DAJ CYNK

Nokia demonstruje możliwości sieci 5G

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5660

Superszybka sieć mobilna, minimalne opóźnienia i możliwość wykorzystania jeszcze niezagospodarowanych pasm częstotliwości, to niektóre z zalet 5G - sieci następnej generacji.Superszybka sieć mobilna, minimalne opóźnienia i możliwość wykorzystania jeszcze niezagospodarowanych pasm częstotliwości, to niektóre z zalet 5G - sieci następnej generacji.

W Sopocie, podczas posiedzenia plenarnego BEREC (Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej) Nokia, we współpracy z UKE, zaprezentowała możliwości sieci 5G.

W trakcie pokazu, który polegał na użyciu łączności 5G do sterowania mobilnym łazikiem marsjańskim zaprojektowanym przez studentów Politechniki Wrocławskiej, osiągnięto szczególnie niskie opóźnienie rzędu 4-10 milisekund i przepływność 375 Mb/s, wykorzystując pojedyncze pasmo fal milimetrowych 28GHz o szerokości 100MHz.

Nokia zaprezentowała działanie łączności 5G na bazie swojego rozwiązania sieci następnej generacji składającego się ze stacji bazowej i sieci radiowej Nokia AirScale, serwerów Nokia Air Frame do zarzadzania siecią na bazie chmury oraz emulowania sieci szkieletowej Evolved Packet Core (EPC), a także anten Active Antena System (AAS) wykorzystujących technologię massive MIMO. System ten, w zależności od konfiguracji, może osiągnąć prędkości rzędu 1,4 Gb/s. Pokaz przygotowali specjaliści z wrocławskiego oddziału Nokia - Europejskiego Centrum Rozwoju Oprogramowanie i Inżynierii, gdzie m. in. powstają rozwiązania dla sieci 5G. Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników.

To kolejny krok przybliżający nas do sieci 5G. Pokazujemy, że jest to technologia, za pomocą której możemy uzyskać wysokie przepływności łącza, przy minimalnych, niezauważalnych opóźnieniach. Technologia 5G będzie już niedługo wykorzystywana w wielu dziedzinach, np. w pojazdach autonomicznych, dronach z kamerami 4K, zaawansowanych systemach Internetu rzeczy oraz wirtualnej rzeczywistości. Dzisiejszy test udowadnia również, że z powodzeniem możemy wykorzystać częstotliwości, które nie są jeszcze zajęte - powiedział Piotr Kaczmarek, Prezes Zarządu firmy Nokia w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Nokianull

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu