DAJ CYNK

Motorola oskarża Huawei o szpiegostwo przemysłowe

23.07.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3075

Ważne 0

0

Motorola złożyła w amerykańskim sądzie pozew przeciwko Huawei, w którym oskarża go o kradzież wewnętrznych dokumentów. Chiński konkurent zdecydowanie odpiera te zarzuty uznając je za bezpodstawne.

Motorola złożyła w amerykańskim sądzie pozew przeciwko Huawei, w którym oskarża go o kradzież wewnętrznych dokumentów. Chiński konkurent zdecydowanie odpiera te zarzuty uznając je za bezpodstawne.

Proces ciągnie się od 2008 roku, kiedy to Motorola oskarżyła pięciu swoich byłych pracowników o przekazywanie poufnych materiałów firmie Lemko, która jest jednym z dystrybutorów produktów Huawei.

We wniosku złożonym 16. lipca Motorola zmienia oskarżenia wskazując jako winnego jednego z inżynierów, który miał przekazać informacje nt. urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz innych produktów Motoroli założycielowi firmy Huawei, Renowi Zhengfeiowi.

Motorola twierdzi, że Huawei miał dostęp do szeregu wiadomości e-mail zatytułowanych Poufne Dane Motoroli co miało pokazać, że szefostwo zdawało sobie sprawę, że materiały te pochodzą z nielegalnego źródła.

Huawei zaprzecza wszystkim zarzutom twierdząc, że są one bezpodstawne. Twierdzi ponadto, że jedynym jego związkiem z firmą Lemko była umowa na dystrybucję ich produktów. I zamierza tego dowieść w procesie.

Całej sprawie smaczku dodaje fakt, że pozew został złożony w amerykańskim sądzie. Oznacza to, że w razie wydania wyroku skazującego, nie będzie on miał zastosowania na terenie Chin.

Huawei uważa, że pozew ma na celu zahamowanie rozwoju firmy, która z lokalnego producenta sprzętu telekomunikacyjnego wyrosła na drugiego jego producenta na świecie.

Źródło tekstu: reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się
12. ~
0

2010-07-26 04:10:56

11. ~mac A do #8 nie masz już uwag?

Odpowiedz

11. ~mac
0

2010-07-25 22:18:53

do fistaszka. Prosze cie tylko nie tu... Inne fora sa juz zasmiecone polityka. Daj spokoj albo pisz gdzies indziej tu piszemy o technologii a nie socjologii

Odpowiedz

10. ~
0

2010-07-24 22:33:13

jak to amerykanie - jak nie mogą zrobić biznesu na telefonach to próbują na pozwach

Odpowiedz

9. ~fistaszek
0

2010-07-24 19:55:43

patrz, to prawie tak jak w Polsce. Polacy nie mają prawa do niskich podatków (więcej niż 50% ceny benzyny stanowią podatki, w tym akcyza i opłata paliwowa), wolność wypowiedzi jest wybiórcza (nie wolno lubić krzyża, tylko Palikot ma prawo mówić wszystko w mediach a ci co mają inne zdanie to oszołomy), a urząd skarbowy może zniszczyć każdego. Za CHWILĘ religia też będzie zakazana, opróćz islamu. Sami siebie zniszczymy. MAM W DU...IE Polityczną Poprawność.

Odpowiedz

7. ~kwaz69
0

2010-07-24 17:52:26

Huawei to błogosławieństwo dla szarych klientów i plaga dla pozostałych . Huawei zniszczył rynek tel. i namieszał jak nikt inny.

Odpowiedz

6. ~Chrome_TP
0

2010-07-24 02:55:25

Generalnie szpiegostwo przemysłowe Chińczycy stosują od dawna ale zresztą nie tylko oni - niemniej nie tak dawno temu nawet Rosjanie się na nich podkurzyli, bo Chińczycy stworzyli "klona" jednego z ich samolotów bojowych niemalże beszczelnie wyglądającego jak pierwowzór i na tych samych częściach tylko już rodzimej a nie rosyjskiej produkcji ;] Zresztą Chińczycy się nie przejmują takimi pozwami - im zależy na zmniejszeniu przewagi technologicznej i to jest ich główny cel - bo ilością już nie są konkurencyjni muszą nadążyć jakościowo, a do tego potrzebne są nowsze technologie i oni o tym wiedza - a najłatwiejsza metodą jest albo kupienie technologii lub jej kradzież poprzez szpiegostwo jeżeli wiadomo że druga strona tej technologii nie udostępni - co oznacza że co któryś z pracowników ich koncernów to szpieg mający na celu zdobywanie danych - a posiadanie biura w budynku gdzie jest inna firma stwarza dużo możliwosci szpiegowania przy obecnych gadzetach szpiegowskich...

Odpowiedz

5. ~Karol
0

2010-07-24 01:09:08

Gdy do budynku wynajmowanego przez Nokię w Warszawie na Siennej wprowadził się Huawei to przedstawiciele Nokii zrobili ponoć niezłą awanturę właścicielowi budynku a ostatnio przenieśli biura i laboratoria na Domaniewską... Wiadomo dlaczego. Pracownicy Huawei sami z tego sobie żartują ale sprawa, jak by nie było nieco kontrowersyjna - biorąc pod uwagę ile innych biurowców jest w różnych miejscach Warszawy :)

Odpowiedz

4. ~Karol
0

2010-07-24 01:00:50

Chińczycy chwalą się, że wygrali proces z Cisco o kradzież systemu operacyjnego w spręcie IP. Ponoć MML był klonem tego z Cisco ale sama logika inna... Nie wiem ile w tym prawdy ale swoją drogą to lepiej dla inżyniera nauczyć sie jednego zestawu komend mml niż dla każdego switcha osobno. Inna sprawa, że chinole podkupili sporo inżynierów z Ericssona i Siemensa dlatego nie musieli kopiować dokumentacji technicznej by coś podobnego stworzyć. Może z Moto też przejęli kilku łebskich inżynierów i amerykanie się wkurzyli :) Chińczycy mają sami sporo ludzi w "developmencie" i są w stanie szybciej reagować na rynek niż konkurencja z europy czy stanów.

Odpowiedz

3. ~mariusz9a
0

2010-07-23 20:07:08

@2: UMTS 900 Plusa będzie na Ericssonie i na Nokia Siemens Networks - to już pewne ;-)

Odpowiedz

2. ~
0

2010-07-23 19:15:17

huawei ma orange 3g,play gsm 3g,plus nordisk z cdma.ta firma zaleje rynek ue skoro juz lte maja w skandynawii.u nas byc moze umts 900 plusa, i cdma to bedzie od huawei.jesli maszty produkuja tak jak korale w reportazu ,,Mardi Gras,, to masakra.mirekb

Odpowiedz

1. ~Shadow_82
0

2010-07-23 19:07:15

hmm... Huawei w IP zludnie podobny do Cisco. W radiach - zludnie podobny do urzadzen Ericssona. W SDH i DWDM - wzorowany na Alcatelu i Siemensie... A co nowego z Huawei bedzie podobne do Motoroli? Czyzby niedlugo Huawei Andro lub tez Kilometal? :D

Odpowiedz