DAJ CYNK

NetWorkS!: do końca roku połowa kraju w zasięgu HSPA+ na 900 MHz

16.06.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 16139

Ważne 20

2

NetWorkS!, firma obsługująca sieć Centertela i T-Mobile, chce do końca roku zapewnić pokrycie siecią HSPA+ 900 MHz na połowie powierzchni kraju.

NetWorkS!, firma obsługująca sieć Centertela i T-Mobile, chce do końca roku zapewnić pokrycie siecią HSPA+ 900 MHz na połowie powierzchni kraju.

Sieć HSPA+ na 900 MHz będzie budowana w oparciu o model MOCN (ang. Multi Operator Core Network), czyli będzie używana wspólnie przez klientów T-Mobile i Orange. Na potrzeby tej współpracy T-Mobile dał 12 kanałów GSM (2,4 MHz), a Centertel 9 (1,8 MHz). Centertel posiada mniej zasobów na 900 MHz niż T-mobile (6,8 MHz, czyli 34 kanały kontra 9,8 MHz, czyli 49 kanałów). Można domniemywać, że mniej niż 5 MHz (25 kanałów GSM) nie pozwoliłoby Centertelowi na zbudowanie ogólnopolskiej sieci GSM i obsłużenie całości ruchu (własnego i roamingu P4).

Sieć HSPA+ na 900 MHz w niektórych regionach kraju już pracuje, choć nie jest komercyjnie dostępna dla klientów. Można je znaleźć m.in. w Chojnicach, Nowym Sączu, Malborku, Białymstoku i Gorzowie.

Pozostała część sieci (GSM na 900 MHz i 1800 MHz oraz HSPA+ na 2100 MHz) budowane jest w modelu MORAN (ang. Multi Operator Radio Access Network), czyli każdy z operatorów "na wyłączność" obsługuje posiadane przez siebie pasmo.

NetWorkS! zmodernizował już prawie 4,3 tys. stacji, które swoim zasięgiem pokrywają prawie 60% kraju. Do końca projektu pozostało jeszcze około 6 tys. Stare stacje są utylizowane bądź sprzedawane. Centertel część swojego wyposażenia przekazał mołdawskiej sieci Orange.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
79. ~
-1

2013-09-16 15:54:43

@77 Przejdź do Play to dopiero zobaczysz drastyczny spadek jakości rozmów ;)))

Odpowiedz

78. ~
0

2013-06-19 06:17:04

77, gsm 900 uzywasz poza miastami a miescie glownie gsm 1800 a tutaj nie wycieli kanalow. Na operze siedzisz raczej w 3G wiec powinienes czuc poprawe. U mnie na 3G jest git

Odpowiedz

77. ~Arek
0

2013-06-19 01:18:36

To już teraz rozumiem drastyczny spadek jakości rozmów w orange. Mniej kanałów na rozmowy.

Odpowiedz

76. marrcus
0

2013-06-17 23:28:19

koło GW jest kilka nadajników właczonych, ale przełączałem sie na 2g i lepszy ma zasięg ma 2g, myślałem że bedzie podobnie

Odpowiedz

75. goral2099
1

2013-06-17 15:52:42

Propaganda sukcesu swoje, rzeczywistość swoje - gsm.biz.pl news nr [ 17.06.2013 / 9719 ]

Odpowiedz

73. ~
-2

2013-06-17 11:12:55

@72 I bardzo dobrze. Wystarczy im roaming do telefonowania i net w miastach. Wszystkiego mieć nie można.

Odpowiedz

72. ~sumix
0

2013-06-17 11:07:45

I pewnie play nie bedzie wpuszczany w u900 (MOCN)

Odpowiedz

71. ~Jas
0

2013-06-17 10:45:33

~45 Wyjedź z miasta z zasięgiem ustawionym na sztywno na Play to zobaczysz jak ładnie Play ma rozbudowaną sieć... T i Orange jako jedyne udostępniają jako taki poziom u mojej babci, wioska totalna, ale niestety Play siedzi na 0/5 jedynie logując się na Orange pozostaje się w kontakcie. Przez ostatni rok miałem zarówno TM, Play jak i Orange, TM wychodził najlepiej na voice, wszędzie szło się dogadać, Play, no cóż, może się nie będę wypowiadał, 2 miesiące udręki z zrywaniem połączeń, i internetem w prędkości 1/2 Mbit. O dziwo Orange dobrze wychodzi, teraz już pewno po modernizacjach, jakość T-M i Orange będzie porównywalna.

Odpowiedz

70. WitekT
0

2013-06-17 10:32:08

karol: to nie jest pozwolenie... to jest zwykłe zgłoszenie (w sensie formalnym).

Odpowiedz

69. ~karol
0

2013-06-17 10:27:55

WitekT: czyli oni najpierw budują maszt, a potem występują o pozwolenie? Sądziłem, że jest na odwrót. Dzięki za informację.

Odpowiedz

68. WitekT
-1

2013-06-17 10:17:08

karol: wytłumaczeń jest wiele. Albo o pozwolenie wystąpił T-Mobile, albo nie zostało jeszcze zgłoszone.

Odpowiedz

67. ~karol
0

2013-06-17 10:05:04

A ktoś może mi wyjaśnić, jak to możliwe, że Centertel w mojej okolicy wybudował maszt i powiesił BTS, a nie mogę znaleźć żadnej informacji w pozwolniach UKE o tym nadajniku?

Odpowiedz

66. ~
0

2013-06-17 09:26:19

Sprawdzalem przed chwila na speed test na karcie Play Mixtura wynik download 7,3 MB/s oraz ok 780kb/s uploadu. Ping 48. Lokalizacja Krotoszyn i zasięg najlepszy ze wszystkich sieci. Networks nie widać i nie słychać na razie. rcicho

Odpowiedz

65. ~
2

2013-06-17 08:09:00

61, ale jak zasieg 3G Play moze rosnąć po dolozeniu zasięgu 3G roamingowego skoro wg ciebie Play ma najwiekszy zasieg 3G? Play do Plusa u900 nie ma wstępu a Orange ma mniejszy wg ciebie zasieg. Pogubiles sie dzieciaku w tych swoich teoriach, ktore nijak maja sie do rzeczywistosci. Blaznuj dalej, to bedziemy mieli z czego sie posmiac

Odpowiedz

63. ~
1

2013-06-17 08:03:07

ten 61, to pewnie /''ciekawy/'' swoje bajki pisze. Jego komenty latwo poznac, bo poziom wiedzy technicznej ma na poziomie przedszkolaka i te jego zasiegi sumowane :D zasieg play u900 porownuje z u900 networks, ktorego jeszcze nie odpalili-to jest znafca. Play ma duze problemy z jakoscia we wlasnej sieci, bo jest przeciazona o czym pisza nawet w odpowiedziach na reklamacje. Wystarczy poczytac forum. Jednak domorosly ekspert od zasiegow musi zajac stanowisko zanim cokolwiek sie dowie w temacie. Kolejny raz zrobil z siebie blazna.

Odpowiedz