DAJ CYNK

Pierwszy w Polsce test agregacji 3 pasm częstotliwości w technologii LTE

27.11.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8571

Ważne 14

0

Orange Polska oraz Huawei pomyślnie zakończyli pierwsze w Polsce testy agregacji 3 pasm częstotliwości w standardzie LTE.

Orange Polska oraz Huawei pomyślnie zakończyli pierwsze w Polsce testy agregacji 3 pasm częstotliwości w standardzie LTE. Technologia ta pozwala użytkownikom na jednoczesny dostęp do więcej niż jednego bloku częstotliwości, co w konsekwencji znacząco poprawia prędkość przesyłania danych - w trakcie testów wyniosła ona aż 296 Mb/s. Ponadto, technologia agregacji pasm częstotliwości poprawia elastyczność wykorzystania widma, zapewniając lepszą jakość usług i zarządzanie zasobami radiowymi.

Z technologicznego punktu widzenia już dzisiaj jesteśmy gotowi wdrożyć testowane rozwiązania. Czekamy jednak na decyzje UKE w sprawie aukcji na pasma 800 & 2600 MHz, która jest głównym czynnikiem, niezbędnym do dalszych działań. Rozwój agregacji częstotliwości LTE stanowi część naszej średnio i długoterminowej strategii, dlatego też postanowiliśmy przeprowadzić testy w naszym Orange Labs wraz z Huawei - naszym partnerem technologicznym. Wyniki testów są bardzo obiecujące i jesteśmy przekonani, że technologia agregacji pasm częstotliwości będzie ciepło przyjęta przez naszych klientów w najbliższym czasie - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu Orange Polska ds. operacyjnych.

Testy przeprowadzono według następujących scenariuszy:

  • 10 MHz w paśmie 800 MHz + 10 MHz w paśmie 1800 MHz + 20 MHz w paśmie 2600 MHz
  • 10 MHz w paśmie 1800 MHz + 10 MHz w paśmie 2600 MHz + 20 MHz w paśmie 2600 MHz

    • W obu przypadkach osiągnięto prędkość pobierania danych wynoszącą 296 Mb/s.

      Jako zespół odpowiedzialny za badania i rozwój w obszarze Wireless Access Development jesteśmy niezwykle zadowoleni z udziału w przeprowadzonych testach multipasmowej agregacji częstotliwości. Mimo, że nie jest możliwe uruchomienie tej funkcjonalności już dziś, chcemy być przygotowani na jej wdrożenie jak tylko będzie to zgodne z regulacjami. Funkcjonalność agregacji pasm jest kolejnym, oczywistym krokiem rozwoju komercyjnej sieci Orange. Dzięki niej, nasi klienci będą mogli otrzymać więcej korzyści, szczególnie w kontekście uzyskiwania maksymalnych przepustowości - powiedział Aleksander Jakubczak, dyrektor rozwoju dostępu radiowego Orange Polska.

      Źródło tekstu: Orange

      Tagi: huawei orange
Komentarze
Zaloguj się
44. ~speed seeker
1

2014-11-28 09:28:22

Zdaje się że mało gdzie na świecie ktokolwiek zrobił takie testy. Fajnie, że w Polsce takie cuda :-)

Odpowiedz

43. ~speed seeker
0

2014-11-28 09:21:17

Nieźle :-)

Odpowiedz

42. ~mirekb
2

2014-11-27 21:27:03

ciekawe komunikaty prasowe.majac w simy w abo plusa i orange mozna stwierdzic kilka kwestii-plus stawia na downlink-w dzien nawet 80Mbs w orange max 40Mbs-testowane w roznych porach dnia-uplink plus max 12-15 ale w networks kolo 20Mbs..porownywanie jakosci sieci stanie sie coraz trudniejsze.zalezy co kto potrzebuje-memorandum jakosci sieci normowane przez uke okaze sie niespecjalnie miarodajne..co tu wiele pisac-majac szczesliwe godz w orange przez 12h dziennie poszlo ostatnio 350gb a z 2 abo plusa z fup do 10Mbs ponad pol Tb to-jak za 50zl/mies za 2 simy to raczej nie przeplacam..od wielu lat to bardziej testy sieci niz celowe sciaganie ale skoro sie placi to mozna regulaminowo wymagac.jak wejdzie lte800/2600 moze byc juz tylko lepiej skoro juz w 2014 w tylko sim play za 50zl mozna miec no limit

Odpowiedz

41. ~pabloki
3

2014-11-27 20:30:50

800 przeznaczone do pokrycia białych plam łaczone z 2600? pomyślcie co chciałem napisać bo az szkoda mi palców na wyjaśnianie.

Odpowiedz

39. ~pabloki
3

2014-11-27 20:22:18

to to o czym kilka dni temu trąbiono że testy w miasteczku orange? ot zwiększa pojemnośc sieci a klient w szczycie będzie miał 1Mbps.

Odpowiedz

38. ~nick
-2

2014-11-27 19:56:20

20 mhz na przystawke z 2600 to jest zaden problem jak sie ma 14 blokow do podzialu i kase na aukcje. Widze ze plebs nlz pleja nie moze przezyc...

Odpowiedz

37. ripe10
4

2014-11-27 19:04:09

Widzę duży optymizm u pomarańczowych ;)10 MHz w paśmie 800 MHz + 10 MHz w paśmie 1800 MHz + 20 MHz w paśmie 2600 MHz10 MHz w paśmie 1800 MHz + 10 MHz w paśmie 2600 MHz + 20 MHz w paśmie 2600 MHza w chwili obecnej nie mając nic swojego. W UK miłość T-Mobile i Orange się już kończy i EE chce kupić BT. Zakładam że u nas też jeszcze trochę i madżentowa sieć dojdzie do wniosku że pomarańcza ją zbytnio dyma :) No i na koniec ten wynik, 296 Mb/s przy agregacji pasma w LTE to jakiś śmiech.

Odpowiedz

36. ~nick
-1

2014-11-27 18:15:18

w lte niema voice jest voip

Odpowiedz

35. ~johnny
3

2014-11-27 17:57:17

@33 nie wysyłaj kogoś do szkoły zanim sam nie ukończysz. w LTE jest głos jako VoLTE. CSFB to etap przejściowy bo Volte to coś więcej niż VoIP i konieczne jest spełnienie kilku warunkó do rozpoczęcia wdrażania.

Odpowiedz

33. ~do 30
-3

2014-11-27 17:00:04

-30 : Obejrzyj film ?Hitler upset for LTE does not have CS domain? w YouTubeHitler upset for LTE does not have CS domain: jakies pytania jeszcze ? go to school, man

Odpowiedz

32. ~plej+
0

2014-11-27 16:50:35

PP+nEt to prawdopodobna spółka Plusa i Play, działająca podobnie do NetworkS!. Na razie są negocjacje, więc trochę potrwa jeśli zdecydują się ją utworzyć

Odpowiedz

31. ~plej+
0

2014-11-27 16:46:21

ta ich druga opcja dotyczyć pewnie będzie wyłącznie miast powyżej 50.000 mieszkańców,bo lte 2600 działa do kilometra od stacji, a lte 800 wykorzystają w Bieszczadach, na Mazurach oraz wsiach, osadach i miastach do 50.000 mieszkańców, ciekawe czy Orange/T-Mobile będzie współpracował z PP+nEt ?

Odpowiedz

30. nemo2009
2

2014-11-27 15:11:10

Kiedy W LTE głos będzie?

Odpowiedz

29. ~Athilien
3

2014-11-27 15:10:36

21. U nas też jest już bez limitów, ale w abonamencie za 50 zł. (pół roku za 30)

Odpowiedz

28. wlkp
0

2014-11-27 14:38:31

A u mnie na wsi jak zasięg był beznadziejny tak nadal jest ! Zgłaszałem kilka razy nic to nie daje,działa słabiej jak przed modernizacją ! Nie mogę się z nikim dogadać bo nikt mnie nie słyszy 40 cm od okna telefon i to na zwykłym GSM a gdzie tu 3G czy LTE ! Do d..y z taką siecią co działa tylko w mieście ! Przed modernizacją było lepiej jak po !

Odpowiedz