdzie w ciągu dnia niewiele się w sieci dzieje, w przeciwieństwie do okolic ulicy Domaniewskiej. Wieczorem sytuacja się odwraca.

Wspomniano o tzw. heavy userach, czy użytkownikach, którzy ponadnormatywnie zużywają transmisję danych. Uczestnicy rozmowy nie chcieli udzielić informacji na temat tego ile maksymalnie użytkownik zużył danych w ciągu miesiąca, powiedziano tylko z uśmiechem, że bardzo dużo. Wspomniano za to o legendarnym użytkowniku, który dzwonił nonstop przez kilka dni. Operatora bardzo interesowały powody takiego wykorzystania telefonu - okazało się, że chodziło o sprawy miłosne.

Padło także pytanie w sprawie szybszego wyczerpywania akumulatora przez telefony pracujące w sieci Play - gość uznał to za mit. Sieć za to wspiera protokół Fast Dormancy, którym telefony komunikują się z siecią. Pozwala on urządzeniom na mniejsza aktywność urządzenia i tym samym wpływa na mniejsze zużycie akumulatora.

Ostatnim z ciekawszych pytań było pytanie o drive-testy (metoda pomiaru jakości dokonywana w ruchu) i liczbę przejechanych kilometrów w roku. Liczba nie padła, ale operator jeździ bardzo dużo. Testy takie wykonywane są przy każdych zmianach w sieci, ale także wykonywane są okresowo na danym obszarze.

A jeżeli macie kilkadziesiąt minut wolnego czasu, to możecie zapoznać się zapisem wideo całej rozmowy.


Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
49. ~Benelux
-2

2015-07-06 13:46:07

Remington (46.), Twoja tendencyjność i wybiórczość jest porażająca. Przecież jak same nazwy wskazują: pakiet Wakacyjny można aktywować w miesiące wakacyjne (chociaż działa do końca października), natomiast pakiet Świąteczny w okresie około-świątecznym (działa do początku stycznia kolejnego roku). Nie ma natomiast żadnych informacji jakoby cykliczne organizowanie tego typu promocji miało być zakończone w określonym roku (lub, że pojawiają się ostatni raz i za rok ich nie będzie). Zatem trwanie tych promocji (cyklicznie) śmiało można określić jako bezterminowe, tym bardziej, że są one organizowane od wielu lat i nic na to nie wskazuje żeby Orange miało zrezygnować z ich organizowania.

Odpowiedz

48. ~bynajmniej P4
-2

2015-07-06 12:41:49

Gruszka największy lawirant ! piepszenie typu dużo to można dla prognostykow stosować albo na ciemnej masie. co to za odpowiedź dużo?? konkretne liczba! bajerów typu: mamy program który zmniejsza zużycie akumulatora... nie powie że faktycznie przez zasięg 4 Operatorów tel pada szybciej, a dopiero od tego troszkę pomaga program. bełkot i pytania bez odpowiedzi. jeśli nadajniki mobilne nie stoją na parkingu to pewnie jeżdżą i stawiają zasięg tam gdzie prowadzą badania. by w przyszłości przestawić je dalej.

Odpowiedz

47. goral2099
2

2015-07-04 02:50:03

W sumie, poza informacją o dzwonieniu przez WiFi, nic ciekawego, czego nie można by się z forum dowiedzieć nie było...

Odpowiedz

46. Remington
2

2015-07-03 18:32:12

@43: Są promocjami, a nie w cenniku, tylko po to by operator nie musiał wszystkich informować na piśmie o ich wprowadzeniu. Są w ofercie bezterminowo, a w Orange to tylko ograniczona czasowo oferta.

Odpowiedz

45. ~@cybere
2

2015-07-03 14:14:17

No właśnie. Też mam problem z przeniesieniem nru do VM. Nie wiadomo nic wiecej o tym?

Odpowiedz

44. ~4D
-4

2015-07-03 13:36:28

@43. Pakiety w Play też nie są elementem cennika danej taryfy, lecz promocjami, które mogą być zakończone, lub zmienione ich warunki, więc nie czepiaj się tego zagadnienia jak rzep psiego ogna :-)A co do przycinającego się transferu to dla mnie charakterystyczna cecha raczej Play niż Orange.

Odpowiedz

43. Remington
4

2015-07-03 13:17:46

@32 - podajesz cenę pakietu reaktywacyjnego, a nie podstawowego; @36 - to tylko oferta czasowa w dodatku z przycinającym się transferem

Odpowiedz

42. ~4D
-4

2015-07-03 13:11:10

Aha. W segmencie prepaid Orange ma jeszcze tą dużą przewagę na Play, że przy okazji promocji doładowań (średnio co 2 miesiące), przez tak zwany kanał internetowo-bankowy (np. przez mPotwór) bonus jaki się dostaje (nierzadko ponad +50%) trafia na konto główne, a co za tym idzie można za pieniądze z tego bonusu kupować pakiety! Co jeszcze dodatkowo obniża ich realne koszty. W Play natomiast kwota bonusu zasila konto promocyjne, co uniemożliwia jej wykorzystanie na zakup pakietów, a tylko na usługi rozliczne według stawek cennikowych!

Odpowiedz

41. ~4D
-5

2015-07-03 12:45:29

@39. Śmieszny to jest twój komentarz! Za sprawą wspomnianych, promocyjnych pakietów w Orange (które pojawiają się regularnie od kilku lat!) w roku średnia cena 1 GB w ofertach na katę wynosi około 6,5 zł - 1 zł przez 6 miesięcy oraz 12 zł przez kolejne 6 miesięcy - 1 + 12 = 13/2 = 6,5.

Odpowiedz

40. ~Centurion
-3

2015-07-03 12:32:40

ad 39. - To Play nie opłaca się reklamować tych ich śmiesznych promocyjek? Dziwne, bo je nachalnie reklamują, za pomocą irytującej parady celebrytów.

Odpowiedz

39. ~oręcz
3

2015-07-03 12:18:12

@36 - piszemy o regularnej ofercie a nie śmiesznych promocyjkach, o których nikt nie wie (bo nie opłaca się tego reklamować)

Odpowiedz

38. ~Misiek
-3

2015-07-03 12:14:50

W niewielkiej wsi, w której teraz się znajduję, jedyny sensowny zasięg transmisji danych ma Plus (i to tylko 3G, bo LTE nie było, nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie). Play do transmisji danych dla mnie nie istnieje, bo co z tego, że teoretycznie mam zasięg roamingowy, gdy nie mogę z niego skorzystać. Macierzystego nie ma i nie będzie. Dlatego wyłączyłem w ogóle 3G w telefonie (karta Play, sieć ustawiona na stałe na roaming), kupiłem modem i usługę od Plusa. Działa porządnie. Wyłączenie 3G ma też tę zaletę, że wtedy telefon nie obsługuje HD Voice i odpada problem z głośnością dźwięku oraz paskudnymi artefaktami ("bąbelki" zamiast słów rozmówcy, SGS4), a do tego telefon działa znacznie dłużej na jednym naładowaniu akumulatora.

Odpowiedz

37. ~Cekola
2

2015-07-03 12:10:26

*35. Przeciez jest mapa zasiegu wszystkich sieci na zywo. Jak jedziesz w droge to sprawdzalem- odpowiada rzeczuwistosci.Biore dla danej trasy odpowiednia Siec i nie ma problemu nawet z LTE

Odpowiedz

36. ~4D
-2

2015-07-03 12:04:16

@17. W taryfach głosowych Orange na kartę przez ponad 6 miesięcy w roku masz 1 GB za 1 zł !! - Pakiet Świąteczny 3 GB za 3 zł od 1 grudnia do 5 lutego oraz Pakiet Wakacyjny 6 GB za 6 zł od 15 czerwca do 31 października.

Odpowiedz

35. ~LTE
-5

2015-07-03 11:52:03

Marketing nagania Play, a prawda jest taka że poza miastem nie zobaczysz zasięgu macierzystego dla internetu.

Odpowiedz