DAJ CYNK

Na Mazowszu stworzono sieć świetlic internetowych

14.12.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1702

Ważne 0

0

Na Mazowszu pełną parą działa sieć 174 świetlic internetowych, w których mieszkańcy regionu otrzymują wsparcie informatyczne, np. w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług.Na Mazowszu pełną parą działa sieć 174 świetlic internetowych, w których mieszkańcy regionu otrzymują wsparcie informatyczne, np. w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług.

Świetlice, nazwane Lokalnymi Centrami Kompetencji (LKC), wyposażono między innymi w nowoczesny sprzęt komputerowy, ksero, drukarkę 3D, projektor i aparat fotograficzny. Do tej pory odwiedziło je ponad 150 tys. mieszkańców Mazowsza.

W powiatach otaczających Warszawę działają 23 świetlice z bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu. Najwięcej - po 5 punktów LCK - znajduje się w powiatach warszawskim zachodnim i wołomińskim. W powiecie piaseczyńskim funkcjonują 4 świetlice, nowodworskim - 3, a w otwockim, legionowskim i pruszkowskim po dwie. W każdej ze świetlic jest sześć stanowisk komputerowych - pięć dla użytkowników i jedno dla pracownika obsługi, którego zadaniem jest na przykład wspieranie mieszkańców w pisaniu CV i wypełnianiu druków urzędowych. Lokalne Centra Kompetencji stały się również miejscem nauki i pracy. Korzystają z nich dzieci, przygotowując się do lekcji, ale też bezrobotni, szukając ofert pracy w Internecie. W świetlicach organizowane są również szkolenia i kursy, które pomagają zdobywać nowe umiejętności i kompetencje.

Analizy pokazały, że na Mazowszu aż 1,15 mln osób ma utrudniony dostęp do Internetu. Stanowi to blisko 1/5 mieszkańców województwa. Świetlice internetowe są szansą na poprawę warunków życia i pracy na terenach wiejskich i w małych miastach.

Budowa sieci Lokalnych Centrów Kompetencji na Mazowszu wraz z portalem www.mazowszanie.eu jest częścią projektu "M@zowszanie". Koszt wyposażenia jednej świetlicy wyniósł około 50 tys. zł. Budżet całego projektu wyniósł ponad 21 mln zł. Projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza, został w 85% sfinansowany przez Unię Europejską. 14% kosztów kwalifikowanych pokryły środki z budżetu Państwa, a pozostały 1% i koszty niekwalifikowane samorząd województwa.

Źródło tekstu: PR Mazowsze

Komentarze
Zaloguj się
2. ~qqqq111qwe
0

2017-12-14 19:05:01

Dobrze służy tym, którzy zarabiają na tym.Źle służy tym, którzy płacą na ten bubel.

Odpowiedz

1. kinoman
0

2017-12-14 18:52:02

NIech inwestują w takie rzeczy jak najwięcej. To po prostu służy.

Odpowiedz