DAJ CYNK

Pajacyki, czyli jak odciąć od Internetu cały kraj przy pomocy łopaty

07.04.2011

Dodane przez: ringu

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5765

Ważne 0

0

Co trzeba zrobić, żeby pozbawić łączności internetowej większość obywateli 3-milionowego państwa? Zorganizować zamach terrorystyczny? Zatrudnić hakerską mafię? Podłożyć bombę? Nie. Wystarczy 75-letnia Gruzinka zbierająca złom.

Co trzeba zrobić, żeby pozbawić łączności internetowej większość obywateli 3-milionowego państwa? Zorganizować zamach terrorystyczny? Zatrudnić hakerską mafię? Podłożyć bombę? Nie. Wystarczy 75-letnia Gruzinka zbierająca złom.

Staruszka zbierała złom w stolicy Gruzji - Tbilisi. W poszukiwaniu miedzi przez przypadek uszkodziła łopatą ważny światłowód. Łącze doprowadza Internet do 90% mieszkańców pobliskiej Armenii. Jego awaria wpłynęła także na działanie sieci w samej Gruzji i części Azerbejdżanu. Internetu nie było przez prawie 5 godzin.

Ogłoszona przez tamtejsze media, hakerka z łopatą, została oskarżona o zniszczenie mienia i grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kabel światłowodowy należy do gruzińskiej kolei. Jest podobno bardzo dobrze zabezpieczony, jednak najprawdopodobniej został odsłonięty z powodu ulewnych deszczy i osuwisk

Źródło tekstu: TVN24, wł

Komentarze
Zaloguj się
35. ~no ba :D
0

2011-04-10 19:41:13

A wiecie na czym jest najwiekszy interes dla firm podwykonawczych dla operatorow? Z deinstalacji stacji bazowych, bo wszystkie feedery sa dla ciebie ( u niektorych opow). No i miedziucha jak sie patrzy tylko wypalic i sprzedac :)

Odpowiedz

34. ~Miedz jest droga
0

2011-04-10 14:45:18

A wiecie jak sie takiego kabla opali to ile miedzi jest a miedz jest po 19zł/kg to sobie policzcie.

Odpowiedz

33. ~
0

2011-04-09 07:14:46

Kable swiatłowodowe Polsce ukladane są w rurociągu hdpe np. 40/3,7 i gwarantuje ze łopatą przypadkowo nie sie tego uszkodzic. Uszkodzenia są ale najczesciej jak ktos traktorem podczas zaorywania pola lub koparka podczas innych uszkodzi. Norma zaklada ukladanie kabla na glębokosci 1m i tak sie to robi. W miejscach narazonych układa sie glebiej ale są tez miejscowe wyplycenia np w terenach gorskich. NSL myslicie ze inaczej jest połozony czy inne wazne kable?

Odpowiedz

32. ~x
0

2011-04-09 05:16:54

ten kabel powinien być żartobiliwie pisząc 100 metrów pod ziemią, a nie na powierzchni ziemi do gryzienia przez zwierzęta, do zabawy przez dzieci i do przypadkowego przecięcia przez łopate starszych ludzi.

Odpowiedz

31. ~x
0

2011-04-09 05:15:51

Dokładnie, za ten kabel powinni siedzieć ci którzy byli odpowiedzialni za jego odpowiednie zabezpieczenie, a nie przypadkowa osoba (w tym wypadku starsza pani) która trafiła na kabel przypadkiem. Jak ktoś z nas kopiąc łopatą trafi na kabel to ma iść za kratki - nie - ten co źle zabezpieczył i wziął za to pieniądze ma iść za kratki, a nie ktoś kto przez przypadek i z niewiedzy przecią kabel.

Odpowiedz

30. ~
1

2011-04-08 22:49:36

29 wpisów i ani jeden w 100% stricte nie jest merytoryczny. Za ten przecięty kabel beknąć powinien ten kto go tak genialnie zabezpieczył. Babcia nie potrafiła się wymigać ale ktoś młodszy, sprawny ruchowo, bez problemu może tu i ówdzie ciupnąć łopatą a później zwiać i nigdy nie zostać złapany. Najlepiej mienie, obojętnie jakie, zostawić w miejscu publicznie dostępnym bez opieki a jak ktoś zniszczy to winę oczywiście zwalić na wandali... Oczywiście nie można postawić całodobowo ochroniarza co kilka metrów ale jak ktoś nie potrafi odpowiednio pomyśleć i wykonać roboty solidnie to niech nie zabiera się za taką działalność.

Odpowiedz

29. ~
0

2011-04-08 21:24:59

Jeśli myślicie, że babcia będzie miała dobre warunki w więzieniu to chyba się z choinki urwaliście. @26: "jakichś" nie "jakiś"

Odpowiedz

28. ~sema4
0

2011-04-08 10:03:48

Babcia jak zasmakuje dobrego papu i nynu to dopiero będzie rwała światłowody. A jak to za kratami i gwałt czasem.

Odpowiedz

27. ~hardcor
0

2011-04-08 09:02:08

a mowilam ze kabel łod internetu mnie urwie...

Odpowiedz

26. ~kolega spod Radomia
0

2011-04-08 09:00:50

ALE DZIWI MNIE JEDNO. JAK KABEL OD ŚWIATŁOWODU MÓGŁ LEŻEĆ SOBIE TAK MIEDZY ZŁOMEM? CZY ONI TEGO NIE ZAKOPUJĄ? LUB KŁADĄ W JAKIŚ STUDZIENKACH ?

Odpowiedz

25. ~
0

2011-04-08 08:55:38

Hm...generalnie naprawa takiego światłowodu to żadna filozofia. Kładzie się mufę np. FIST albo FOSC, do tego spawanie włókien (trzeba przyjąć około 10-15 minut na obranie włókna, spawanie, pomiar), tak więc dobra ekipa na dwie spawarki światłowód 144J jest w stanie pospawać go w całości w 8 godzin.

Odpowiedz

24. ~
0

2011-04-08 06:44:18

@19 - i ludzie się dziwią, że rozbudowa infrastruktury idzie tak wolno, jak się muszą szarpać co krok z takimi Mietkami... Internecik i telefonik by chciał mieć, ale albo bedzie protestował przeciwko morderczemu promieniowaniu, albo jeden z drugim na głowie stanie, żeby operator nie dostał pozwolenia na przeprowadzenie kabli...

Odpowiedz

23. ~x
0

2011-04-08 05:04:52

a starszą panią która zbiera złom mogliby dać do jakiegoś domu opieki, a nie skazywać ją na taki los,żeby zbierała złom, już nawet w więzieniu będzie miała lepiej jeśli tam trafi bo spanie i żywienie za darmo, dla niej więzienie to nie będzie kara tylko nagroda bo może od bardzo długiego czasu będzie miała się gdzie wyspać i co zjeść, jak ta starsza pani będzie miała tak dobrze w więzieniu to może zacznie robić kolejne przestępstwa,żeby mieć gdzie mieszkać (w celi) i jeść na koszt Państwa.

Odpowiedz

22. ~x
0

2011-04-08 05:00:19

Gruzja w porównaniu do Polski nawet szybko zareagowała bo to trwało 5 godzin, w Polsce pewnie trwałoby to z 5 dni, a może nawet 5 miesięcy jeśli nie 5 lat :)...

Odpowiedz

21. ~x
0

2011-04-08 04:58:03

To pikuś :). Ja kiedyś oglądałem w tvn24 chyba w Prosto z Polski jak to sąsiad przerabiał dom czy coś TP robiła już nie pamiętam dokładnie ale potem efekt był taki,że sąsiad nie chciał się zgodzić na puszczenie kabla przez jego działkę i inni nie mieli telefonu przez dobrych pare miesięcy bo TP nie mogła łaskawie puścić kabla inną drogą :), a rachunki za telefon oczywiście przychodziły pod poprawny adres tym ludziom :). Netu jak nie było 5 godzin to jeszcze nie taka tragedia :) jak inni ludzie czekają na telefon miesiącami :), a nawet latami i nie moga się doczekać :).

Odpowiedz