DAJ CYNK

Nokia razem z Microsoftem - oficjalnie

11.02.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7

Ważne 0

0

Koncerny Nokia i Microsoft ogłosiły w Londynie plany dotyczące wspólnej strategii rozwoju urządzeń Nokia Windows Phone.

Koncerny Nokia i Microsoft ogłosiły w Londynie plany dotyczące wspólnej strategii rozwoju urządzeń Nokia Windows Phone.

Kilka kluczowych ustaleń partnerstwa Nokii i Microsoftu:
Nokia zaadoptuje Windows Phone 7 jako główny strategiczny system operacyjny, w ramach którego prezentowane będą topowe rozwiązania sprzętowe, jak np. zaawansowane moduły fotograficzne.
Nokia przyspieszy rozwój platformy Windows Phone 7 oferując swoją wiedzę z zakresu projektowania sprzętu i wsparcia językowego oraz umożliwi dotarcie Windows Phone 7 do większej ilości segmentów cenowych smartfonów i rynków całego świata.
Nokia i Microsoft będą działać w ramach wspólnych inicjatyw marketingowych.
Bing stanie się podstawową wyszukiwarką stosowaną przez Nokię, łącząc się przy okazji z platformą reklamową adCenter Microsoftu.
Nokia Maps trafi do Windows Phone 7 i zostanie zintegrowane z usługami systemowymi - np. z wyszukiwarką Bing.
Umowy rozliczeniowe Nokii z operatorami całego świata ułatwią sprzedaż mobilnych usług i aplikacji, na zasadzie doliczenia kosztów do kwoty faktury.
Zawartość sklepu Ovi zostanie zintegrowana z Microsoft Marketplace.Symbian schodzi na drugi plan stając się "platformą franczyzy", jednak w dalszym ciągu firma gwarantuje wsparcie techniczne dla ponad 200 mln użytkowników telefonów z tym systemem, a w najbliższych latach na rynek trafi jeszcze około 150 mln urządzeń z Symbianem.

MeeGo staje się platformą open-source, a jego rozwój opierał się będzie o długofalowe badania rynku. MeeGo pozostanie tym samym platformą eksperymentalną Nokii, jednak koncern podtrzymuje plany wypuszczenia pierwszego smartfonu z tym systemem w drugiej połowie 2011 roku.

Zmiany w profilu rozwoju Nokii przynoszą zmiany w strukturze zarządzającej. Nokia Leadership Team, poprzednio Group Executive Board składa się z następujących członków: Stephen Elop, Esko Aho, Juha Akras, Jerri DeVard, Colin Giles, Rich Green, Jo Harlow, Timo Ihamuotila, Mary McDowell, Kai Oistamo, Tero Ojanperä, Pentland Louise i Savander Niklas. Z kierownictwa ustąpił Alberto Torres.Od 1. kwietnia Nokia podzielona będzie na dwie jednostki organizacyjne: Smart Devices (pod kierownictwem Jo Harlow) i Mobile Phones (pod kierownictwem Mary McDowell).

Nokia nie podała rocznych celów na 2011 rok, gdyż uważa, że w świetle rozpoczętej współpracy z Microsoftem są one trudne do precyzyjnego określenia. Firma liczy jednak, że po okresie przejściowym sprzedaż telefonów i usług będzie rosła szybciej niż średnia dla całego rynku.

Źródło tekstu: Nokia

Komentarze
Zaloguj się