DAJ CYNK

P4 chciało asymetrii stawek MMS-ów z PTC

25.11.2009

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4591

Ważne 0

0

Choć PTC i P4 finalnie zgodziły się na symetryczną obniżkę za terminowanie wiadomości MMS, to z dokumentów opublikowanych przez UKE wynika, że P4 chciało korzystnej dla siebie asymetrii.

Choć PTC i P4 finalnie zgodziły się na symetryczną obniżkę za terminowanie wiadomości MMS, to z dokumentów opublikowanych przez UKE wynika, że P4 chciało korzystnej dla siebie asymetrii.

Sprawa zaczęła się w lipcu 2008 roku, kiedy to P4 wysłało do PTC pismo z propozycją obniżki stawek za terminowanie wiadomości MMS, w listopadzie tego samego roku uściśliło, że chodzi o asymetrię - 0,15 zł za przyjęcie MMS-a przez PTC i 0,30 zł przez P4, rozliczane za skutecznie dostarczoną wiadomość. Z racji tego, że strony nie doszły wtedy do porozumienia, w marcu 2009 roku P4 zwróciło się do UKE z wnioskiem o wydanie administracyjnej decyzji w sprawie zmiany stawek.

P4 przed UKE argumentowało, że aktualne stawki za terminowanie MMS-ów są elementem znacznie ograniczającym rozwój usług MMS w Polsce a tym samym wpływają negatywnie na rozwój całego rynku telekomunikacyjnego. Z kolei PTC wnosiła, że usługa MMS jest szczególnym, uproszczonym przypadkiem usługi poczty elektronicznej, przystosowanej do wysyłania multimedialnych treści na komórki. Biorąc pod uwagę przepisy Prawa Telekomunikacyjnego, które wyraźnie wskazują, że usługą telekomunikacyjną nie jest usługa poczty elektronicznej, do usługi MMS, która de facto nie dotyczy dostępu telekomunikacyjnego, nie mogą być zastosowane przepisy Prawa Telekomunikacyjnego, które dotyczą negocjacji umowy o dostęp telekomunikacyjny oraz zmiany tej umowy.

PTC odniosła się ponadto do proponowanej przez P4 kwestii zmiany zasad rozliczeń za przesłanie widomości MMS jedynie dla wiadomości dostarczonych do abonenta. PTC wskazała, iż wdrożenie propozycji P4 wiązałoby się dla PTC z poważnymi stratami finansowymi oraz z ponoszeniem dodatkowych nakładów finansowych na modernizację usługi, która zdaniem PTC nigdy nie osiągnie rentowności.

UKE nie przychyliło się do wniosku P4 podzielając powyższą argumentację PTC i odmówił wydania decyzji w tej sprawie.

Przypomnijmy, że na mocy dobrowolnego porozumienia PTC i P4 z października, stawka spada do 0,30 zł za każde 100 kB. Być może do końca roku uda się podpisać podobne porozumienie dotyczące obniżenia stawek za SMS-y. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Stawka hurtowa za terminowanie 100-kilobajtowego MMS-a w polskich sieciach to w tej chwili 0,90 zł netto, a SMS-a 0,15 zł netto, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się