DAJ CYNK

Nokia nie radzi sobie na rynku smartfonów

17.06.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5134

Ważne 0

0

Akcje Nokii spadły wczoraj o ponad 10% po obniżeniu przez producenta prognoz finansowych. To wszystko przez to, że Finowie nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku zaawansowanych telefonów, co sami przyznają.

Akcje Nokii spadły wczoraj o ponad 10% po obniżeniu przez producenta prognoz finansowych. To wszystko przez to, że Finowie nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku zaawansowanych telefonów, co sami przyznają.

Przedstawiciele Nokii przyznają, że na gorszy niż wcześniej zapowiadano II kwartał miał wpływ większy niż planowany udział w sprzedaży tanich telefonów (z niższą marżą), co wiąże się z nienajlepszą sprzedażą smartfonów, a także ostatnie zawirowania wokół euro. Lepiej ma być dopiero w IV kwartale, kiedy Nokia wprowadzi na rynek nowe smartfony.

Nokia przewiduje, że dział telefonów i usług miał w II kwartale około 6,7 mld euro przychodów, o 0,5 mld euro mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Marża operacyjna spadła do poniżej 9% (we wcześniejszych prognozach miało to być w przedziale 9-12%), a w całym roku powinna wynieść około 11% (wcześniej była mowa o 11-13%).

Nokia przewiduje teraz swój udział na rynku telefonów pod względem wartości w tym roku na nieco niższym poziomie niż w zeszłym - wcześniej była mowa o lekkim wzroście. Pod względem ilości sprzedanych telefonów Nokia powinna zachować swój udział, a cały rynek ma urosnąć o około 10%.

Źródło tekstu: AFP, wł

Komentarze
Zaloguj się
65. ~Kejmul
0

2010-06-22 09:07:10

@61 - wsiokami nie określiłem użytkowników Nokii, tylko debili, którzy wypisują głupoty o iPhonie, nigdy nie mając go w ręku, czytaj ze zrozumieniem. Dodatkowo, poznaniak czy warszawiak z powodzeniem może być wsiokiem i miejsce zamieszkania nie ma tu nic do rzeczy :P.

Odpowiedz

64. piwosz
0

2010-06-22 00:56:34

symbian mi w 100 procentach odpowiada jako "system" dla telefonu. Bo to na telefon a nie komputer. Zastanawia mnie fakt po co te wyścigi w systemach. Wieczne porównywanie... Ech, dzwonicie czasem z tych komputerków czy tylko gry zdjęcia itp?

Odpowiedz

63. ~sEBaRKh
0

2010-06-21 06:26:15

Ja też jestem Klientem i SYmbian to dla mnie najlepszy system operacyjny na telefon jaki istnieje. I czekam na więcej dobrych aplikacji @olo

Odpowiedz

62. ~mr. Wolf
0

2010-06-18 19:21:50

Przepraszam za ten nieco chaotyczny poprzedni post... Dopowiem jeszcze tyle,że nie uważam Symbiana za jakiś wyjątkowo nieudany system - moim zdaniem jest dobrym systemem. A to,że niektórzy warczą na niego tylko dlatego,że to Symbian... - nic na to nie poradzę.

Odpowiedz

61. ~mr. Wolf
0

2010-06-18 18:45:08

Witam serdecznie! Temperatura dyskusji jest,jak widać,dość wysoka :-),więc i ja dołożę swoje "pięć groszy"... Myślę,że porównywanie użytkownika Nokii do "wsioka" to brak kultury - sam używam N82 i za żadnego wsioka się nie uważam... Poznaniak czy warszawiak z Nokią to wsiok,hi,hi,hi! Ale mniejsza z prywatnymi opiniami! Moim zdaniem,Nokia popełniła błąd,lekceważąc nowości techniczne,które zaczęła z powodzeniem stosować konkurencja. Myślę,że to myślenie trochę w stylu: "Nokia ZAWSZE dobrze się sprzeda",co okazało się błędem... Samsung,którego niektórzy moi znajomi nazywali swego czasu "Szajsungiem" to dziś producent bardzo dobrych modeli i byłbym głupcem,próbując temu zaprzeczać. Nie jest im trudno wypuścić na rynek telefon o solidnych parametrach za rozsądną cenę. Już się boję,ile będzie kosztowała N8... Jeśli Finowie dziury w budżecie będą próbowali łatać przez zawyżanie cen nowo wychodzących modeli,tym bardziej stracą. Taka jest moja opinia...

Odpowiedz

60. ~rsev
0

2010-06-18 13:22:28

Nokia - nie idźcie tą drogą... za drogie smartfony na polski rynek i do tego niedopracowane. Może jednak kalosze były mniej skomplikowane każdy powinien produkować to na czym się zna a jeśli nie potrafi to chociaż niech spróbuje hodowli kurczaków. Kiedyś to były Nokie, zwykłe telefony ale nie do zdarcia np. 5110 który bardzo dobrze wspominam przez wiele lat sprawny teraz? co chwilę wypuszczany nowy gadżet jakoś tam od biedy działający. To już nie jest "ta" Nokia a jakaś podróbka.

Odpowiedz

59. Galnospoke
0

2010-06-18 13:16:24

Olo - no tos mnie rozbawil. Juz jestem "ciemnym ludem" bo uwazam, ze symbainowa tandeta jest tandeta. Mocno sfrustrowany byc muszisz.

Odpowiedz

58. ~waski
0

2010-06-18 12:48:43

Kupiłem nokie X6. Wszystko fajnie do momentu oddania telefonu do serwisu. Leży tam już prawie 2 miesiące. Tłumaczenia są następujące - zbyt nowy model - nie ma części. I to ma być ta Nokia - ja się nie dziwię, że nie radzą sobie ze smartfonami. serwis kuleje - a to podstawa. Wypuszczają nowy telefon jednocześnie nie mając zaplecza serwisowego. Tradedia

Odpowiedz

57. ewqaewqa
0

2010-06-18 11:43:54

A mnie Bada intryguje, zresztą nie tylko mnie. Hose wiadomo, nie musi, ale może. Patrząc na ofensywę Samsunga w ostatnich czasach może być całkiem ciekawie. Android zdobywa coraz większą częśc rynku, w nowych modelach jest go coraz więcej, wszystko w rękach producentów.

Odpowiedz

56. Bodo
0

2010-06-18 11:36:47

Android napewno bo nie tylko samsung ma go w swoich telefonach dzięki czemu system jest bardziej popularny i ma więcej aplkacji stworzonych właśnie na niego. Bada cóż chyba się z nią spóźnili, a może po prostu nie trzeba było proponować Android-a tylko odrazu tworzyć własny system. Teraz to już pozamiatane :D Oczywiście Samsung może upychać ten system w wszystkie modele które stworzy ale chyba to nie wyjdzie mu na dobre. Wolałbym Wave z Adrnoidem.

Odpowiedz

55. ~customerEra
0

2010-06-18 11:36:34

nokia mogłaby obniżyć ceny swoich smartphonów

Odpowiedz

54. ~Olo
0

2010-06-18 11:31:42

Dla co najmniej 98% userów to efektOWność GUI decyduje o ocenie softu, logika, ergonomia, wydajność i jakość są wtórne. Dlatego wygrywają systemy-kobyły, które przy CPU 1GHz i 0,5GB RAMu ledwie dorównują np. Symbianowi przy CPU 400MHz i 128MB RAM.

Odpowiedz

53. Hose
0

2010-06-18 11:29:05

ewqa - może i racja, ale chyba trochę za wcześnie na wróżenie z fusów, Bada może namieszać, ale nie musi...

Odpowiedz

52. ewqaewqa
0

2010-06-18 11:24:03

Bodo na pewno Android? Samsung zrobił Badę i teraz podejmuje wiele działań, zeby zdeklasować Androida... Wiadomo, że to trochę potrwa, ale Bada może namieszać.

Odpowiedz

51. Bodo
0

2010-06-18 11:16:21

Nie ma co się oszukiwać Adrnoid jest przyszłością. Bardzo się cieszę że jest coraz więcej telefonów z tym systemem operacyjnym. Symbian chyba gdziesz zatrzymał się w tyle. Wiadomo kto się nie rozwija ten tak naprawdę się cofa.

Odpowiedz