DAJ CYNK

Nokia mówi Androidowi "nie"

22.11.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6527

Ważne 0

0

Mimo niezbyt optymistycznych prognoz dla Symbiana oraz raczkującego dopiero MeeGo, Nokia pozostaje nieugięta i mówi "nie" systemowi Google Android. Czy wyjdzie jej to na dobre?

Mimo niezbyt optymistycznych prognoz dla Symbiana oraz raczkującego dopiero MeeGo, Nokia pozostaje nieugięta i mówi "nie" systemowi Google Android. Czy wyjdzie jej to na dobre?

Symbian lata swojej świetności ma już za sobą. Zauważyła to nawet Nokia, która w swoich topowych modelach zdecydowała się zmienić system na MeeGo. Problem jednak w tym, że wszystkie urządzenia z MeeGo na pokładzie póki co można policzyć na palcach jednej ręki.

Oznacza to, że Nokia jest na rozdrożu - aktualnie wykorzystywany Symbian nie spełnia zadań nowoczesnego systemu mobilnego, nowy - wciąż jest w fazie rozwoju i docelowo nie jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń. A sytuacja nie jest wesoła, gdyż konkurenci z dnia na dzień rosną w siłę.

Logicznym wyjściem byłoby zatem skorzystanie z dostępnych na rynku rozwiązań, które po drobnych zmianach można by dostosować do własnych potrzeb. Takim rozwiązaniem jest system Google Android, którego wielką zaletą jest to, że jest udostępniany zainteresowanym producentom sprzętu bezpłatnie.

Mimo to Nokia twardo stoi na stanowisku, że jej aktualna sytuacja nie jest taka zła i że poradzi sobie ona w tej trudnej sytuacji. Czy tak będzie rzeczywiście? Patrząc na rynek smartfonów, chociażby w III kwartale 2010 roku, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości, trudno podzielać optymizm Finów.

Zrozumiała to Motorola, której zwrot ku Androidowi pozwolił firmie na wyjście z poważnych tarapatów. Dzięki wprowadzeniu na rynek 22 smartfonów m.in. z Androidem na pokładzie, zanotowała ona pierwszy od trzech lat zysk. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Co zatem czeka Nokię? Wiele wskazuje na to, że jej sytuacja w najbliższym czasie raczej się nie poprawi. Konkurenci będą zyskiwać na rynku smartfonów, ona będzie tracić, a muzyka dalej będzie grać. Zupełnie jak na tonącym Titanicu. A czas i rynek i tak zweryfikują wszystko.

Źródło tekstu: AndroidGuys, wł

Komentarze
Zaloguj się
71. ~
0

2011-01-02 15:34:03

Nokia zawsze dawała dobre telefony, gdy nagle wszedł Android i ludzie jak ślepi brały i biorą telefony z tym system. Tak samo jak do W3 dołączył PLAY. Android z biegiem czasu upadnie. Nie ma żadnego telefonu klasycznego z klawiaturą i Androidem - minus kolejny. Nokia jakoś może i ma pełne wsparcie technicze. Reszta to zabawki dla dużych chłopców. Nokia Connecting People!

Odpowiedz

70. ~Igor
0

2011-01-02 15:22:44

zapomnialem dodać, że instalowanie programów typu open office czy gimp czy pelne rozmowy video na skype to kolejny przyklad ze nokia zawsze byla prekursorem i dawala najwiecej frajdy!!! Kupujac tel pamietaj ze google dajac swoj system nokii zawladnie prawie calym rynkiem a gdzie rozwoj i sluchanie klienta wtedy? No własnie

Odpowiedz

69. ~Igor
0

2011-01-02 15:15:05

A ja się bardzo cieszę,że nokia nie bierze androida i pracuje nad swoim systemem, Korzystalem z nokii prawie od poczatku, mialem tez okazje bawic sie troche HTC desire obecnie mam n900 i uwazam ze meamo (meego) to system ktory pozwoli na prawie wszystko w telefonie, nokia n900 uwazam jest najlepszym telefonem na rynku w tym momencie, oczywiscie kazdy moze cos znaleźć co mu nie pasuje w n900 tj wielkosc np albo brak multitouch, uwazam jednak ze system ktory daje mozliwosc aby to ludzie czyt. uzytkownicy mogli go rozwijac to swietny pomysl a jakosc wykonania i mozliwosc otwarcia np 30 aplikacji w tym samym czasie, wow. Polecam wszystkim Meamo and Meego to beda systemy ktore zatrzasna telefonami, a google hmm? Chyba za bardzo staje się jak kiedyś microsoft, a ja tak naprawdę nie potrzebuję kolejnego wielkiego brata a na dodatek jeszcze w mojej kieszeni. Pozdrawiam

Odpowiedz

68. ~
0

2010-12-01 15:31:16

@piesek , przecież to nie jest reguła. Nie zawsze jest tak, że ludzie wolą smartphony. Wszystko jest kwestia gustu, potrzeb etc. Nokia też oferuje sporo możliwości. Np.w Orange korzystam z usługi nokia mail, dzięki której sprawdzając pocztę nie muszę się martwić pakietami danych. Dla wielu osób to spore udogodnienie.

Odpowiedz

67. ~piesek
0

2010-11-29 13:55:21

to trudne pytanie, przecież dużo ludzi kupi tylko nokii, ale nie wiem, chyba więcej chce smartphone z androidem... może to będzie koniec nokii :/

Odpowiedz

66. ~...
0

2010-11-25 00:04:06

@65 A po co Ci to wiedzieć?

Odpowiedz

64. ~@56
0

2010-11-24 13:42:37

Ehhh, pisalem i pod Symbiana/UIQ i pod Androida, no i sorry, ale to co mozna w Symbian SDK (przynajmniej do wersji z ok. 2008 roku) do piet nie siega temu co mozna w Android SDK + Eclipse w/Android. Wlaczajac w to emulacje na komputerze developera. Jak sobie przypomne wszystkie to L-funkcje itp. z Symbiana to mi ciary po plecach przechodza....

Odpowiedz

63. ~fcrf
0

2010-11-24 11:41:04

Niech lepiej trzymają się linuxa i dobrze dopracują a będzie można używać w systemach komputerowych. Inne środowiska softu komórkowego mogą to jedynie markować za pomocą aplikacji a linux to linux. Sterowanie z komórki via konsola a może nawet miniserwer na komórce.

Odpowiedz

62. kejmul
0

2010-11-23 23:22:59

Meego na dobre jeszcze nie ma, a fanboye Nokii już szczekają, że lepszy, niż Android ;). A takie telefony jak E52 czy E72 lepiej spisywałyby się na S40 ze swoimi nędznymi parametrami :p.

Odpowiedz

61. ~hmmm
0

2010-11-23 20:07:40

po co nokiii takie cos jak android, skoro ma o wiele lepszego Meego, a do slabszych telefonow EPOCa (w postaci Symbiana)

Odpowiedz

60. ~LUMIX
0

2010-11-23 18:08:48

buhhaha dobre!

Odpowiedz

59. ~tic tac
0

2010-11-23 17:44:21

Mój wujek pracuje w Nokii i mi przysłał esa,że mają wejść w Windows Phone... ;P

Odpowiedz

58. ~mac-wac
0

2010-11-23 17:35:53

@57: bzdura - nie chcesz neta - wyłączasz (chyba, że nie potrafisz...) A że ma fukcje, które do korzystania wymagają połączenia? Czemu nie narzekasz, że do skypa czy gg musisz płacić abo za internet? Poza tym - po co kupować tel z androidem, jak ktoś nie potrzebuje tego co on oferuje? Fani symbiana - używajcie sobie e51, e52, czy nawet niezłej e72 ale nie atakujcie czegoś, czego poprostu nie lubicie bo daje więcej możliwości

Odpowiedz

57. ~Bolo
0

2010-11-23 11:41:10

A ja uważam, że Android to kiepski system. Działa tak, że chcesz czy nie musisz dopłacać do kosztów utrzymania telefonu bo ten cały czas łączy się z siecią.Mam telefon z tym systemem i teraz żałuje.

Odpowiedz