DAJ CYNK

Orange rozbuduje sieć światłowodową w Wielkopolsce we współpracy z Ineą

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5300

Pomarańczowy Internet światłowodowy dotrze do kolejnych 40 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu z Ineą w sprawie wykorzystania należących do niej światłowodów.Pomarańczowy Internet światłowodowy dotrze do kolejnych 40 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu z Ineą w sprawie wykorzystania należących do niej światłowodów.

Większość gospodarstw domowych objętych zasięgiem to budynki jednorodzinne. Dzięki umowie z oferty Orange będą mogli skorzystać mieszkańcy poznańskich dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, osiedla Smochowice oraz okolicznych miejscowości, między innymi Dąbrówki, Swarzędza, Lubonia, Przeźmierowa, czy Suchego Lasu. Usługa będzie dostępna dla pierwszych klientów przed końcem wakacji.

Konsekwentnie inwestujemy w rozwój naszej sieci światłowodowej, w tym roku wydamy na ten cel do 800 mln zł. Współpraca z ponad 20 operatorami, takimi jak Inea, pomaga nam szybciej docierać do nowych grup klientów, bez niepotrzebnego dublowania infrastruktury. To zdecydowanie bardziej efektywne podejście - powiedział Tomasz Kowal, dyrektor rozwoju współpracy regionalnej w Orange Polska.

Zasięg współpracy Orange Polska z Ineą będzie w najbliższych miesiącach rozszerzany o kolejne obszary. Docelowo, do końca 2019 roku oferta światlowodowa Orange dotrze dzięki sieci Inea do około 370 tys. gospodarstw domowych, w tym około 150 tys. w modelu hurtowego dostępu do Internetu BSA (ang. bitstream access).

Umowa, dotycząca współpracy w zakresie świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu telekomunikacyjnego (BSA) do lokalnej pętli abonenckiej wykonanej w technologii "światłowód do domu", jest rozszerzeniem dotychczasowej współpracy pomiędzy operatorami opartej na udostępnianiu pętli abonenckiej (ang. local loop unbundling - LLU). Uzgodnione z Ineą warunki współpracy zakładają, że Orange będzie płacić jedynie za wykorzystywaną infrastrukturę, a koszty będą zależne od liczby aktywnych klientów.

Jak podaje Orange Polska, obecnie w zasięgu sieci światłowodowej tego operatora znajduje się prawie 3 mln gospodarstw domowych w całej Polsce. W pierwszej połowie 2018 roku pomarańczowy światłowód zwiększył swój zasięg o pół miliona domów i mieszkań. Celem pomarańczowych jest objęcie zasięgiem światłowodu 5 mln domów, mieszkań i biur do 2020 roku.

Zobacz: Droższy światłowód w Orange, ale nie dla wszystkich
Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2Q2018

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu