DAJ CYNK

Muszyński: wspólne stacje bazowe tak, częstotliwości niekoniecznie

20.10.2015

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6823

Ważne 9

2

My pracowaliśmy tylko na scenariuszu pozytywnym, graliśmy dla siebie, a nie po to, żeby komuś zaszkodzić. Dzięki temu udało nam się zdobyć dwa bloki 800 MHz w dobrej cenie - powiedział TELEPOLIS.PL Piotr Muszyński, wiceprezes Orange ds. operacyjnych, komentując zakończone postępowanie aukcyjne.

My pracowaliśmy tylko na scenariuszu pozytywnym, graliśmy dla siebie, a nie po to, żeby komuś zaszkodzić. Dzięki temu udało nam się zdobyć dwa bloki 800 MHz w dobrej cenie - powiedział TELEPOLIS.PL Piotr Muszyński, wiceprezes Orange ds. operacyjnych, komentując zakończone postępowanie aukcyjne.

Zobacz: Oficjalne wyniki aukcji LTE.

Muszyński dodał, że Orange zamierza odebrać obie rezerwacje, a potem przystąpi do rozmów z innymi operatorami na temat wspólnej budowy stacji bazowych oraz - być może - wspólnej sieci radiowej.

Jeżeli chodzi o model RAN-Sharing, to z oczywistych względów historycznie najbliżej nam do T-Mobile. Budowa wspólnych BTS-ów to przede wszystkim niższe nakłady inwestycyjne i niższe koszty - powiedział wiceprezes.

Pytany o model MOCN (ang. Multi-Operator Core Network), czyli np. to, co teraz Orange i T-Mobile oferują z HSPA+ w paśmie 900 MHz i LTE w paśmie 1800 MHz, to powiedział, że jest otwarty na różne rozwiązania, ale ze względu na rozwijającą się technologię i możliwość agregacji bloków z różnych pasm, nie jest to kluczowy problem.

Możemy zagregować własny blok 10 MHz w paśmie 800 MHz i dodatkowo - na przykład - jakąś część własnego pasma 1800 MHz czy 2600 MHz. Możemy, ale nie musimy agregować więcej w ramach samego 800 MHz do spółki z kimś innym - powiedział Muszyński.

Wiceprezes Orange przewiduje, że w ciągu 3 miesięcy od odebrania rezerwacji uruchomione zostaną pierwsze stacje bazowe LTE800. Cały proces budowy sieci potrwa około 2 lat, a potrwa tyle głównie ze względu na potrzebę pozyskania pozwoleń środowiskowych, co jest bardzo pracochłonnym procesem.

Pytany o to, czy jego zdaniem po rozdaniu częstotliwości 800 MHz powstanie jedna, dwie czy trzy sieci stwierdził, ze jego zdaniem powstaną dwie lub trzy i - być może - powstanie drugi NetWorkS!. Z jego słów wynikało, że chodzi o możliwy bliższy alians P4 ze spółkami z grupy Zygmunta Solorza-Żaka.

Czasem brakuje w Polsce polityków, którzy chcą i umieją postawić na swoim. Państwo ma solidne struktury odpowiedzialne za tworzenie prawa, więc należy zakładać, że wszystko odbyło się poprawnie - tak z kolei Muszyński skomentował zmianę rozporządzenia przez ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, która doprowadziła do zakończenia przeciągającej się aukcji w 116. dniu.

Zobacz: [Aktualizacja] Halicki podpisze własną wersję rozporządzenia.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
37. ~P
1

2015-10-21 06:29:22

Z tego co widze to U900 N! To prawie nie widze :) Mam wrażenie że nie raz go nie ma wcale. Pomaga MTK enginiering mode. Mozna sobie ustawic pasmo

Odpowiedz

36. Halset
-2

2015-10-20 23:54:53

@wlo - nie pij tyle bo Cię nikt nie rozumie :) @33 Bez przesady z tą różnicą w sygnale. Jeżeli masz taką różnicę to oznacza, że albo anteny N! ma skierowane w inną stronę albo siedzisz na U2100 a nie na U900

Odpowiedz

35. jedrek
1

2015-10-20 22:58:19

@32 jaką więc moc stopnia końcowego ma taka puszka-nadajnik-odbiornik plusowa przykręcona na maszcie? Interesuje mnie moc jaką końcowy stopień wypluwa z siebie, a nie tam rozmnożona moc przez duże zyski zespołu antenowego. Czyli podpinamy sztuczną antenę do puszki nadajnika i ile max może to wypluć? 80W?Co do P4 to w mieście nie widzę jakiś mega mocy. Nadajniki widoczne z okna w promieniu 200m, oba nie zamykają na LTE budzika, jest tylko 4/5 wskaźnika. Więc jeżeli zasięgiem optycznym nie zamyka budzika to nie stwierdzam aby były tam jakieś kosmiczne moce do pieca wrzucane.

Odpowiedz

34. wlo
-1

2015-10-20 20:12:34

Halset, więc i jak napisałem o zasobach sieci NetWorkS! ;-) Ja rozumiem. Ty chyba nie rozumiesz, albo coś mieszasz, tylko nie wiem po co?

Odpowiedz

33. ~P
-1

2015-10-20 20:00:39

Z tym poziomem sygnału sie zgadzam.Mam miejsca kolo domu, jestem 4km od nadajnika plusa, ktory ma lepszy sygnal na u2100, niz stacja N! U900, ktora jest o połowę bliżej. Nie wiem jak to możliwe wogóle

Odpowiedz

32. Halset
2

2015-10-20 19:09:11

@31 A czego nie rozumiesz? Przyjęło się tutaj aby było prościej - N! jako sieć. Nie jako TM lub O osobno, tylko jako całość.Zaletą N! jest liczba nadajników( stacji bazowych), przez co zyskują w wielu miejscach. Jakbyś sobie porównał ilość stacji bazowych w wielu miejscach w Polsce, to na danym obszarze (km2) mają ich najwięcej. Zaletą jest pojemność. Wada - słabszy sygnał. Zobacz jak sieje Plus mając mniej stacji a jak P4, który często aż przegina. Wystarczy nawet spojrzeć na LTE, gdzie w wielu miejscach Plus czy P4 mają silniejszy sygnał niż N!. Tylko, że na danym km2 ruch w Plusie czy w P4 musi dźwignąć mniej stacji niż to ma się w przypadku N!. Wady N! - słabszy sygnał ze stacji. Zaleta - ilość stacji czyli pojemność. A na drugim biegunie - Plus i P4. Zalety - mocniejszy sygnał z danej stacji. Wady - mniej stacji przez to mniejsza pojemność. Teraz kapisz :)?

Odpowiedz

31. wlo
0

2015-10-20 19:02:45

Halset... Jeśłi piszesz, ze NetWorkS! ma zaletę pojemności sieci... Jakiej sieci, skoro sieci nie mają?

Odpowiedz

30. Halset
0

2015-10-20 18:57:51

@wlo - gdzie Ciebie pytałem o zasoby? Napisałem, co masz na myśli. N! to wspólna spółka O i TM, która zarządza, planuje, buduje, utrzymuje itd te dwie sieci. Nie ma swoich zasobów, tylko zarządza zasobami częstotliwości, które posiadają O i TM. Więc nadal nie rozumiem Twojego pytania......

Odpowiedz

29. wlo
-1

2015-10-20 18:44:07

Halset - Ty pytałeś o jakie zasoby mi chodzi... No cóż... Nie ma sensu wymiana zdań widzę ;-)

Odpowiedz

28. wlo
0

2015-10-20 18:43:29

Decyzje tzw. środowiskowe, a dokładnie o środowiskowych uwarunkowaniach, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta ;-) Pomiary poziomów pół elektromagnetycznych w ramach monitoringu prowadzi specjalna służba (Inspekcja Ochrony Środowiska). Operatorzy tylko po oddaniu do użytkowania i zmianie powodującej zmianę natężenia pół. Te wyniki przedstawia się wymienionej wyżej służbie - inspekcji ochrony środowiska oraz inspekcji sanitarnej.Wojewódzki Wydział Ochrony Środowiska?

Odpowiedz

27. Halset
1

2015-10-20 18:40:23

@wlo - wiem czym się zajmuje N! i Ty wiesz. Po co zatem takie głupie pytanie? Nie masz co robić?

Odpowiedz

26. wlo
0

2015-10-20 18:35:57

Yey - mam nadzieję, że nie dosadzasz firmom w kwestiach środowiskowych? Co to jest ten Wojewódzki Wydział ochrony Środowiska?

Odpowiedz

25. Yey
3

2015-10-20 18:34:23

@20 - wymiana anteny w istniejącej instalacji nie wymaga pozwolenia budowlanego, a tym bardziej nie wymaga go dodanie pasma 800 do istniejącej anteny. Anteny dla GSM (i UMTSa 900) od dość dawna obejmują również pasmo 800MHz, zatem można tylko dodać RRU i pdłączyć je za pomocą combinera do wiszącej już anteny.Co innego kwestie środowiskowe tu trzeba wykonać obliczenia, pomiary pola w terenie i złożyć dokumenty do Wojewódzkiego Wydziału ochrony Środowiska, to wymaga czasu, a urzędnicy mają przepisowy miesiąc na rozpatrzenie sprawy.

Odpowiedz

24. ~ola
1

2015-10-20 18:30:50

pełne uwspólnienie i agregacja T&O, inaczej te sieci strzelą sobie w kolano... już dziś 99% sensownego zasięgu (UMTS900, LTE18000) jest taka sama dla obu, więc?

Odpowiedz

23. wlo
-2

2015-10-20 18:24:18

Halset - ja Ciebie nie pytam o to czym się zajmuje firma ;-) Naprawdę nie wiesz o czym mówię?

Odpowiedz