DAJ CYNK

Nokia N9 - oficjalne informacje

21.06.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9659

Ważne 0

0

Nokia zaprezentowała w Singapurze swój nowy smartfon - model N9 - pierwszy pracujący w oparciu o platformę MeeGo. Telefon dostępny będzie w wersji o nawet 64 GB pamięci wewnętrznej i podobnie jak iPhone 4 - obsługuje karty microSIM.

Nokia zaprezentowała w Singapurze swój nowy smartfon - model N9 - pierwszy pracujący w oparciu o platformę MeeGo. Telefon dostępny będzie w wersji o nawet 64 GB pamięci wewnętrznej i podobnie jak iPhone 4 - obsługuje karty microSIM.



Nokia N9 oferuje 3,9-calowy ekran AMOLED z pojemnościowym panelem dotykowym i panoramiczną rozdzielczością 480 x 854 piksele (16:9). Ekran chroniony jest szkłem Gorilla Glass i ma dodatkowo warstwę polaryzacyjną, redukującą do minimum ilość refleksów. Sercem urządzenia jest gigahercowy procesor Cortex A8, wspierany 1 GB pamięci RAM, grafiką PowerVR SGX530 i chipsetem TI OMAP 3630.

Tak wydajna platforma sprzętowa poradzić ma sobie z debiutującym na rynku systemem operacyjnym MeeGo OS, w wersji 1.2 Harmattan (efekt współpracy Nokii i Intela). Telefon ma 16 lub 64 GB pamięci wewnętrznej. To dosć miejsca by pomieścić zdjęcia rejestrowane aparatem 8 Mpix z optyką Carl Zeiss (autofokus, diodowa lampa błyskowa) oraz filmy jakości HD (30 klatek na sekundę).

Jakby miejsca wciąż było za mało, do naszej dyspozycji jest funkcja USB On-the-go, a więc podłączyć do telefonu możemy pendrive czy zewnętrzny czytnik kart pamięci. Nie zabrakło wyjścia HDMI, GPS-u czy cyfrowego kompasu. Jest też NFC, wykorzystywane nie tylko w mobilnych płatnościach, ale też w grach, jak preinstalowane Angry Birds Magic.

Połączenie z Internetem zapewniają moduły łączności 2G i 3G - ten ostatni z HSDPA do 14,4 Mb/s i HSUPA do 5,7 Mb/s oraz WiFi b/g/n. Całość, wraz z baterią o pojemności 1450 mAh (BV-5JW), udało się Nokii upchać do obudowy o wymiarach 116,5 x 61,2 x 12,1 mm i masie 135 gramów.





Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Nokia, wł

Komentarze
Zaloguj się
74. ~
0

2011-06-27 22:26:31

73). jElop ma to gdzies...niestety..

Odpowiedz

73. ~
0

2011-06-27 22:09:39

oby ten telefonik odniósł sukces i pokazał panu Elopowi jak bardzo się myli...:)

Odpowiedz

72. ~pixello
0

2011-06-26 10:07:21

ad 70 Tel z MeeGo mogli wypuscic dlatego, ze przed aliansem z MS w rozwoj tamtego projektu musieli byc zaangazowani najlepsi programisci Nokii. Gdyby z dnia na dzien kazano im rzucic to w co wlozyli tyle pracy to... mogli by sie wk...c i podziekowac za wspolprace

Odpowiedz

71. ~?
0

2011-06-25 15:19:02

Coś mi to zalatuje kolejną klapą tego niegdyś cenionego producenta. N8 kolego 69 słyszałem że jest bardzo awaryjna.

Odpowiedz

70. ~Bleys
0

2011-06-24 14:57:50

Elop wypuszcza jeden telefon z MeeGo z przestarzałą konfiguracją i zerowym wsparciem programistów. Kto bedzie pisał soft dla jednego telefonu? Czym wy sie podniecacie? Ten telefon jest wypuszczony tylko po to, zeby przegrać z konkurencją i pokazać akcjonariuszom Nokii, że dla systemu Windows nie ma alternatywy.

Odpowiedz

69. ~
0

2011-06-24 14:21:35

aż tyle? no cóż ,N8 też tak startowała a teraz ile kosztuje...

Odpowiedz

68. ~bnokia
0

2011-06-24 11:54:11

Cena w Polsce ok 2600 złotych

Odpowiedz

67. Zeref
0

2011-06-24 08:54:49

http://www.youtube.com/watch?v=LNpWe17pnMA&feature=related Tutaj dowód, bo telefon działa jak burza, + znakomita jakość zdjęć. Pierwsza taka recenzja telefonu.

Odpowiedz

66. Zeref
0

2011-06-24 08:43:20

Według mnie jeżeli N9 będzie miała dobrą baterię, (nie to co N8 gdzie okazała się ona katastrofą) to telefonik może zdobyć sukces. To co cieszy, to 1 GB Ramu, 1 Ghz procesor który według zapewnień Nokii w zupełności wystarczy bo system jest znakomicie zoptymalizowany. Myślę że mają racje, po co pchać do telefonu 5 Ghz skoro na 1 Ghz wszystko by śmigało jak burza. Aparat 8 Mpx - ciekawa sprawa, mam nadzieje że zdjęcia będą lepsze niż w N8, wszak ma rewelacyjną optykę, zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeżeli N9 ma być flagowym telefonem to gdzieś tu musi trzymać asa w rękawie ;)

Odpowiedz

65. ~Hmm...
0

2011-06-22 20:32:17

Jeśli patrzeć na specyfikację ta Samsung Galaxy S II bije N9 na głowę, ale biorąc to na zdrowy rozsądek to Nokia byle czego by nie wydała i to po N8, która okazała się HITEM! Fakt że jeden rdzeń procesora nie wygląda najlepiej a aparat mógłby mieć te wymarzone 12 mpx., ale po co? Optyka Carla Zeissa w nowej technologii powinna robić oszałamiające zdjęcia a nowy soft ponoć ma wyglądać wspaniale i chodzić bardzo płynnie.. Po co ta kłótnia? Po co od razu pisać że coś będzie do bani zanim w ogóle wejdzie na rynek... Poczekajmy na test zrobiony przez użytkowników i wtedy przekonamy się czy specyfikacja świadczy o urządzeniu... Osobiście nie lubię Nokii ponieważ miałem 3 i były do dupy ale po obejrzeniu na własne oczy N8 sądzę, że powinno być ok. 37RACSO!!!

Odpowiedz

64. ~wtyka
0

2011-06-22 14:50:25

Jeśli o mnie chodzi to widać ze nokia walczy o rynek i to się chwali zobaczymy co potrafi ten system operacyjny wtedy będzie można komentować czy plus czy minus ja nigdy nie oceniam książki po okładce.

Odpowiedz

63. ~miro
0

2011-06-21 22:37:28

do 62, E tam bredzicie Panie Hipolicie, mam wgranych 5 aplikacji i 15 gier ze sklepu Ovi i nie ma mowy o jakimkolwiek przymulaniu czy innych przycięciach, Nokia C7 gwoli ścisłości

Odpowiedz

62. gilbert3
0

2011-06-21 22:13:34

@Maniiiek - akurat jeśli chodzi o N8 czy C7, tudzież X7 czy E7 - ten procesor Arm 680MHz nie wyrabia się na tym urządzeniu. To jest fakt niezaprzeczalny, wystarczy trochę wgrać na ten telefon i sama optymalizacja Symbiana^3 (którą uważam za całkiem poprawną) idzie do kosza. Urządzeń nie można więc projektować na styk, tak jak to zrobiono z urządzeniami S^3, bo to się po prostu szybko mści. Zobaczymy co przyniesie Anna, chociaż szczerze mówiąc to za długo trwa to - za przeproszeniem - pierniczenie firmy Nokia o tej modyfikacji systemu, a za mało jest robione w tym kierunku, żeby otrzymali ją użytkownicy. Co do N9 - poczekajmy jak to coś działa, według mnie patrząc na te filmy działa gorzej niż iPhone4, a co za tym idzie można powiedzieć, że gorzej niż iPhone5, do którego Nokia chciałaby się równać. Zobaczymy jak będzie chodzić naprawdę i wtedy zaczniemy się mądrować co takiego popełniła Nokia z naczelnym Elopem na pokładzie.

Odpowiedz

61. ~qwe
0

2011-06-21 17:56:46

Moderator skasowal bo obrazeni gimnazjalisci zglaszali post do moderacji. iPhone na jednordzeniowym procesorze dziala plynniej niz niejeden dual corowy android. P990 ma problemy z plynnoscia, Atrix ma problemy z plynnoscia - na dual core CPU? Z silnym GPU? Wstyd!

Odpowiedz

60. Maniiiek
0

2011-06-21 17:52:10

@56 z resztą nie udawaj idioty, nie raz pisałeś o tym, że N8 jest zła bo zegar procesora ma ledwo ponad 600MHz. Twierdzisz, że tak nie było?

Odpowiedz