DAJ CYNK

Pajacyki, czyli bajka o mobilnym banku

08.04.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5883

Ważne 0

0

Mobilna bankowość to pięta achillesowa większości polskich banków. Klienci proszą, banki obiecują, a wychodzi jak zwykle. Był sobie jednak bank, który postanowił to zmienić.

Mobilna bankowość to pięta achillesowa większości polskich banków. Klienci proszą, banki obiecują, a wychodzi jak zwykle. Był sobie jednak bank, który postanowił to zmienić.

Tajemniczy bank spłodził witrynę mojamobilnabankowosc.pl, na której rozpoczął konkurs. W ramach konkursu anonimowy organizator prosi o pomysły na funkcjonalność, która sprawi, że telefon stanie się mobilnym centrum obsługi finansów. Są nagrody, jest solidne jury i co najważniejsze - nadzieja na bank w komórce.

Jak to się jednak mówi - nadzieja matką głupich. Bo skoro strona konkursu jest w całości we Flashu i nie ma szans na jej zobaczenie w telefonie - to organizator o komórkowym Internecie pojęcia raczej nie ma.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
39. ~st
0

2010-04-11 12:08:46

"strona konkursu jest w całości we Flashu" - w mojej firmie przeglądarki (większość jednostek stacjonarnych i lapków) mają liczne zabezpieczenia m.in. brak flasha, stąd nie tylko komórki olewaj takie strony jak wspomniany anonimowy konkurs.

Odpowiedz

38. wlo
0

2010-04-10 12:27:24

Nie znam się na tym wcale, jednak nie wydaje mi się żebyś miał rację ;-) Szczególnie, że do niedawana nie można było, właśnie ze względu na brak bezpiecznych połączeń, w ogóle zalogować się na witrynie bankowości elektronicznej mojego banku.

Odpowiedz

37. wlo
1

2010-04-10 12:25:22

mi80 - z proxy korzysta mnóstwo klientów banków, nawet nieświadomie ;-) Tylko co z tego?

Odpowiedz

36. Dina
1

2010-04-09 21:43:14

Ale przecież bez hasła jednorazowego nikt nie ruszy moich pieniędzy, prawda?

Odpowiedz

35. mi80
1

2010-04-09 20:25:50

@32 Niestety tak - wszystko przechodzi przez ich proxy - na stronie docelowej nawet przy połączeniu "szyfrowanym" identyfikuje się IP Opery, a nie Twoje. A więc nie ma połączenia między komórką a serwerem docelowym. @29 Już chyba to przeczytali, bo "Citi Mobilny" już zahaszowali :-)

Odpowiedz

34. ~stw
1

2010-04-09 18:02:14

koledzy pomogli ;-)

Odpowiedz

33. ~
1

2010-04-09 17:27:14

Brawo ~stw. Jak to odkryłeś ?

Odpowiedz

32. wlo
0

2010-04-09 12:39:51

mi80 - jesteś pewien?

Odpowiedz

31. wlo
1

2010-04-09 12:39:28

thonka - kiedy opera mini nie szyfrowała połączeń, ja nie mogłem się zalogować na stronie banku - nie znam się na tym, ale to chyba strona banku kontrolowała czy jest szyfrowanie... Właśnie - mówiąc o mobilnej bankowości powinniśmy mówić co najmniej o wersjach przystowowanych do urządzeń mobilnych z ekranami jakie te urządzenia mają i z uwzględnieniem bezpieczeństwa jakie oferują te urządzenia albo oprogramowanie niezależne (np. Opera Mini czy Mobile), albo dedykowana aplikacja...

Odpowiedz

30. mi80
0

2010-04-09 11:52:05

@28, co z tego, że jest szyfrowanie, jak ono jest między komórką a serwerem Opery i między Operą a serwerem docelowym. A dla serwera Opery hasło i login są jawne.

Odpowiedz

29. ~stw
2

2010-04-09 11:49:59

a tak miało być fajnie anonimowo, a tu Gemius nie dopisał i tak zwyczajnie opisał swoje statystyki w źródle strony... (C)2000-2010 Gemius SA - gemiusTraffic / ver 11.1 / Citi_mobilny_LP

Odpowiedz

28. ~temer
1

2010-04-09 10:44:18

@24,25 Zdaje się, że szyfrowanie już jest. Od nowej wersji OperaMini pojawia się kłódeczka, nie ma już info o braku szyfrowania.

Odpowiedz

27. tymis
-1

2010-04-09 09:55:31

Bankowosc mobilna to nie jest dostep do "pelnych" stron bankow przez przegladarki typu Opera Mini. Bankowosc mobilna to jest dostep przez dedykowana aplikacje lub przegladarke w telefonie obslugujaca polaczenie bezpieczne (symbol zamknietej klodki) ze strona zoptymalizowana do rozmiarow wyswietlaczy telefonow i umozliwiajaca pelna obsluge konta klienta. Banki nie wchodza w to z bardzo prozaicznych powodow: niewiedza klientow (i czesto niechec) w kwestii tzw. "internetu w telefonie" oraz ogrom telefonow bez systemu na rynku.

Odpowiedz

26. ~ciekawy
1

2010-04-09 06:59:23

będzie ciekawie, to drugi po Raiffeisen bank który inwestuje w komunikację o bankowości mobilnej więcej niż tylko w notatkę prasową (raiffeisen ma strone www.mobilnybank.pl tu mamy www.mojamobilnabankowosc.pl), no i ma odpalić też aplikacje instalowane na komórkach (podobno ma aplikację na Androida). Ciekawe czy zaskoczy czymś więcej niż ma Raiffeisen? i jak na to odpowie Raiffeisen, Alior, Inteligo,ING?

Odpowiedz

25. ~
-1

2010-04-09 04:26:37

Do 24: bezpieczeństwa nie ma. Dane są przez mini operę nie szyfrowane i jak się np wylogujesz i dasz na opcję wstecz przy mini operze to znowu wrócisz bez problemu na swoje konto bez obowiązku wpisywania ponownie loginu i hasła. Owszem dostęp z mini opery jest ale bezpieczeństwa nie ma. Tak jest w przypadku mbanku ale pewnie w innych bankach jest podobnie jeśli chodzi o mobilną wersję banku...?

Odpowiedz