DAJ CYNK

NSA mogła inwigilować telefon kanclerz Niemiec

24.10.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3156

Ważne 7

1

Niemieckie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju podejrzewają, że telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel był przez dłuższy czas inwigilowany przez amerykańskie służby wywiadowcze. W obliczu tych informacji Komisja Europejska wezwała kraje UE do reformy prawa o ochronie danych.

Niemieckie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju podejrzewają, że telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel był przez dłuższy czas inwigilowany przez amerykańskie służby wywiadowcze - podał dziennik "Die Welt".

W dokumentach amerykańskiej agencji NSA, które ujawnił Edward Snowden, znajduje się dawny numer telefonu komórkowego Merkel, używany od października 2009 do lipca 2013 roku. Z tego powodu niemieckie instytucje podejrzewają, że inwigilacja mogła trwać przez dłuższy czas, jednak nie dysponują na to dowodami.

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Obamą, Merkel domagała się wyjaśnienia zarzutów. Przypomniała także, że już w czerwcu prosiła o wyjaśnienie pojawiających się zarzutów, jakoby amerykański wywiad na wielką skalę przechwytywał i analizował połączenia telefoniczne i komputerowe obywateli niemieckich. Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone "nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować".
Zapewnienia nie wyjaśniają ewentualnego szpiegowania w przeszłości. Rzecznik Białego Domu nie chciał jednak tego skomentować.

Afera z inwigilacją może mieć wpływ na rozpoczynający się szczyt unijny w Brukseli, który dotyczy m.in. gospodarki cyfrowej, w tym ochrony prywatności w sieci. Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych przepisów o ochronie danych od miesięcy jest blokowana z powodu różnic między krajami UE. KE zaproponowała przepisy, które zakładają m.in., że wielkie koncerny internetowe pod groźbą kar będą musiały uzyskać zgodę użytkowników, by móc wykorzystywać ich osobiste dane. Prace nad projektem przeciągają się. Niektóre kraje, np. Wielka Brytania uważają, że kary dla firm są zbyt wysokie, podczas gdy inne, np. Francja są zdania, że przepisy nie oferują wystarczających gwarancji dla obywateli.

Podczas szczytu, o aferze z podsłuchami mają rozmawiać prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Merkel. W poniedziałek francuski dziennik "Le Monde" napisał, powołując się na ujawnione przez Snowdena dokumenty, że NSA w ciągu miesiąca (pomiędzy 10 grudnia 2012 roku, a 8 stycznia roku 2013) dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów.

Źródło tekstu: PAP, wł

Komentarze
Zaloguj się
40. ~
0

2013-11-22 02:10:02

FUD i tyle, nikt nikogo nie posłuchiwał, bo mieliby na to dowody, a nie poszlaki w postaci numeru obecnego w danych.

Odpowiedz

39. ~
0

2013-10-27 01:59:42

person of interest polecam, a resztę sobie dopowiedzcie

Odpowiedz

38. ~Mosiek
0

2013-10-25 15:42:38

Podoba mi się ,że podsłuchują również polityków i ich powinni szczególnie . 1. Ci z nich którzy kręcą wałki przestaną to robić tak nagminnie , bo się wyda (przynajmniej przez telefon ). 2. Przestaną podpisywać wszelkiego rodzaju dokument pozwalające na inwigilacje każdego jak się komu podoba . I tak szary obywatel ma to gdzieś . Jak by tak podsłuchiwać menadżerów korporacyjnych których akcje są na giełdzie to w tydzień można stać się milionerem . I z tego pewnie w przyszłości po podpisywaniu kolejnych ustaw pozwalających na tego typu inwigilację nie jeden chętnie skorzysta , pod przykrywką terrorystów itd.

Odpowiedz

37. ~lool
0

2013-10-25 12:27:47

Matko i córko... Dajecie się prowokować, przez kogoś takiego, widać dzięki niemu więcej osób komentuje i przez to telepolis zarabia... Nie wiem czy jesteś pracownikiem czy nie, mam to gdzieś ale schemat twoich komentarzy jest dla mnie jasny. A wtrącając, dlaczego iphony nie mają wyjmowanej baterii ? Zadaj sobie to pytanie i troszkę poczytaj na temat NSA i ich sposobów... Pozdrawiam !

Odpowiedz

36. ~JustMe
1

2013-10-25 10:44:45

Wyciagasz stare brudy, to raz. Dwa juz dawno wyjaśnione przez BlackBerry. Linki? O sytuacji finansowej? Wsadz sobie je wiesz gdzie. Rekordowe wyniki iPhone w sensie sprzedaży? No i???? Kto to kupuje? Pop Phone jakich wiele. Applefan, powysylaj linki i swoje mądrości do ludzi jak Merkel, Obama i inni wielcy tego świata. Musisz ich uświadomić chłopie ze ten BlackBerry to lipa. Oni tego nie wiedzą widocznie.

Odpowiedz

33. ~JustMe
0

2013-10-25 10:23:14

O nie, przepraszam, Applefanie nie jesteś oszustem. Jestes bardzo wiarygodny i wiesz wszystko najlepiej.

Odpowiedz

28. ~JustMe
0

2013-10-25 09:48:36

Applefan, nie czytam artykułów z mało poważnych portali.

Odpowiedz

26. slawekt
0

2013-10-25 09:25:25

@20 A do Twojego sprzętu też się włamali? Czy jako super, hiper developer aplikacji na iOS masz jakieś zabezpieczenie przed podsłuchiwaniem przez NSA? Zapewne ta aplikacja jest dostępna na Cydii, bo Apple nie przepuszcza...

Odpowiedz

25. wlo
0

2013-10-25 09:24:51

50 km oczywiście - 500 to przecież za granicę bym wyjechał ;-)

Odpowiedz

23. wlo
0

2013-10-25 09:22:33

divhashmorex - głupi? mało powiedziane ;-) Polak to taki typ, że jak ktoś prosi o imię i nazwisko, albo pesel, to robi aferę na pół globu, że ktoś łamie jego prawa w zakresie ochrony danych osobowych, a jak go nie proszą, to i tak sam wpisuje gdzie się da wszystko o sobie - bo to już nie jest łamanie praw przecież ;-) Hipokryzja i kłamstwo - to są przywary dzisiajeszego Polaka - oprócz głupoty ;-) mirekb - ja np. Coraz częściej przez teleon uzgadniam z klientami ważne sprawy (także obejmujące tajemnię firmy) niż jadę na godzinę np. 500 km w jedną stronę - to dużo taniej wychodzi a wcale gorszych efektów nie przynosi, wręcz przeciwnie ;-)

Odpowiedz

24. ~Darek
0

2013-10-25 09:22:33

@19 , a to dobre xD

Odpowiedz

22. ~JustMe
1

2013-10-25 09:21:55

Pomijam drobny szczegolik ze Merkel jak i inni z rządu Niemiec nie używają toy iPhone.... i tak jest w całej Europie i na świecie. Gdzie biznes i koniec zabawy wchodzi BlackBerry

Odpowiedz

21. ~JustMe
1

2013-10-25 09:19:07

Nie USA manipulancie jeden a Niemcy podali info o nieudanych próbach włamania na BlackBerry!!!!

Odpowiedz

19. ~JustMe
0

2013-10-25 09:03:17

Śmieszne jest to ze produkt "bankruta" jest nadal lepszy od iPhone :)

Odpowiedz