DAJ CYNK

Ożarowice z bezpłatnym internetem LTE

02.07.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4615

Ważne 7

2

Ożarowice na Śląsku jako pierwsza na świecie gmina wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii LTE. Korzystają już z niego jednostki podległe gminie, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego Internet wszystkim mieszkańcom Ożarowic. Dostawcą technologii jest Huawei.

Ożarowice na Śląsku jako pierwsza na świecie gmina wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii LTE. Korzystają już z niego jednostki podległe gminie, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego Internet wszystkim mieszkańcom Ożarowic. Dostawcą technologii jest Huawei.

Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dzięki poprawie infrastruktury internetowej gmina Ożarowice, na terenie której znajduje się siedziba portu lotniczego Katowice-Pyrzowice, chce przyciągać inwestorów i turystów.

Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego internetu miało tylko 30% mieszkańców. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych. Znając realia i wiedząc, jak długo czeka się na budowę takiej infrastruktury, postanowiliśmy sami, jako gmina zainwestować w rozbudowę naszej sieci - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Dzięki inwestycji dofinansowanej przez Unię Europejską poprawiła się prędkość i jakość dostępu do internetu w gminie. Do tej pory większość mieszkańców korzystała ze znacznie wolniejszej technologii radiowej. Grzegorz Czapla ma nadzieję, że dzięki wdrożeniu LTE mieszkańcy chętniej będą wykorzystywać internet również w kontaktach z urzędami. Jednocześnie zapowiada, że na dostępie LTE zyskają nie tylko mieszkańcy gminy, ale także inwestorzy.

Oznacza to, że przed gminą otworzyły się nowe możliwości w zakresie turystyki, a także wprowadzenia nowej jakości zarządzania gminą, monitoringu wizyjnego, kiosków internetowych czy hot spotów. To wszystko i jeszcze wiele innych rzeczy jest możliwe za sprawą szerokopasmowego Internetu - dodaje Sylwester Chojnacki z Huawei Polska.

Dostawcą technologii dla śląskiej gminy jest firma Huawei. Sylwester Chojnacki, podkreśla, że wdrożenie LTE w Ożarowicach to projekt unikalny na skalę światową, bo po raz pierwszy rozwiązanie LTE dedykowane jest odbiorcy publicznemu. Rozwiązanie jest także zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Jest to pierwszy projekt LTE na świecie w tak wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mieszkańcy Ożarowic mogą dzisiaj cieszyć się najnowszą technologią LTE, która służy jako ostatnia mila dostępu dla użytkowników końcowych, czyli mieszkańców gminy - dodaje Sylwester Chojnacki. - Pasmo najczęściej dzisiaj wykorzystywane przez operatorów kończy się w granicach 2,3-2,6 GHz. Natomiast potrzeba i regulacje rynku światowego wskazują na to, że pojawiają się również inne częstotliwości do zagospodarowania. Są to częstotliwości rzędu 3,4-3,8 GHz. Huawei postanowił rok temu, że chciałby skupić się również na tych częstotliwościach i rozpocząć komercyjną produkcję sprzętu w tym zakresie pasma.

Dzięki wykorzystaniu wyższych częstotliwości oraz tzw. systemów LTE TDD projekt będzie służył mieszkańcom długo - co najmniej 8 do 10 lat. Sylwester Chojnacki podkreśla, że w tej chwili jest to najnowsza i najbardziej innowacyjna technologia, która wypiera starsze systemy takie jak WiMAX. Piotr Długosz reprezentujący firmę STIMO Systemy Informatyczne odpowiedzialną za wdrożenie rozwiązania w Ożarowicach dodaje, że LTE zapewnia nieosiągalne w innych technologiach prędkości. Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps - jest to naprawdę wydajna, nowoczesna infrastruktura teletransmisyjna . Wydzieliliśmy dwie warstwy funkcjonalne: warstwę dystrybucyjną, która została oparta o radiolinie cyfrowe o bardzo dużej przepustowości i warstwę dostępową, która wykorzystuje dwie technologie - to jest właśnie nowoczesna technologia LTE i technologia WiFi. - mówi Piotr Długosz.

Jednakże z taką uwagą, że LTE ze względu na spore możliwości transmisyjne świadczy usługi dla tej warstwy dostępowej WiFi, czyli dostarcza usługi szerokopasmowego internetu dla hot spotów.

Zainstalowane w miejscach publicznych Hot Spoty na razie umożliwiają jedynie dostęp do wybranych stron administracji publicznej. Gmina jest w trakcie procedury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, by umożliwić pełny dostęp do sieci. Wójt Grzegorz Czapla zapowiada, że docelowo zasięgiem LTE zostaną objęci wszyscy mieszkańcy gminy Ożarowice.

Dziś wybudowaliśmy narzędzie na potrzeby obiektów użyteczności publicznej, czyli urzędu gminy, biblioteki, świetlicy, ośrodka kultury, straży pożarnej, szkoły i przedszkola. Kolejnym etapem inwestycji jest dostęp dla mieszkańców Ożarowic do szerokopasmowego internetu . Jeśli powiedzie się nam i dopełnimy wszystkich wymaganych procedur, już wkrótce pierwszych 100 posesji będzie cieszyło się szybkim Internetem. Pozostałe rodziny będą dołączane sukcesywnie. Wielousługowy charakter infrastruktury w Ożarowicach gwarantuje, że jest ona gotowa do wdrożeń kolejnych aplikacji w przyszłości - np. monitoringu miejskiego czy kontroli urządzeń pomiarowych (np. energii, wody czy gazu). - wyjaśnia Grzegorz Czapla.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
31. ~ADI
0

2013-07-07 22:30:19

Piszę jako właściciel ISP ,który działa też na terenie Ożarowic. Mieszkańcy mają od tamtego roku możliwość 30Mbit/s za 59zł po "znacznie wolniejszej technologii radiowej" . Sami oferujemy 100Mbit po kablu za 59 zł ,oraz 1000Mbit za 59zł po świetle na niektórych blokach w Tarnowskich Górach. W gminie chcą rozdać darmowy internet dla 100 mieszkańców o prędkości 512/kb .Sami rozdajemy 128 kilo na blokach za darmo. Jak widać białej plamy nie było ,ale inwestycje robione. Inna znajoma firma będzie tam budowała światłowody , jestem ciekaw czy zdobędzie tylu klientów ile ma we wniosku ,jak tutaj darmowe rozdają. Duże prawdopodobieństwo ,że w przyszłości ktoś to od gminy odkupi ,no bo jak kasa z unii się skończy to już nie będzie darmowe :)

Odpowiedz

30. ~gack
0

2013-07-02 20:11:33

LTE to tylko taki smaczek w naszej gminie. Razem z budową kanalizacji budowana jest sieć światłowodowa. Już paru dostawców oferuje 100Mb za 58 złoty. Ukończenie budowy kanalizacji przewidziane jest na 2015 rok. Wtedy wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość podpięcia się pod FTTH.

Odpowiedz

29. ~
0

2013-07-02 18:52:11

Na Górnym Śląsku (tym prawdziwym) czasami dzieją się dziwne rzeczy. Są obszary wiejskie z zaludnieniem 5 osób na km^2 gdzie opłaca się ciągnąć FTTH. Są obszary miejskie, osiedla blokowisk, gdzie jedyna możliwością skorzystania z przewodowego neta jest neostrada...

Odpowiedz

28. ~
0

2013-07-02 18:48:25

@6 co racja to racja, wielu uryniarzy na pewnych kanałach nadaje samą nośną byle tylko nie wpuścić konkurencji.

Odpowiedz

27. ~pabloki
0

2013-07-02 16:07:32

Czy to n ie jest ten internet LTE który nazywał sie bezpłatny a kaucja 3.200 zł?

Odpowiedz

26. bre
1

2013-07-02 14:10:18

Nietypowa częstotliwość = urządzenie klienckie w cenie kilkuset $ co jest droższe niż kilka lat normalnego netu bez limitów :-) miał ktoś niezłą fanaberie projektując taka sieć ale tak to jest gdy koszt projektu sieci jest kwalifikowalny przy dotacji a jego wysokość zależy od wielkości całego projektu czyli jak w "Misiu" czym więcej wydamy tym więcej zarobimy. Marnotrawstwo pieniędzy za które prokurator powinien się wziąć.

Odpowiedz

25. Paweł
0

2013-07-02 14:03:31

@24 no tak nie do końca wiadomo :) Technologia owszem LTE ale wykorzystuje pasmo dostępne kiedyś dla WiMAX. Możliwości transmisyjne są całkiem ok. bo symetrycznie do 80 Mbps zapina się na odległości ok. 12 km od bazy bez widoczności optycznej i przez las. Wada, drogie terminale abonenckie. Z założenia LTE będzie tu działało jako sieć szkieletowa a co dalej postawią i jak sygnał dotrze do użytkownika to już inna bajka (zakładam że Gmina będzie miała normalne terminale bo sobie je wrzucili w projekt).

Odpowiedz

0

2013-07-02 13:50:53

Trochę mało tych informacji. LTE wiadomo. Nowa technologia, możliwości i pojemność lecz brak info jaka to ma być moc nadajników i jakie limity. Limity wiadomo, że jeszcze trochę za wcześnie by wiedzieć, chociaż jakieś plany chyba mają. Moc nadajników powinni podać bo chyba nie będzie to moc Wi-Fi

Odpowiedz

23. ~wax
0

2013-07-02 13:39:02

Tomaszeskiego puscic po lte.

Odpowiedz

22. hdfunpack
0

2013-07-02 13:37:08

Polak potrafi! Pierwszy na świecie.

Odpowiedz

21. goral2099
-1

2013-07-02 13:04:30

Nie mylę pojęć - to miałem na myśli. No tytuł mógłby być inny tak jak piszesz...ale i tak każdy normalny człowiek zdaje sobie sprawę z pewnych rzeczy - np z tej "bezpłatności". :)

Odpowiedz

20. zajadacz
1

2013-07-02 12:55:09

@15: To nie jest anarchia a libertarianizm, pojęcia mylisz. Jak by w tytułach pisano np. "Ożarowice z internetem LTE za pieniądze podatników", to ludzie zobaczyli by, że nie ma nic za darmo i wszystko kosztuje.

Odpowiedz

19. ~
3

2013-07-02 12:50:25

8 Nie, nie wiem bo pisze z pracy misiu. Mamy lacze dsl, kociaczku. Juz skumales rozkoszny niedzwiadku ? ; )

Odpowiedz

18. Paweł
0

2013-07-02 12:34:09

A po wymaganym okresie przyjdzie Netia i odkupi tą sieć od gminy. I mogę się założyć o dużą flaszkę whisky :)

Odpowiedz

17. ~
-1

2013-07-02 12:18:59

@13 no to masz problem bo wikszosc bezplatnych rzeczy jest z podatkow. A nawet jesli znajduja sie sponsorzy to nie robia tego bezinteresownie. Tak jest to skonstruowane od lat. A piszc co oczywistego zachowujesz si jakbys urodzil sie wczoraj

Odpowiedz