DAJ CYNK

Pierwsza sieć GSM w Polsce obchodzi dziś 8 urodziny

16.09.2004

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3

Ważne 0

0

Jeszcze osiem lat temu telefon komórkowy był niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, podobnie jak cytrusy w stanie wojennym. Dziś komunikacja bez telefonu komórkowego wydaje się niemożliwa.

Jeszcze osiem lat temu telefon komórkowy był niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, podobnie jak cytrusy w stanie wojennym. Dziś komunikacja bez telefonu komórkowego wydaje się niemożliwa.

Aparaty telefoniczne i gama ich funkcji odzwierciedlają rozwój telefonii komórkowej. Pospolite cegły nieustannie wypierane były przez coraz mniejsze i nowocześniejsze modele. Podobnie jest z tempem rozwoju Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorem sieci Era. Spoglądając na skrótowe kalendarium sieci, widać, że od początku ruszyła ona wielkimi krokami w przyszłość, pozostawiając ślad w polskiej historii telefonii.

8 lat minęło...

Dokładnie osiem lat temu została przeprowadzona pierwsza międzymiastowa rozmowa pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich a abonentami w centrum Warszawy. W 1996 roku, na początku swojej działalności, Era obejmowała zasięgiem 13,20% terytorium Polski, dwa lata później to już 80%.

W 1998 roku pojawiła się Era Tak Tak i pamiętne pingwiny, symbol pierwszego na rynku pre-paida, uruchomiono internetowe biuro obsługi abonentów i wprowadzono rachunek szczegółowy. W ciągu kolejnych lat abonenci sieci Era jako pierwsi zaczęli korzystać z poczty e–mailowej Eranet, serwisów informacyjnych i rozrywkowych (Omnix), a także z MMS-ów. Obecnie, komórkę ma co drugi Polak, a z usług sieci Era korzysta już ponad 8 milionów użytkowników.

Możesz więcej

Jeszcze nie tak dawno użytkownika jadącego metrem denerwował brak zasięgu, teraz bez obawy można rozmawiać jeżdżąc, w tę i z powrotem od Kabat po Dworzec Gdański. Świat telefonii komórkowej otacza nas wszędzie. Przed seansem filmowym, spektaklem teatralnym, w samolocie, czasem nawet z ambony słyszymy: Prosi się o wyłączenie telefonów komórkowych. Telefon jest osobistym asystentem, budzi, przypomina, otwiera okno do wirtualnego świata, umożliwia oglądanie i tworzenie zdjęć oraz filmów. Dzięki niemu możemy słuchać radia, oglądać programy informacyjne, a w sieci UMTS prowadząc rozmowę obserwować swojego rozmówcę... lista jest długa i wciąż nie zamknięta, a operator zapewnia: Możesz więcej.

Nawet podczas pisania tego tekstu kilkakrotnie odbierałam telefon, dzwoniłam i wysyłałam wiadomości: J. Pamiętaj by, przesłać mi maila, o który prosiłam. Najlepiej ustaw w telefonie przypomnienie.

Jak bardzo za kilka lat pomoże nam w życiu telefonia komórkowa? Jaką funkcje będzie pełniło to malutkie dźwięczące pudełeczko? Czy rozwój technologiczny wyeliminuje z życia aparaty telefoniczne na rzecz chipów?

Źródło tekstu: Media Run

Komentarze
Zaloguj się