DAJ CYNK

Nowe stanowisko UKE ws. asymetrii stawek MTR

31.03.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

UKE poddaje pod konsultacje dokument dotyczący asymetrii dla operatorów infrastrukturalnych i działających w modelu full-MVNO (teraz Cyfrowy Polsat). Projekt zakłada istnienie asymetrii przez 4 lata.

UKE poddaje pod konsultacje dokument dotyczący asymetrii dla operatorów infrastrukturalnych i działających w modelu full-MVNO (teraz Cyfrowy Polsat). Projekt zakłada istnienie asymetrii przez 4 lata.

Zalecenie Komisji Europejskiej mówi o tym, że W przypadku gdy można udowodnić, że nowy podmiot na rynku połączeń ruchomych działający poniżej minimalnej skali efektywności ponosi wyższe koszty przyrostowe niż operator standardowy, krajowe organy regulacyjne - po stwierdzeniu, że na rynku detalicznym istnieją przeszkody utrudniające wejście na rynek i ekspansję - mogą zezwolić na odzyskanie tych wyższych kosztów w okresie przejściowym poprzez regulowane stawki za zakańczanie połączeń. Jakikolwiek okres przejściowy nie powinien przekraczać czterech lat od momentu wejścia operatora na rynek. Niniejsze zalecenie nie narusza poprzednich decyzji regulacyjnych podjętych przez krajowe organy regulacyjne w odniesieniu do spraw, których zalecenie to dotyczy. Niemniej jednak krajowe organy regulacyjne powinny zapewnić, by do dnia 31. grudnia 2012 roku wprowadzono stawki za zakańczanie połączeń na efektywnym kosztowo i symetrycznym poziomie.

Wszystkie podmioty działające na rynku telefonii ruchomej, które w dniu 1. stycznia 2013 roku będą prowadziły działalność dłużej niż 4 lata, zobowiązane będą do kalkulowania kosztów zakańczania połączeń w swoich sieciach w oparciu o wyniki modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs).

W odniesieniu do nowych podmiotów, Prezes UKE zgodnie z Zaleceniem Komisji Europejskiej postanowił, iż podmioty, które w dniu 1. stycznia 2013 roku będą działać krócej niż cztery lata, będą uprawnione do pobierania stawek asymetrycznych do końca okresu czteroletniego. Po tym okresie stawki za zakańczanie połączeń w sieciach nowych operatorów będą kalkulowane w oparciu o wyniki modelu bottom-up FL-LRIC, a w przypadku full MVNO - będą symetryczne do stawek zasiedziałych MNO.

Za punkt odniesienia dla operatorów infrastrukturalnych uznano P4, który w całym okresie będzie miał asymetrię na średnim poziomie 84,12%. Nowi operatorzy będą mieli krótszy okres asymetrii, dlatego ich średnia w ciągu 4 lat będzie wynosiła nie więce niż 166,42% względem Centertela, Polkomtela i PTC. Cyfrowy Polsat, który będzie średnią asymetrię na poziomie 100,8%, będzie odniesieniem dla operatorów full-MVNO, którzy przez 4 lata będą mieli asymetrię na średnim poziomie nie większym niż 126,6%.

W propozycji UKE, asymetria dla poszczególnych operatorów kształtowałaby się następująco:

Centernet


Mobyland


Operator startujący 1. lipca 2010 roku (np. Aero2)

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się