DAJ CYNK

Nexus One vs. iPhone 3GS: gdzie lepszy wyświetlacz?

26.02.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4701

Ważne 0

0

Mogłoby się wydawać, że ekran AMOLED, montowany z telefonie Nexus One, powinien mieć znacznie lepsze parametry od ekranu LCD, który możemy znaleźć w iPhonie 3GS. Jednak jak pokazują wyniki testów przeprowadzonych przez firmę DisplayMate - niekoniecznie tak musi być.

Mogłoby się wydawać, że ekran AMOLED, montowany z telefonie Nexus One, powinien mieć znacznie lepsze parametry od ekranu LCD, który możemy znaleźć w iPhonie 3GS. Jednak jak pokazują wyniki testów przeprowadzonych przez firmę DisplayMate - niekoniecznie tak musi być.

Dla przypomnienia: Google Nexus One wyposażony został w szerokozachwalany ekran AMOLED o rozdzielczości WVGA (480 x 800 pikseli). Jego rywal w testach - iPhone 3GS - również posiada zbierający bardzo dobre opinie ekran LCD o rozdzielczości HVGA (320 x 480 pikseli). Jak zatem wyglądają obydwa wyświetlacze w bezpośredniej konfrontacji, której wyniki sygnowane są podpisem prezesa firmy badawczej, Raymonda Soneiry?

W badaniu pod uwagę wzięto m.in. głębię wyświetlanych kolorów, jakość obrazu, jasność czy kontrast. Ponieważ obydwa ekrany posiadają podobną wielkość (odpowiednio: 3,7 oraz 3,5 cala), gęstość pikseli jest wyraźnie większa w urządzeniu od Google. Dodatkowo w produkcie z Mountain View za zarządzenie wyświetlanymi pikselami odpowiada technologia PenTile. Jednak to nie przesądza o jego wyższości.

Zaskoczeniem dla analityków okazał się fakt, że wyświetlacz montowany w Nexus One posiada jedynie 16-bitową skalę kolorów, pozostawiając jedynie 64 poziomy intensywności dla koloru zielonego oraz 32 dla czerwonego lub niebieskiego. Według Soneira, tego typu wyświetlacze wykorzystywane są w urządzeniach niskobudżetowych i nie powinny być używane w Nexus One, który jest urządzeniem z najwyższej półki.

Według niego jakość tekstu, ikon oraz grafiki menu wyświetlana w systemach Android nie ma sobie równych. Jednak jednocześnie, w jednej z ważniejszych kategorii, czyli wyświetlaniu obrazów ze źródeł zewnętrznych (aparaty fotograficzne czy strony WWW) - ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Kolory w nich są przesycone, źle odwzorowane, posiadają słabą precyzję, mają błędy w skalowaniu, zawierają wiele szumów oraz artefaktów.

DisplayMode utrzymuje również, że jasność ekranu w Nexus One jest zauważalnie gorsza, niż u jego rywala. Jednak w przypadku współczynnika kontrastu oraz odwzorowania czerni - oba testowane urządzenia idą łeb w łeb. Google w swoim urządzeniu wykorzystuje technologię automatycznej poprawy dynamiki kolorów oraz kontrastu, co ma wyraźny wpływ na jakość wyświetlanych zdjęć. Jednak oberwało mu się za brak możliwości wyłączenia tej technologii.

DisplayMate poinformował, że to jeszcze nie koniec testów obydwu wyświetlaczy. W dalszym ciągu prowadzone będą badania porównawcze obydwu modeli, a ich wyniki będą sukcesywnie prezentowane punkt po punkcie.(od lewej Nexus One, a od prawej iPhone)

Źródło tekstu: electronista, wł

Komentarze
Zaloguj się
7. ~eM
0

2010-03-27 13:16:35

to nie dotyczy AMOLEDów w OmniaII gdyż tam są matryce AMOLED z Samsunga pełne 3diody na pixel. Zresztą zobaczcie porównanie ekranó Gogle Nexus One a Omnia 2.... Omnia bije Nexusa i to widać. Ps - Nexus to tylko reklama Gogle''a więc nie musieli dawać super ekranu - tam szło o to by się mówiło w prasie telewizji itp o GOGLE... eh... jedynie wyszukiwarka i ANDROID im wyszedł... telefon już nie :P

Odpowiedz

6. code
0

2010-03-27 12:11:02

problem może dotyczyć wszystkoch Amoledow, w tym Omnii 2

Odpowiedz

5. ~gt
0

2010-03-26 20:08:36

Nie ma jak porządna Omnia II. Nie widziałem jeszcze nic, co dałoby się porównać z AMOLED, ale bez oszukiwania na rozdzielczości.

Odpowiedz

4. ~stem
1

2010-03-01 21:47:21

Troche chała z tym Nexusem - gołym okiem w porównaniach widać że Iphone ma lepszy wyświetlacz, szczególnie widoczne jest to w nasłonecznionych miejscach. Tyle kasy dać za Fona i żeby wciskali taki syf... masakra. Choć nie przepadam za Iphonem to jednak ten produkt stanowi jakość - zobaczcie na fizykę, odwzorowanie ruchu w Iphonie a w Nexusie - Iphone go gniecie!

Odpowiedz

3. ~direk
1

2010-02-26 13:07:14

Już nieraz była o tym mowa - AMOLED jest dużo lepszy od LCD. Problem leży w tym że Android wyświetla 16bit kolorów, a iPhone 32bity.

Odpowiedz

2. rcicho
1

2010-02-26 10:23:27

iPhone ma doskonały wyswietlacz ale i on w koncu znalazł swojego pogromce, czyli ekran Super Amoled, na dole sa fotki porownawcze link: phonearena.com/htmls/Samsung-Wave-S8500-Preview-review-r_2390.ht ml

Odpowiedz

1. ~
1

2010-02-26 10:16:42

hm htc desire pewnie bedzie mial tak samo denna skale kolorow a szkoda bo jest to chyba najwazniejsza sprawa w wyswietlaczu czyli mimo rozdzialki i amoleda nie widac roznicy pomiedzy tym wyswietlaczu w magicu... ochydne paski przy przejsciach kolorow a apple wrecz plynie

Odpowiedz