DAJ CYNK

Nokia: trzecie miejsce na rynku smartfonów. Koniec 15-letniej historii

29.07.2011

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9933

Ważne 0

0

Po II kwartale 2011 roku Nokia nie jest już liderem na rynku smartfonów. Spadła na trzecie miejsce, co kończy 15-letnią dominację fińskiego producenta na tym rynku.

Po II kwartale 2011 roku Nokia nie jest już liderem na rynku smartfonów. Spadła na trzecie miejsce, co kończy 15-letnią dominację fińskiego producenta na tym rynku.

Wyniki Nokii w 2Q2011 były słabe. Sprzedaż smartfonów spadła o prawie 4% rok do roku, osiągając poziom zaledwie 16,7 mln sztuk. W tym czasie konkurenci notowali wzrosty o kilkadziesiąt i więcej procent. Kto zatem wyprzedził Nokię?

Na pierwszym miejscu znalazł się Apple, który w wynikach za 2Q2011 zaraportował sprzedaż 20,34 mln sztuk iPhone’ów. To o ponad 140% więcej niż przed rokiem.

Drugie miejsce przypadło Samsungowi, który w II kwartale sprzedał 19,2 mln sztuk smartfonów. Wynik ten udało się osiągnąć po części dzięki modelowi Galaxy S II, który - według polskiego oddziału firmy - znalazł już ponad 6 mln nabywców na całym świecie (5 mln sztuk sprzedano w 85 dni).

RIM dostarczył na rynek 13,2 mln smartfonów, co oznaczą spadek o 11% kwartał do kwartału. W tym samym czasie Motorola dostarczyła 4,4 mln sztuk. HTC zanotował wzrost do 11,5 mln sztuk w drugim kwartale, co dało 113% wzrostu licząc rok do roku.

ABI Research uważa, że Android zdobył 46,4% udziału w grupie smartfonów. W dostarczonych 47 mln sztuk w II kwartale, Samsung ma 34% udziału, HTC 23%, a Sony Ericsson 11%.

Wyniki Nokii za II kwartał 2011 kończą 15-letnią historię firmy jeśli chodzi o dominację na rynku smartfonów. Zaczęła się ona w 1996 roku, kiedy na rynku pojawił się pierwszy telefon tej firmy z rodziny Communicator, Nokia 9000.

Źródło tekstu: Reuters, Samsung, Abi Research, wł

Komentarze
Zaloguj się
86. jarek171k
0

2011-08-06 20:17:09

Stokrotka ale nie jest i prawdopodobnie już nie będzie.Opóźnienia względem chociażby Samsunga czy Sony Ericssona są zbyt duże.Jako jeszcze do niedawna użytkownik Nokii nie rozumiem dlaczego w Media Expercie Samsung Galaxy mini kosztuje ok 600zł a Nokia E66 aż 799zł.Jest to przykład jeden z wielu.To czy Nokia powinna być o 200zł droższa nie będę zgadywał i oceniał.Zresztą nie kopie się leżącego.Ktoś by mógł powiedzieć:jeszcze niedawno chwaliłeś Nokię pod niebiosa.Cóż tylko krowa nie zmienia swoich poglądów.Względem Nokii mam zamiar być neutralny po prostu ani mnie ziębi ani grzeje co i jak od wczoraj.Miłej niedzieli pozdrawiam.

Odpowiedz

85. ~stokrotka
0

2011-08-06 12:32:40

ceny niektórych modeli noki są kosmiczne i nie każdy kupuje jakby obniżyli ceny to na pewno byli by nanal nr 1

Odpowiedz

84. ~stz
0

2011-08-06 10:01:42

Ja korzystam z nokii 5800 tylko dlatego że ma darmową nawigację praktycznie na cały swiat . Ostatnio byłem w Bułgarii i dużo mi pomogła. Poza tym to koszmar. Wolę BB9780 jako podstawowy telefon.

Odpowiedz

83. ~
-1

2011-08-04 22:48:43

Jarek, oj juz Ty mi lepiej nic nie wspominaj o tym jElopie ... Facet irytujacy, nie wiem jak taki w pracy moze sie utrzymac...

Odpowiedz

82. ~
-1

2011-08-04 22:44:46

Jarek, noika e52 miala wade fabryczna i niestety wypuscili to na rynek... zwrot byl, dano nastepna partie, sprawna, ale niesmak pozostal... * Calm7

Odpowiedz

81. jarek171k
0

2011-08-04 22:42:31

Calm7 jezeli producent daje dobre ceny operatorowi to ten także ustawia dobre promocje.Nie zapominajcie o sklepach internetowych gdzie ceny są sporo niższe.Operator wywali cenę na fona to klient nie skorzysta z abonamentu tylko kupi na wolnym rynku i wsadzi kartę.Dwuletni płatnik regularny przechodzi koło nosa operatorowi.

Odpowiedz

80. a-go
0

2011-08-04 22:37:59

@Calm7 Widocznie Samsung jest w stanie zaoferowac hurtowa cene, ktora na to pozwala. Ludzie zas kupia cos, co jest dobre i za niezbyt wygorowana cene lub.. cos co jest ponad miare drogie, ale czym mozna bedzie sie pochwalic.

Odpowiedz

79. jarek171k
0

2011-08-04 22:35:47

Wypowiedzi Elopa w ciągu ostatnich kilku tygodni też są niepoważne.Facet dużo gada a mało robi-tak to wygląda z punktu widzenia użytkownika albo jeszcze inaczej"o co do cholery chodzi w polityce nokii?.76#z Twojej wypowiedzi wnioskuje że Nokia była zadufana w sobie i na konkurencję patrzyła z góry nie widząc jakie ta konkurencja robi "robotę".

Odpowiedz

78. ~
0

2011-08-04 22:29:05

A-go, zauwaz, ze najwieksze promocje i obnizki w cenach abonamentowych daja na Samsungi. Tak ja patrzylem, na swojego opa, Orange. A Nokie-drogo drogo i slono,hehe * Calm7

Odpowiedz

77. jarek171k
0

2011-08-04 22:24:32

Nie byłe w salonie tylko w autoryzowanych punktach i jest coś na rzeczy swego czasu gość przyniósł 3 sztuki e52 do serwisu.Kumpel mi mówił dzisiaj,on kiedyś za nokię dałby się siekierą porąbać a od 2lat używa samsungów a nokii nie chce znać.Na ulicach też w rękach widać telefony różnych marek ale nokii coraz mniej.Jednak to konsument najlepiej wie czego chce.Nokia myśląc że wie lepiej niż klient zapędza się się w ślepy zaułek z którego może kiedyś nie znależć wyjścia(myślę o simensie).

Odpowiedz

76. a-go
0

2011-08-04 22:05:17

Chyba nie.. Nokia produkowala dobre telefony i byla wiodaca firma na rynku. Blad polegal na tym, ze myslala iz tak bedzie zawsze. Koreanczycy zaoferowali dobry sprzet za o wiele mniejsze pieniadze.. Tu zgoda na "w dobrej cenie".

Odpowiedz

75. ~
0

2011-08-04 22:00:46

Byc moze w salonach maja duzo wiecej na zbyciu i w dobrej cenie Samsungow... a wiadomo, towar trzeba wypchnac im szybciej tym lepiej... * Calm7

Odpowiedz

74. jarek171k
0

2011-08-04 21:49:51

Po dzisiejszym dniu doszedłem do ważnego wniosku:nie warto było wykłócać się o Nokie na tym forum i nie tylko.Dzisiaj byłem w dwóch autoryzowanych sklepach t-mobile.jak mi panie zaczęły opowiadać nt sprzedaży telefonów (producentów) to byłem szoku.Na moje pytanko jak jest ze sprzedażą?,odp:teraz to rządzi samsung sony ericsson a wtóruje lg.Nokia właściwie się nie sprzedaje odpowiedziały.A ja nie mam powodu żeby nie wierzyć skoro w dwóch różnych sklepach rozmowa przebiegała podobnie.Jutro wracam do samsunga m.in. dlatego że wysoko oceniacie tego producenta zresztą dawniej korzystałem z telefonów samsunga(nigdy na forach nie pisałem że nie).Z nokią rozstaję się bez żalu tym bardziej że e52 zaczyna głupieć.Abstrahując od tematu:jeżeli ktoś z Was poczuł się urażony moimi wpisami to Was przepraszam,szczególnie Kamla_K.Jeszcze podyskutujemy ale m.in. o samsungu.Pozdrawiam.PS:Kamil_k miałeś jednak rację sorry.

Odpowiedz