DAJ CYNK

Mobilny Internet Orange przyspiesza do 42 Mb/s

06.10.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 13702

Ważne 0

0

Orange uruchomił w Krakowie pilotaż mobilnego dostępu do Internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mb/s. Usługa umożliwia najszybszą na polskim rynku mobilną transmisję danych.

Orange uruchomił w Krakowie pilotaż mobilnego dostępu do Internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mb/s. Usługa umożliwia najszybszą na polskim rynku mobilną transmisję danych.

Technologia Dual Carrier polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mb/s przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2.

Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11% populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.

Obecnie Orange zapewnia szerokopasmową transmisję danych w technologii HSPA na terenach zamieszkanych przez około 56% populacji kraju. Do stacji bazowych Orange w sieci 3G są doprowadzone światłowody, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. Łącza światłowodowe będą też przydatne w przyszłości,  gdy rozwijać się będzie łączność LTE.

Dodatkowo Orange rozbudowuje sieć CDMA umożliwiającą transfer do 3,1 Mb/s. Grupa TP zakłada, że w zasięgu sieci CDMA do połowy 2011 roku będzie prawie 90% powierzchni kraju.

Źródło tekstu: Orange, wł

Komentarze
Zaloguj się
122. marcel84
0

2010-10-18 15:54:09

jojo, to orange i tak ciagle lepiej wypada z tym 1.5 Mbps niz play. I to o polowe. I dodatkowo masz szczesliwe godziny w nocy. :>

Odpowiedz

121. jojo
0

2010-10-15 21:08:46

mario (120), i co z tego, gdy u siebie mam zerowy zasięg CP, Orange dopiero niedawno odpalił jedną stację UMTS/HSDPA (gdzie osiągana prędkość to maksymalnie do ok. 1,5 Mbit/s, a Play ma dwie takie stacje? Era i Plus - zero zasięgu UMTS.

Odpowiedz

120. ~mario
0

2010-10-15 20:46:36

Orange przyspiesza,Plus przyspiesza CP przyspiesza tylko zacofany P4 od 3 lat stoi w miejscu z 1Mb/s! Jak oni moga nazwac sie siecia Najszybciej rozwijajaca sie na rynku?!

Odpowiedz

119. ~pirx
0

2010-10-12 16:10:18

chlopak: a cdma sprawdzales czy dziala?

Odpowiedz

118. ~Chłopak z wioski
0

2010-10-09 19:26:22

RAWA MAZOWIECKA: Ponad 20.000 tysięcy mieszkańców, miasto położone między Łodzią a Warszawą przy trasie K8 zwanej Katowicką - 25km od Skierniewic. Nadajnik operatorów GSM: Era, Play, Plus każdy znich ma po Node''y B 3G. ORANGE: nie posiada żadnego, tylko dwa po 900MHz przy granicach miasta. Już nie chodzi mi tu o rozmowy, ale o komfort korzystania z mobilnego internetu użytkowników ORANGE, którego jest brak w tym przypadku i nic nie wróży że coś się ruszy w tym temacie...

Odpowiedz

117. ~dudek984
0

2010-10-08 21:11:47

Fakt ale kto z tego bedzie korzystał mam modem jest ok 2OMb-35Mb czysta przestrzeń i małe skupisko to da się osiągnąć w Krakowie na Prądniku Czerwonym ma stanąć stacja bazowa ale nie ma zgody bo Maszt na cm.Batowice należy do ERY i to jest dobra lokalizacja dla Prądnika Czerwonego,Oświecenia,Tysiąclecia bo tu najwięcej osób ma internet operatorów Play,Era,Orange i Plus

Odpowiedz

116. ~pirx
0

2010-10-08 15:37:42

pilot: lte zamierzaja wprowadzac wzsyscy operatorzy. takze CP nie jest tu wyjatkiem. To co w tej chwili robi roznice pomiedzy operatorami mobilnego netu, to wlasnie zasieg poza miastami, a tutaj orange jest czesto najlepsze.

Odpowiedz

114. ~pilot austalijski
0

2010-10-08 14:40:34

Jest szansa, że wkrótce net z cyfrowego Polsatu będzie zdecydowanie najszybszy na rynku, bo planują wdrożyć technologię LTE. Wtedy przy ich 152 bodajże Mbit to co dać chce Orange totalnie zblednie.

Odpowiedz

113. ~nigdy więcej pOręcz
0

2010-10-08 12:40:07

#101 - czy Ty chcesz wciskać że masz w oręcz 6gigabitów?! choć giga i mega symbolizują duże litery... Twoja niedbałość czy nowe standardy języka technicznego? Dzisiaj trudno o tani bezprzewodowy internet pOręcz bez limitów, żeby choć 2mbit/s PRACOWAŁ STABILNIE, a testy robią na 42... ciekawe jak długo zeszłoby 6GB na takim łączu przy zwyczajnym użytkowaniu?

Odpowiedz

112. Wit_z_Kościana
0

2010-10-08 11:45:10

O czym gadamy! W Kościanie 25 tys mieszkańców jest internet ale 0,2 megabit!!!! porażka orange! To jaka tu mowa o 42 mbit!!!

Odpowiedz

110. prze123
0

2010-10-08 09:54:17

dobrze...hahaha...ale i tak zostaje w PLAY ! hahaha...pZdr...

Odpowiedz

109. pong_fan
0

2010-10-08 09:37:02

@108 ale przecież teraz we Free masz nielimitowany transfer w nocy ("Szczęśliwe Godziny"). Co do światłowodów, no to chyba jeszcze poczekamy na ich rozpowszechnienie, TP zdaje się ma jakieś plany z tym związane, może po niedawnym odświeżeniu Neostrady, zabiorą się i za to.

Odpowiedz

108. mac
0

2010-10-08 09:03:11

gdyby jeszcze nie mieli limitów transferów to światłowód stałby się zbędny...

Odpowiedz

107. ~
0

2010-10-07 22:15:14

Ciekawe dlaczego 42M jest dostepne tylko w pld i zach Polsce ? Czyzby Nokia az zostawala z tylu ??

Odpowiedz

106. jojo
0

2010-10-07 22:08:25

PLAY (104), "Możliwe, ale to nie oto chodzi." (?). Więc właśnie, ktoś się przyzwyczai do sieci, wie jak jest u tego konkretnego operatora. I być może wydaje mu się, że tak być powinno, a tymczasem gdzie indziej możne być lepiej. Nie twierdzę przecież, ze to jest główny powód pozostawania w jednej sieci przez lata, pomimo (czasem lepszych) ofert i/lub jakości sieci u innych.

Odpowiedz