DAJ CYNK

Nokia sprzedaje oddział pracujący nad modemami

09.07.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1485

Ważne 0

0

Nokia zdecydowała o sprzedaży oddziału bezprzewodowego swojemu dotychczasowemu partnerowi w badaniach, japońskiemu Renesas Electronics. Wartość transakcji wyniosła 200 mln dolarów.

Nokia zdecydowała o sprzedaży oddziału odpowiedzialnego za produkcję modemów swojemu dotychczasowemu partnerowi w badaniach, japońskiemu Renesas Electronics. Wartość transakcji wyniosła 200 mln dolarów.

Za tę sumę Renesas Electronics nabył nie tylko dział badawczy Nokii, ale również prawa do korzystania z takich technologii bezprzewodowych jak GSM, HSPA oraz LTE. Dodatkowo nabywca otrzymał również na własność wybrane patenty związane z technologią przesyłu danych.

Nowy właściciel przejął także od Nokii około 1100 pracowników działu badań i rozwoju, którzy dotychczas pracowali dla fińskiego producenta w Finlandii, Indiach, Wielkiej Brytanii oraz Danii.

Od 2009 roku Renesas Electronics jest partnerem Nokii w pracach badawczo-rozwojowych. Firmy te wspólnie pracowały m.in. nad powstaniem rozwiązań HSPA+ oraz LTE. Finalizacja transakcji planowana jest na IV kwartał 2010 roku.

Źródło tekstu: slashgear, wł

Komentarze
Zaloguj się
9. ~ewqaewqa
0

2010-07-11 10:57:15

Określnie "smartfon" w przypadku Nokii jest trochę dyskusyjne - jest wiele Nokii które tak naprawdę są po prostu telefonami z Symbianem, z którego i tak większóść użytkowników nie korzysta. Są to po prostu popularne modele, ale smartfinami ciężko to nazwać. Android, Winda czy nawet(choć tu nie jestem pewna) iOS są użytkowane bardziej świadomie i klienci częściej korzystają z ich funkcji.

Odpowiedz

8. WitekT
0

2010-07-11 10:22:03

Michał Maj: a kiedy Apple zaczął sprzedawać swój *JEDEN* model, a kiedy Nokia? Kiedy Google weszło na rynek? Więc nie da się tego porównać w sposób, jaki proponujesz - pomijając fakt dostępności telefonu w poszczególnych krajach/sieciach (Nokia jest praktycznie wszędzie). Przeszłość nie jest ważna w liczbach bezwzględnych, ważna jest tendencja, jakość sprzętu, przyjazność rozwiązań programistycznych, możliwości... A to wszystko wypada W TYM MOMENCIE słabo, jeżeli chodzi o Nokię... Niespecjalnie widać szansę na poprawę w najbliższych kwartałach. Jeżeli chodzi o wycenę spółki, to PR owszem, jest ważny, ale są pewne wskaźniki fundamentalne takie, jak przychód, EBITDA (i pochodna - marża EBITDA). Tyle, że wycena giełdowa ma się nijak do tego, czy Symbian się trzyma czy nie, bo Nokia ma wiele innych działów, które na tą wycenę wpływają.

Odpowiedz

6. ~Michał Małaj
0

2010-07-10 16:05:29

@żabcia i @WitekT Mój artykuł dotyczy stanu medialnego, niż stanu faktycznego Nokii. Stan faktyczny Nokii jest taki że jako firma ma dochody i jak sprzedaje dużo wiecej inteligentnych komórek. Kiedy Apple wyprodukuje 200 mln iPhonów? Kiedy Google osiągnie 200 mln aktywacji Androida? Nokia wyprodukowała przez ostatnie 3 lata 200 mln inteligentnych komórek. Wartość na giełdzie to w dzisiejszych czasach bardziej zależy od dobrego PR

Odpowiedz

5. tolez
0

2010-07-09 17:18:46

Zwykła reorganizacja, nikt pracy nie stracił a ta firma i tak zajmowała się tymi sprawami razem z Nokią, więc w praktyce nic się nie zmienia.

Odpowiedz

4. WitekT
0

2010-07-09 15:50:27

żabcia: a co ten artykuł ma udowadniać? Bo dużo tam faktów losowo dobranych i praktycznie żadnych, sensownych wniosków...

Odpowiedz

3. żabcia
0

2010-07-09 15:24:59

@2. Wydaje Ci się tak jak większości tutaj: http://flex2.blogspot.com/2010/07/statystyki-nokii.html

Odpowiedz

0

2010-07-09 14:13:30

nokia powoli się kończy (przynajmniej w komórkach) czy tylko mi się wydaje? :)

Odpowiedz

1. matteo
0

2010-07-09 11:53:07

Przykre jest to jak Nokia strasznie tnie koszty. Do czego to dąży? Może zamiast oszczędzania wzięliby się do roboty?

Odpowiedz