DAJ CYNK

„Narzędzie do załamania czasoprzestrzeni” w 5G umożliwi transmisje obrazu 360 stopni

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2533

Startup Omniview 5G

Startup Omniview rozwija aplikację do transmisji wysokiej rozdzielczości obrazu 360 stopni na urządzenia mobilne i okulary VR. Autorki tego rozwiązania porównują je do wirtualnego teleportu w 5G lub nieco żartobliwie – narzędzia do załamania czasoprzestrzeni.

W powszechnej świadomości 5G to przede wszystkim szybszy internet w smartfonach. To też, ale 5G stwarza też dziesiątki nowych zastosowań. Jedno z nich przedstawił startup Omniview, działający w ramach S5 – Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przy wsparciu specjalistów firmy Ericsson.

Zobacz: Koniec „miasta meneli”. Łódź będzie polskim Dubajem dzięki 5G Orange

Dwie pasjonatki nowych technologii i telekomunikacji – Maja Raczkowska i Firuza Piechucka – tworzą rozwiązanie, które, jak przekonują, będzie mogło przenieść nas w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce na świecie – od stadionu piłkarskiego po salę operacyjną. Omniview ma pozwolić użytkownikowi uczestniczyć w dowolnym wydarzeniu w czasie rzeczywistym, przy zastosowaniu transmisji wysokiej jakości obrazu w modelu 360°

Jeden z naszych partnerów biznesowych, który testował możliwości aplikacji, stwierdził, że jest to narzędzie do załamania czasoprzestrzeni i skrócenia dystansu. Taki wirtualny teleport. Dlatego też możliwości wykorzystania jest tak wiele – od rozwiązań rozrywkowych przeznaczonych dla konsumentów, poprzez edukację czy zastosowania w przemyśle, w zdalnym monitoringu, w sprzedaży produktów i usług, czy medycynie 

– wyjaśnia Firuza Piechucka z Omniview.

Badanie ConsumerLab firmy Ericsson wskazuje, że obecnie użytkownicy sieci 5G na świecie są zadowoleni z jej szybkości i stabilności, jednak 70% spośród nich narzeka na niewielką liczbę innowacyjnych aplikacji i usług dołączanych do planów 5G. Takim innowacyjnym zastosowaniem jest immersyjne wideo, obejmujące AR i VR, z którego korzysta już 20% użytkowników 5G. Omniview doskonale wpisuje się w ten trend.

Startup Omniview

Zobacz: Konsumencie, za 5G jesteś gotów płacić więcej, czy wiesz o tym?

Łódzki Akcelerator S5 napędza 5G

Akcelerator S5 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pełni funkcję realnego ekosystemu przemysłowego, w którym bierze udział 40 startupów oraz pięciu partnerów przemysłowych – Polkomtel, Miele, PGE, Indigo i Wielton. 

Program składa się z dwóch etapów – inkubacji i akceleracji. Z pierwszego etapu, do fazy akceleracji, czyli tworzenia realnych rozwiązań wykorzystujących 5G, wdrożonych zostało około 20 projektów, z których każdy otrzymał do 550 tys. zł. 

Zobacz: Ericsson: W 2025 roku spędzimy online o 10 godzin tygodniowo więcej niż teraz
Zobacz: Plus będzie współpracował ze startupami 5G: Inovatica AGV i Wares

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ericsson

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu