DAJ CYNK

Nokia N9 - w dalszym ciągu OMAP?

24.08.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4216

Ważne 0

0

W lutym Qualcomm zapowiedział na koniec tego roku premierę dwóch smartfonów Nokii z procesorami Snapdragon. Sercem pracującego pod kontrolą systemu MeeGo modelu N9 jest jednak najprawdopodobniej procesor TI OMAP3.

W lutym Qualcomm zapowiedział na koniec tego roku premierę dwóch smartfonów Nokii z procesorami Snapdragon. Sercem pracującego pod kontrolą systemu MeeGo modelu N9 jest jednak najprawdopodobniej procesor TI OMAP3.



W pierwszych plotkach na temat Nokii N9 pojawiła się informacja o procesorze Qualcomm 1GHz QSD8250 Snapdragon (ten sam co np. w HTC HD2), jednak na konferencji poświęconej następcy Maemo 5, była mowa jedynie o procesorach OMAP3. W lutym szef Qualcomma co prawda poinformował o współpracy z Nokią i zapowiedział na ten rok dwa smartfony z procesorem Snapdragon, ale urządzenia miały pracować pod kontrolą Symbiana, a nie Maemo 6 / MeeGo.

Procesory TI OMAP z powodzeniem stosuje Motorola - w tym w najnowszych konstrukcjach Droid 2 i Droid X, gdzie trafiły jednostki pracujące z częstotliwością 1 GHz. Połączenie ARM Cortex-A8 1 GHz i akceleratora PowerVR SGX540 trafiło do Galaxy S, który tym samym wyszedł na prowadzenie w wyścigu wydajności grafiki 3D. Wątpliwe jest jednak, że nowy telefon Nokii będzie równie wydajny jak Galaxy S.

Do tej pory Nokia była dość powściągliwa gdy chodzi o szybkość stosowanych przez nią procesorów. Do najnowszej jej konstrukcji trafił ARM 11 taktowany zegarem 680 MHz (Nokia N8) i trudno spodziewać się czegoś znacznie szybszego w modelu N9.

Tymczasem Qualcomm zapowiedział już nowy procesor Snapdragon QSD8672 produkowany w procesie technologicznym 45 nm. Będzie to dwurdzeniowe monstrum pracujące z częstotliwością 1,5 GHz. Obsługujące pamięci DDR2 i DDR3, wyjście HDMI i kodowanie filmów w FullHD.

Pozostałe parametry Nokii N9 są więcej niż obiecujące: 4-calowy ekran WVGA, łączność HSPA+, WiFi b/g/n, 512 MB pamięci RAM, 1 GB pamięci ROM, 64 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart microSDHC (do 32 GB) i aparat fotograficzny (różne źródła podają 5 lub 8 Mpix) z podwójną diodą doświetlającą i funkcją rejestrowania wideo jakości HD przy 30 klatkach na sekundę.

Całość ważyć ma 160 gramów, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę rozsuwaną konstrukcję i aż tak duży ekran.

Źródło tekstu: noknok.tv, unwiredview, gsmarena, wł

Komentarze
Zaloguj się
20. ~Adr
0

2010-08-26 12:45:22

@7. ~sebaaa Akurat w Galaxy S nie ma OMAPa. Tam siedzi proc ARM Samsunga. Ten sam co w Wave iPhone4 i iPadzie. Wiec porównanie "desiere z galaxy s" to Qualcomm vs Samsung

Odpowiedz

19. tolez
0

2010-08-24 23:59:42

Przyznam, że wygląda _rewelacyjnie_, tylko kwestia jak ten system i parametry sprawdzą się w praktyce...

Odpowiedz

18. ~
0

2010-08-24 21:26:35

@17 Jakim cudem ma mieć rozdzielczość 640x480 skoro nawet na zdjęciu widać że ekran jest "szeroki", a rozdziałka 640x480 ma proporcje 4:3... Moim zdaniem na bank będzie 800x480, pewnie ktoś się pomylił...

Odpowiedz

17. ~lomiarz.wroc
0

2010-08-24 21:16:54

Nikt z Was nie wspomniał o wyświetlaczu, który jak gdzieś przeczytałem ma mieć rozdzielczość 480 na 640. Na tym polu nokia już jest przegrana. Jeśli n900 ma 480 na 800 czy coś w tym rodzaju, to dlaczego jego następca ma mieć niższą? W *** mam ekran pojemnościowy. Dla mnie może być "zwykły". Taka rozdzielczość ekranu to po prostu czysta przyjemność. Poza tym zainstalowałem nie dawno androida i tylko czekam na poprawki, żeby można było dzwonić. Jak nokia spieprzy meego albo specyfikacja będzie do kitu to n900 będzie ostatnim telefonem, który kupiłem od nokii. P.S. Zdanie czysto subiektywne.

Odpowiedz

16. ~
0

2010-08-24 14:28:43

Co za mącenie wody. Ciekaw jestem co ma Nokia N8 i zastosowany tam ARM11, skoro N9 będzie następcą N900, która znacznie wydajniejszy procesor Arm Cortex-A8 i akcelerator grafiki taki jak w iphone3gs czy iphone 4. Jedyne urządzenie, które jest wybitne na tym polu to Galaxy S, ale nawet jak dadzą ten sam akcelerator co jest już w N900, to będzie miał on znakomitą wydajność w grach nawet na dzisiejsze czasy.

Odpowiedz

15. AbrahaM
0

2010-08-24 12:08:57

@13: Czyli zdecydowałeś się na telefon oparty o BadaOS.. Ciekawe, nie powiem. Wave bym kupił (bo to naprawdę ciekawa konstrukcja), ale.. gdyby w środku był Android..

Odpowiedz

14. LuiN
0

2010-08-24 11:46:17

7, 11, 12 - nie doprecyzowałem pierwotnie newsa; Nokia nie sięga po topowe OMAP-y i nie łączy je z reguły z topowymi akceleratorami graficznymi. Teraz chyba jest przejrzyściej.

Odpowiedz

13. Optipos_Prime
1

2010-08-24 11:28:20

Powiem tak, zabrakło mi procka 1Ghz''owego od Samsunga, wygląd mnie osobiście przekonuje, ponieważ widzę bardzo wygodną klawiaturę, bateria jeżeli będzie taka jak w n8 (1200mAh) to umrę ze śmiechu, no i cena nowego telefonu nie powinna przekroczyć 1800 pln. Jeżeli miałbym wybierać telefon z nowym systemem i z dobrymi parametrami to wziąłbym bez wahania Samsunga Wave. Zresztą już miesiąc temu tak zrobiłem...

Odpowiedz

12. ~djjfsi
1

2010-08-24 11:02:44

Chlopaki porownujecie procesory, czy wsponagajace je akceleratory graficzne?

Odpowiedz

11. ~Mike
1

2010-08-24 10:56:40

mniej wydajne? ktos ma bledne informacje. wystarczy poszukac na necie, qualcommy sa na maxa nie wydajne!!!!!!

Odpowiedz

10. ~adam
1

2010-08-24 10:45:06

N 8 w jednym z polskich marketow elektronicznych jest za 1799 w przedsprzedazy,wiec nie tak zle jak za nowosc od nokii. Porownujac do cen niewiele lepszego iphona,to jest miazga! Moze w koncu nokia odbije sie od dna...

Odpowiedz

9. ~Colo
0

2010-08-24 10:43:21

Nokia jak na razie przegrała w rynku smartfonów, a póki nie wezmę do własnych rąk N9 to nadal podtrzymam to zdanie

Odpowiedz

8. ~
0

2010-08-24 10:33:39

Mnie zastanawia najbardziej to czy będzie tam rysik. Można przypuszczać, że ekran będzie pojemnościowy, ale największą zaletą Maemo 5 była możliwość używania aplikacji porotowanych z PC, a nie jest to możliwe w przypadku braku rysika. Jeśli nie będzie rysika to otrzymamy kolejny klon prostych systemów operacyjnych jak iOS czy Android, a tego bym nie chciał.

Odpowiedz

7. ~sebaaa
0

2010-08-24 10:27:37

"Choć procesory TI OMAP są nieco mniej wydajne od propozycji firmy Qualcomm" to chyba jakas bzdura mniej wydajne... ? wszedzie mozna wyczytac ze cortex a8 jest duzo lepszy od qualcomm''ow... nawet glupie porownanie desiere z galaxy s.

Odpowiedz