DAJ CYNK

Od 1. lipca niższe ceny na transmisję danych w UE

10.05.2012

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3049

Ważne 0

0

Od 1. lipca wejdą w życie maksymalne ceny za transmisję danych w roamingu na terenie UE. Jaka będzie ich wysokość i ile będzie można zaoszczędzić?

Od 1. lipca wejdą w życie maksymalne ceny za transmisję danych w roamingu na terenie UE. Jaka będzie ich wysokość i ile będzie można zaoszczędzić?

Zgodnie z przegłosowanymi przez Parlament Europejski regulacjami, maksymalne cena za przesył 1 MB danych w roamingu przedstawiać się będą następująco.

Do 30. czerwca 2012 Od 1. lipca 2012 Od 1. lipca 2013 Od 1. lipca 2014
Maksymalna cena za 1 MB danych Brak 70 eurocentów 45 eurocentów 20 eurocentów

Dane rozliczane będą za faktyczną ilość przesłanych kilobajtów (kB).

Dzięki temu, według wyliczeń Komisji Europejskiej, przeciętna rodzina przy wyjeździe na zagraniczny urlop będzie mogła zaoszczędzić nawet 200 euro. Dla biznesmena nowe stawki mogą oznaczać oszczędności rzędu nawet 1 tys. euro rocznie.

Spadną również ceny 1 MB danych, które płacić sobie muszą operatorzy. Nowe stawki wynosić będą, odpowiednio, 25, 15 oraz 5 eurocentów netto.

Według Neelie Kroes, odpowiedzialnej za Agendę Cyfrową, dzięki nałożeniu ceny maksymalnej na transmisję danych, stworzony zostanie rynek dla smartfonów w roamingu. Oprócz tego klienci zostaną uwolnieni od nienaturalnie wysokich stawek za transmisję danych w roamingu.

Źródło tekstu: EU, wł

Komentarze
Zaloguj się
16. ~europejczyk
0

2012-05-13 14:53:31

Wohoo!! A w krajowych ofertach Orange na kartę (za wyjątkiem Orange Free na kartę) 1 MB kosztuje 5 zł! Ciekawe, czy obniżą, czy będzie taniej w roamingu niż w kraju. :-) 15: no i bardzo dobrze, jeśli na tym ma polegać centralne sterowanie to jestem obiema ręcami za. Bez takich regulacji operatorzy pewnie łupiliby nas na roamingu jeszcze latami (np. 5 zł za minutę rozmowy w ramach tej samej sieci).

Odpowiedz

15. ~
0

2012-05-12 14:47:31

Gospodarka centralnie sterowana!

Odpowiedz

14. ~0ero
0

2012-05-11 20:27:27

Dalczego KE nie ustali ceny 1 MB na 1c, mleka na 2c, chleba na 3c, wakacji na Maderze na 4c itd. Pod koniec CCCP rząd komunistyczny regulował 24 mln cen miesięcznie! UE zostało jeszcze duże pole do popisu... zanim to wszystko padnie.

Odpowiedz

13. ~tola
0

2012-05-10 23:46:29

Racja 1 MB czy 1 MiB - To powinno być jasno wyjaśnione

Odpowiedz

12. ~Do 11
0

2012-05-10 18:49:35

Play moze byc dobry na Polske ale zagranice nic nie oferuja sensownego ;)

Odpowiedz

11. ~
0

2012-05-10 18:05:07

@6 co ty gadasz. najtańszy zawsze był play. jego normalna stawka nie pakietowa to 5 złotych za 1 megabajt rozliczane co 10 kilobajtów za 5 groszy liczone razem dla wysłanych i odebranych. w t-mobile masz liczone co 100 kilobajtów osobno gra wysłanych i odebranych a więc najtańsze wejście na internet to złoty sześćdziesiąt

Odpowiedz

10. thonka
0

2012-05-10 17:39:11

@6 aaa i mialem napisac jeszcze jedno - ceny maksymalne hurtowe juz sa od bodaj roku albo dwoch.

Odpowiedz

9. thonka
0

2012-05-10 17:33:35

@6 to sa stawki hurtowe maksymalne - nikt nie kaze sie trzymac stawek maksymalnych. po za tym pakiety zawsze byly tansze - wiekszosc wykupujacych takie pakiety nigdy ich do konca nie zuzywa wiec operator tylko zyska.

Odpowiedz

8. thonka
0

2012-05-10 17:32:25

ok. 3zl za 1000kB z taktem co 1kB w roamingu to i tak bardzo tanio. pobranie nawet 100kB strony przez opere czy sprawdzenie maila to nie bedzie jakis wielki koszt.

Odpowiedz

7. Sslaus
0

2012-05-10 17:17:42

Ciekawe czy ceny wejda dla klientów końcowych od 1 lipca, czy też operatorzy beda mieli np. 2 miesiace na dostosowanie taryf, więc faktycznie po wakacjach?

Odpowiedz

6. ~
0

2012-05-10 17:10:12

Skoro dopiero ma zostać wprowadzony limit na hurtowe ilości danych dla operatorów na poziomie 25 centów/1MB to zastanawiam się jakie teraz ma wynegocjowane T-mobile skoro daje pakiet 500MB za nie całe 100 zł. Gdyby było to nawet 15centów za 1 mega to dało by to 75 euro co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 300 złotych... nie wierzę, żeby do każdego takiego pakietu Y-mobile dopłacał 200 zł więc zastanawiam się jakie w rzeczywistości mają wynegocjowane stawki i jakie kokosy na tym zarabiają naszym kosztem liczac standardowo 1 MB za 8 PLN a to i tak tano w porównaniu z innymi operatorami.

Odpowiedz

5. ~mati
0

2012-05-10 17:00:48

Czyli dopiero za 2 lata można się spodziewać pakietów danych w roamingu w sensownych cenach. Niby coś zmieniają, a jednak dają jeszcze "im" tyle zarobić przez ten czas. Ach ten lobbing.

Odpowiedz

4. MADMAX
0

2012-05-10 16:56:20

Lepiej późno niż wcale.

Odpowiedz

3. ~
0

2012-05-10 16:42:54

Ale za 1 MB w sensie 1000 kB, czy 1024 kB?

Odpowiedz

2. DanielR
0

2012-05-10 16:18:39

"Dane rozliczane będą za faktyczną ilość przesłanych kilobajtów (kB)." Czyli? Co konkretnie oznacza ten zapis? O jakie konkretnie rozliczanie chodzi? Z dokładnością do 1 kB???

Odpowiedz