DAJ CYNK

Orange wybuduje 70 tys. linii FTTH do marca

17.10.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4136

Ważne 0

0

Orange podtrzymuje, że do marca 2013 roku wybuduje 70 tys. łączy światłowodowych. To są zobowiązania wynikające z porozumienia z UKE, więc nie ma innej możliwości - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska. Jego zdaniem, nie jest jednak pewne, że superszybki Internet, za który przyjdzie dodatkowo zapłacić, szybko znajdzie nabywców.

Orange podtrzymuje, że do marca 2013 roku wybuduje 70 tys. łączy światłowodowych. To są zobowiązania wynikające z porozumienia z UKE, więc nie ma innej możliwości - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska. Jego zdaniem, nie jest jednak pewne, że superszybki Internet, za który przyjdzie dodatkowo zapłacić, szybko znajdzie nabywców.

Szerzej o porozumieniu pisaliśmy w tej wiadomości.

Ważne jest to, żeby te inwestycje się wydarzyły i żebyśmy mogli na "żywym ciele" przetestować dwa podstawowe elementy. Po pierwsze zapotrzebowanie, czyli czy rzeczywiście Polacy gotowi są zapłacić za to, żeby mieć 100 Mb/s zamiast dzisiejszych 40 czy 80. Kiedy słucham ostatnich doniesień z sieci kablowych, to mam wrażenie, że to przyspieszanie do bardzo ekstremalnych wartości niekoniecznie znajduje potem nabywców - mówi Witucki.

Problemem są regulacje prawne dotyczące udostępniania wybudowanej infrastruktury światłowodowej innym operatorom. Niezależnie od regulacji, inwestycjom w światłowody nie sprzyjają także warunki panujące na rynku. Silna jest konkurencja ze strony telewizji kablowych - w budynkach nieokablowanych projekt jest praktycznie nieopłacalny.

Między nami a operatorami alternatywnymi nie tylko na poziomie polskim, ale też europejskim, trwa przepychanka. Trzeba zobaczyć, jakie są koszty kładzenia światłowodów ponoszone przez operatora stacjonarnego i jakie koszty dla operatora alternatywnego będą umożliwiały działanie. Ważne jest, żeby to jak najszybciej przetestować - podkreśla prezes.

Jak na razie ich budowa obejmuje więc skracanie miedzianych pętli abonenckich poprzez stopniowe zastępowanie infrastrukturą światłowodową. Dopiero na samym końcu przewidziana jest wymiana instalacji miedzianej w budynkach, lokalach i w najbliższej odległości od punktów dystrybucyjnych. Tylko w nowo powstających nieruchomościach jest możliwość instalacji od podstaw infrastruktury w pełni światłowodowej.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
25. ~TAk
0

2013-10-21 21:08:33

Ehhhh wybudują FTTH yeey ale tylko w miastach i tylko tam gdzie już jest dostępny światłowód. Mimo że nazwa mówi o doprowadzeniu internetu do "domu" i tak nie ma co liczyć jeśli od miasta jest osiedle z ok 50 domkami + osiedle z 3 blokami mieszkalnymi oddalone ok 6 KM .

Odpowiedz

24. ~Marcepan
0

2013-01-12 09:25:05

@23 Budowa przyłącza telekomunikacyjnego to budowa jak każda inna i podlega takim samym wymogom prawnym jak budowa domu czy instalacji. Projekt wykonany jednostkowo na pewno nie będzie taniej niż masówka dla molocha typu TP który narzuca ceny projektantom, geodetom, technikom i wykonawcom.

Odpowiedz

23. ~aad
0

2013-01-12 08:47:43

TP nie jest instytucją charytatywną i każda inwestycja musi się zwrócić. Problem w przyłączaniu nowych abonentów, którzy nie mają kabla jest taki, że koszty są wysokie (sam projekt przyłącza to ok. 3000zł - przynajmniej dla TP), a neostrada kosztuje 40zł +30zł za utrzymanie łącza. Więc dla TP taka inwestycja nigdy się nie zwróci. Ale jest światełko w tunelu można wykonać projekt na własny koszt, wystarczy poszukać, na pewno będzie taniej niż przez TP, koszt kabla 2x2x0,5 to ok 1,2zł + robocizna - (wykopanie rowu kablowego). Trzeba spełnić kilka warunków: 1. Można podłączyć się tylko to najbliższego punktu styku poza miastem będą to najczęściej słupki kablowe 2. w zależności położenia tego punktu trzeba mieć zgody na udostępnienie nieruchomości. 3. Trzeba wystąpić do działu utrzymania sieci czy jest wolna para kabli, miejsce w centrali itp. Jest jeszcze inna możliwość, zamówić usługę na infolinii i próbować dogadać się z pracownikiem technicznym, że wykopiemy i położymy sobie kabel a on podłączy.

Odpowiedz

22. ~klakier
0

2012-10-18 20:53:57

Oj modernizowali. Mam takiego farta że mieszkam na skrzyżowaniu głównych ulic. Wcześniej maiłem ponad 2300m do centrali i prędkośc 2Mb. Nawet nie wiecie jak się ucieszyłem jak pewnego dnia wracałem z urlopu nad bałtykiem i zobaczyłem nówkę szafę ONU przed swoim domem :D Po kolejnych 3tyg. miałem już 80Mb w VDSL i jest super teraz mam do centrali ok. 1dB Więc modernizują i ja jestem z tego happy, kablówka oferuje tylko MAX 10Mb i to za 60zł

Odpowiedz

21. ~Martwy
0

2012-10-18 18:34:31

@19 Nie wiem gdzie telekomunikacja zmodernizowała te 1,2 mln linii. Wiem tylko tyle, że nie widać tego po liczbie klientów Neostrady, których od początku roku straciła 6 tys.

Odpowiedz

20. ~wojciech
0

2012-10-18 15:24:28

@13 powtarzasz pierdoły, a orange samo podało "Strukturalny spadek przychodów z usług głosowych był głównym czynnikiem stojącym za spadkiem przychodów w segmencie stacjonarnym, wynikającym z migracji ruchu i linii do usług mobilnych. Zostało to tylko częściowo skompensowane wyższymi przychodami z usług hurtowych i przesyłu danych."... *HURTOWYCH*. swoją szosą dyskutowanei w komentarzach jest mocno upierdliwe, bo nie ma żadnych powiadomień o odpowiedzi / zaznaczania nowych wiadomości od ostatniej wizyty... już lepiej by było, gdyby każda wiadomość miała wątek na forum :/

Odpowiedz

19. ~internetofan
0

2012-10-18 15:20:06

Przez ostatni rok czy półtora TP wybudowała lub zmodernizwała 1,2mln linii w większości w białych plamach (głównie wiochy gdzie psy *** szczekają) w ramach porozumienia z UKE. Niech wszyscy ci, co tak jadą po TP wymienią jedną "dobroczynną" kablówkę, która tyle pieniędzy zainwestowała, żeby ludzie którzy nie mają w ogóle dostępu do internetu mogli go mieć. Kablówkom jest łatwiej -nikt ich nie regulował przez wiele lat, mogły w szpetny sposób budować sieci, nie musiały zapewniać usługi powszechnej itd. Pani streżyńska skutecznie zapobiegała inwestycjom TP w sieć przez wiele lat, co teraz wszystkim odbija się czkawką.

Odpowiedz

18. ~ss
0

2012-10-18 01:21:45

w tp jest tak ze tam malo komu zalezy na tym aby firma dobrze funkcjonowala. tylu darmozjadow i leniwych ludz nie widzialem w zadnej innej firmie. a witucki niech nadal paraduje w pomaranczowych butach /sic!/

Odpowiedz

17. ~sXe
0

2012-10-18 01:16:56

niech klada nawet i do konca 2013 bo jakos musze zarobic na chleb ;p bo ze sprzedazy wlr za bardzo nie poszaleje. u kogo jest robiona inwestycja? dajcie znac. pozdr

Odpowiedz

16. ~up
0

2012-10-18 00:56:40

*...a mam wrazenie...

Odpowiedz

15. ~e
0

2012-10-18 00:55:10

Niech mi TP podlaczy takie lacze, a bede ich wiecznym klientem. Niech nawet zaproponuja cene na poziomie 500zl/m-c. Ale o czym ja pisze... Na prowincji jedyne na co moge liczyc, gdybym chcial swiatlo, to za kilkanascie tysi za samo podlaczenie + kilka tysi/m-c. Ot, a tu prezes pisze, ze musie to moze nieoplacac, bo sa zmuszani, ale klientow zbytnio na to nie maja... Ech... Problem w TP jest taki, ze inwestuja nie tam, gdzie klienci tego chca, tylko tam, gdzie jakis inteligentny inaczej manager/analityk wyczyta z magicznego ekranu. Coz, oby wiecej takich w TP, a niebawem bedzie to bankrut, jesli akcje beda spadac na pysk, tak jak dzisiaj za te super efekty. lepiej zaoferowac marne 10Mb za 50zl niz zainwestowac i cieszyc sie z grona zadowolonych i dobrze placacych klientow. Niby beton zwolnili, a mam nadzieje, ze to wlasnie beton tam pozostal.

Odpowiedz

14. ~Andrzej
0

2012-10-17 20:17:01

No pięknie, a ja właśnie dostałem informację, że nie ma możliwości technicznych, chociaż linie biegnie 5 m od mojego domu i dalej muszę męczyć się z z CDMA, gdzie szybkość w godzinach po południowo - wieczornych osiąga zawrotną wielkość 300 kbit. I co to mówić o 100 mb

Odpowiedz

13. ~BrK
-1

2012-10-17 18:35:45

- Po co budować, skoro TP będzie musiała to oddać niemalże za pół darmo? - TP to nie kablówki, których infrastruktura opiera się o HFC i DOCSISa - stąd kablówkom łatwiej jest adaptować do wyższych przepustowości (bo sam standard był pomyślany właśnie do szybkiej transmisji danych). Poza tym w myśl PT kablówki nie muszą współdzielić swojej infrastruktury bo nie jest infrastrukturą telekomunikacyjną ;) - Kablówki utrzymają się tylko tam gdzie jest wysoki współczynnik urbanizacji. Tam gdzie są domki jednorodzinne - sorry - jeszcze długo będzie TP i alternatywni operatorzy którzy bardzo niewiele inwestują w PONa i tyle.

Odpowiedz

12. ~
2

2012-10-17 16:59:16

No tak, Witucki wybuduje łącza bo musi. Z własnej inicjatywy nic nie zrobi. Cały Witucki...

Odpowiedz

11. zajadacz
0

2012-10-17 15:11:34

Wszystko pięknie, wszytko fajnie, ale mówimy o prędkości POBIERANIA. A gdzie wysyłanie? Co mi po łączu 80 Mbit/s od TP, jak wysyłanie jest tylko 8 Mbit/s?

Odpowiedz